Sari la conținut
Forum Roportal
crocobaur

Secretul din borcan

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

https://retetesivedete.ro/reteta-veche-pentru-carne-la-garnita-trucuri-pastrate-de-pe-vremea-romanilor.html   

Rețeta veche pentru carne la garniță   :eek:  ultimul cuvint il citesc "graniță" si ma gandeam de ce-i trebuie o reteta la carne confiscat la granita???  Poate vamesii sa manance din acele marfuri, au voie??? ... dar totusi m-am uitat la reteta cand vad ca este cu totul altceva.    

N-am auzit de aceasta denumire inca de la nimeni, nu stiu in care parte se pracitca in Romania.  O sa le amintesc si rudelor cand mai vorbesc la telefon, de curiozitate ca niciodata sa nu fi auzit denumirea, e putin mult spus.   Noi in familie si pe cine mai cunosteam doar afumau porcul.  Din alte animale faceau salam, adica tata si bunicul erau angajati pentru procedura de la A la Z, afumat totul sa reziste si vara pentru muncitori pe camp sau in padure.  Nici acum nu inteleg ce inseamna garniță???  borcanul e borcan, carnea-i carne, etc., :pardon:  insa e clar ca NU intra intre retele mele si nu-l voi gusta in viata asta!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut Zacusca si am pus in borcane in care a fost Dulceata de Afine Negre.   Eticheta era pe borcan ca n-am avut timp sa ma joc, sa-l tin in apa fiarta si altele sa-l pot curata acel lipici.  Am fiert fasole boabe uscate ca demult n-am mai mancat si Omu' nu vrea sa puna peste boabele fierte ca e dulceata ca asa scrie pe borcan ...

E buna scena asta de Coltul Vesel cu Pacala si trebuia sa duc munca de lamurire se se uite la culoarea a ce se vede din borcan ca este rosu de la ardei gras si rosii, nu "aproape negru" cum era dulceata.       Am auzit demult in Secuime ca cineva a pus petrol sau benzina in sticla cu eticheta de coniac, a baut altcineva din sticla, a tras si din tigara dupa care a explodat.                 Nu stiu cat adevar este in aceasta povestire ca eram in clasa 3-a parca in acea vreme.   

Am dat jos toate borcanele cu etichete de pe raftul din debara si le-am pus la inmuiat in curte in niste galeti de plastic mari sa n-am surprize ca s-au confundat borcanele ... :lol2:  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

alimente-ardei-iute-1655377196.jpg?resize=300%2C300&ssl=1     Pickled  Jalapenos

Ardei Iute murat, mexicanii-l halesc ca bomboane!!!   Mananca si altii dar in cantitati mai mici.  E foarte la moda in State.  Canadienii se aprovizioneaza de aici ca este mai ieftin.

https://images.search.yahoo.com/search/images;_ylt=Awr4xJVoPKtiqSYADVZXNyoA;_ylu=Y29sbwNncTEEcG9zAzEEdnRpZAMEc2VjA3Nj?p=jalapeno+in+jars+full&fr=mcafee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Secretul pepenilor roșii, murați. Rețeta perfectă

Pentru mine intra in categoria ENIGME in borcan ca nici n-am vazut inca pepeni murati in realitate doar rosii in magazinele etnice din oras, la Rusi am vazut prima oara.  Erau doar rosii, nu gogonele in ceva zeama dar nu cumpar ca pot fi foarte vechi si acre sau altefel, mai bine cumpar conserve din Italia cu aroma si gust deosebit de placut.    Telina sau morcovi nu intrau in borcane pe la noi pe vremea aceea din Istoria Antica, doar gogonele daca gaseam intre rosii ce se aducea la APROZAR si lumea urla ca le vrea rosiile doar ... ca altfel nu cresteau rosii de conservat doar cate-un fir ferit de toate si se inroseau pe geam. 

Nu sint sigura ca as manca pepene flescait, nu-s asa de flamanda niciodata, daca nu-mi place cum arata, sansele sint ca nu le voi gusta, asta e legea mea la mancare de cand ma stiu.  Aici pe langa ca se cultiva, nu se vinde asa ceva, de mers la adunat/furat e mortal pana nu se anunta la TV ca sint asteptati familii cu copiii la cules de struguri, de adunat rosii, ardei, cartofii dupa ce a trecut o masinarie si a adunat pe cei mari, dar si cei de marime mai mica ar hrani omenirea pentru cateva luni, altfel se ara inapoi ca manura.     

https://evz.ro/pepenii-murati-sunt-adevarate-delicatese-reteta-pentru-muraturi-perfecte.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e fleșcait. E crocant si gustul e interesant. La muraturi asortate pune soacra, asa ca in poza. E ok daca iti plac muraturi dulci-acrisoare. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai mult imi plac  muraturile dulci-acrisoare, decat ... acre-cu gust de lemn/butoi.   

