Sari la conținut
Forum Roportal
chipicao

va rog....help pentru administrare retea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am o retea de calculatoare formata din 180 de utilizatori...recent am adus un internet pe aceasta....dar deoarece am zis sa nu ii scot din retea pe cei care nu vor internet si din aceasta cauza acuma "se fura" internet...avem o asa zisa securizare dupa IP si mac adress(cel de pe placa de retea) si au invatat sa schimbe si macul si se tot fura intre ei!! am si eu nevoie de o solutie va rog!! as fi foarte fericit daca cineva m-ar putea ajuta!! multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am o retea de calculatoare formata din 180 de utilizatori...recent am adus un internet pe aceasta....dar deoarece am zis sa nu ii scot din retea pe cei care nu vor internet si din aceasta cauza acuma "se fura" internet...avem o asa zisa securizare dupa IP si mac adress(cel de pe placa de retea) si au invatat sa schimbe si macul si se tot fura intre ei!! am si eu nevoie de o solutie va rog!! as fi foarte fericit daca cineva m-ar putea ajuta!! multumesc!

 

Ai un server? Banuiesc ca la o retea atat de mare!

Linux! de unde esti poate te ajut ($) :dwarf:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa le blochezi accesul la internet, da nu ii poti opri sa nu-si deie sharing, si sa faca schimb de informatii.Singura modalitate e sa-i scoti si din retea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu privire la o retea .....

 

Totul incepe cu o politica de servici si restrictionarea acesului utilizatorului la serviciile oferite. Pentru a putea efectua restrictionari trebuie sa incepi serviciul respectiv (internetul la tine) prin prizma restrictionari serviciului si dupa aceea a oferiri lui catre clienti si asta pentru ca la noi in Romania mai mult se fura decat se plateste.

Daca vrei sa inchizi accesul la internet a unui utilizator iti trebuie mai mult decat alocarea routari prin IP ai nevoie atat de soft care sa efectueze inregistrarea tuturor ip=urilor active cat si punti de control pentru a putea fragmenta reteaua in sub-retele (o idee pe care o aplic la mine in retea) varianta ce duce la reducerea posibilitatilor de furt cat si identificarea hotului.

Asa ca ii dau dreptate celui care a zis vrei server i-a un Linux eu asa am facut si sunt foarte linistit. Pentru mai multe infor uitate te rog pe bin-sh . ro ei sunt cei care mi-au dat "linistea".

 

P.S. dupa ce au terminat baieti treaba se aplica regula | Cine misca misca mort | Si nui GLUMA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×