Castravetii acri doar cei care sint si dulci putin le pot manca, iar in America se gasesc, are un nume cam curios: "Bread and Butter" care-i ca si cum facea bunica, mama mamei mele. 

Dar pana sa ajung acolo am avut de experimentat ca sint multe feluri pe raftul respectiv, exact 12 la numar:    - https://www.allrecipes.com/article/types-of-pickles/ -     

Toamna cand se umple borcanele in fabrica, in magazine se vand borcanele de 1 litru cu 99 de cents, ca sa se cumpere mult ca ei sa nu aibe de plata si loc de tinut in depozite.   

Am cumparat din fiecare 1 sa vad ce gust are fiecare si am gasit ce-mi place.   

Peste cateva saptamani pretul era deja  dolari 3,99 iar spre Craciun si mai scump totu-i dublu, dar eu aveam stoc serios in camara ca le placea enorm si la copiii.   

Asa fac anual de atunci, chiar si acum ca ei nu citesc reclamele cu ieftinirile, iar cand ne intalnim la mine imediat se uita in jur sa vada noutatile si le dau sa nu vina pentru fiecare borcan de diferite alimente. 

Eu le pun la vedere sa nu se uite nimic ca se aduna marfa destula dar folosit iarna mai ales cand e sezonului curcanului si se fac sandwiches cu carne rece si castraveciorii nu pot lipsi.   

Tipical intre 1 Noiembrie si 1 Januarie se mananca 6 curcani in familiile americane, pe langa altele cu diferite ocazii, cand se intalnesc prieteni si rude.         

  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce se tulbură zeama murăturilor? Greșeala pe care o fac toți românii

Cate borcane, atatea secrete ... n-am idee oare ce contine pe raftul de jos langa conopida borcanul cu acele ceva rosu legate iar nu stiu cu ce, la fel si borcanul de langa usturoi tot cu ceva legaturi.   Arata frumos, dar n-am auzit nici de usturoi in borcan inca si doar ghicesc ce contin restul.   Nu conteaza asa de mult pentru mine doar le admir!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Secretul murăturilor perfecte. Ce legume nu trebuie fierte și condimentele secrete pe care să le folosești

Nu vom trai destul sa le stim pe toate, mi ales la muraturi cand fiecara casa are o reteta secreta si devine cea mai buna pe Planeta borcanele lor.  Chiar am vazut la TV un program de pus muraturi in Azerbaijan ca este educativ ce vad, imi place peisajul rural din munti, varietatea  legumelor ce se poate cultiva, stilul lor de viata din vremuri antice, etc.   Mai primesc cate ceva de la vizitori din alte State americane care coboara pentru iarna ca au nevoie de lamaie si portocale organice proaspete din gradina mea.   Sint foarte multe in magazinele etnice dar mie nu-mi place nimic cu ardei iute si nici morcovi in borcane si multe altele, doar sa le admir.      

Sfaturi ... secrete

1. Le îndulcim prea mult – cel mai bine este să pui mai puțin zahăr pentru ca ele să nu se înmoaie.
2. Punem prea mult oțet – dacă folosești oțet mult gustul legumelor va fi prea ascuțit și înțepător.
3. Compoziția pentru murături este mai mult decât apă, sare, zahăr sau oţet – încearcă să folosești semințe de muștar, chilli, frunze de dafin, mentă, busuioc sau orice găsești în grădină.
4. Folosim aceeași procedură pentru toate legumele – textura legumelor diferă, iar din acest motiv trebuie să le tratezi diferit. Morcovii trebuie fierți puțin înainte de proces, dar castravetii nu au nevoie de asta.                         
5. Punem tipuri diferite de legume în același borcan – specialiștii recomandă să pui legumele separat pentru că pot împrumuta gustul sau culoarea.
6. Nu facem destulă saramură – trebuie să te asiguri că ai respectat rețeta și mai ales cantitățile.
7. Începem să le mâncăm prea repede – trebuie să ai răbdare atunci când te apuci să pui legume la murat. Nu este recomandat să deschizi borcanele înainte de timpul precizat în rețetă. Poți să le verifici din când în când, dar nu uita că nu sunt gata în doar trei zile.

 

 

 

https://playtech.ro/stiri/secretul-muraturilor-perfecte-ce-legume-nu-trebuie-fierte-si-condimentele-secrete-pe-care-sa-le-folosesti-549961

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×