Sari la conținut
Forum Roportal
crocobaur

Secretul din borcan

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu singura sint in munca mereu, in bucatarie n-ar intra nimeni sa ma ajute ca n-ar putea.   Copiii cand erau mici ma ajutau sa impacheteze sarmale, la chiftele, sa curete fasole boabe  cu mine, sa stie ce se poate manca si ce nu, faceau si figurine din coca, dar imaginezi cat de avantajata am fost ca si lucram, le duceam si aduceam din 2 locuri diferite ca sint 3 ani diferenta intre ei si ea trebuia sa mearga cu copiii mari in alta parte, la 2 km de mers pe jos pe orice vreme de clima din Elvetia.    Mai faceam si dulceturi, compoturi, muraturi ca primeam gratuit totul de la cunostinte care lucrau la sortat toate alea de pe camioane care erau si din Romania.  Daca avea o zgarietura o rosie, nu mai era de Calitate Elvetiana si mergea la aruncat, dar mesterii nu le aruncau in gunoi, ci spunea la muncitori sa le duca acasa sau la prieteni, asa am gustat Avocado inca din 1979 si multe altele.   Am prelucrat cu tone dar am avut placere!!!   Am avut suc de rosii tot timpul anului, varza acra ca si aici, zacusca, si multe feluri de gemuri.  Cand veneau in vizita si le aratam pivnita, ameteau prietenii si chiar cei care mi-au adus marfurile.  Din pruncie aveam de facut aceste joburi, dar toate fructele de padure aveam de cules din munti prima oara.   Numai recent simt si oboseala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca mi-ai amintit de zacusca... :triniti:

Mie nu îmi face deosebita placere activitățile bucataresti de pus pe iarna. Dar e ok, fac cât pot și am chef. Nu ma omor cu astea. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare face cat vrea si poate, eu nu critic pe nimeni, am amintit doar ca stiu din cati pasi sint aceste joburi casnice pe langa altele.  Eu de mica trebuia sa fac mancare, sora mea facea curatenie, spalam cu mana impreuna, ea calca rufe, eu faceam taitei.  Nu toata lumea este cu acest talent sa zic asa, pe cati cunosc imi spun sa arunc acolo in oala orice si "le dau sa manance aia" ...cine???  eu doar pentru mine gatesc, de ce as manca garbage?   Muncesc, obosesc, ma culc, dorm o ora-doua si mai lucrez 8 ore.  Viata trece, dar mananc ce-mi place!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 35 minute, Rodica` a spus:

Bine ca mi-ai amintit de zacusca... :triniti:

H'about Ardei galbeni din Ungaria umpluti cu varza razuita?   Eu o sa merg intr-un magazin sa cumpar ardeii de la o ferma din Sud de la mine, sint multi care cultiva ardei maghiari ca prin 1957 si mai incoace erau foarte multi pe aici care cumparau.   Azi yugoslavii si altii din Balcani se bat pe acesti ardei ca nu este scump ca in Los Angeles, iar cele cu borcan sint facuti in Vietnam!!!  Care mananca asa ceva ca n-are gust si e conservat doar in apa, abia are si sare, iar semintele sint in ardei intre varza razuita :surrender: doar cotorul l-au scobit un pic, n-am idee cine le-a invatat sa faca asta.   Este amar tot borcanul ca-i ardei rosu sau alb-galbui. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ieri ma numesc Ciresica.   Am prelucrat vreo 10 kg de ciresi acre ca lamaia, am si mancat vre-un kg ca e munca grea de scos samburii, sint toata stropita de zeama neagra iar acum fierbe dulceata.    Dimineata mai tarziu le voi pune in borcanele dupa ce s-au racit.  Nu trebuie sa tina pana-n primavara, doar una luna macar, planific si clatite sa le simt gustul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Good question!!!    Cumpar ce gasesc in magazine, a fost si ieftin doar 99 de centi/lb = 0,454 grame in loc de 5-7 dolari dar sint de pe acelas pom.  Nu avem voie sa gustam nimic, daca voiam sa-mi cumpar din piata, cred ca se vinde pe bucata!!!    Nu conteaza, e noutate dulceata acra, specialitate din Phoenix, am mai pus si zeama de 8 Limes, aproape 1 litru, sa ramana crocante fructele si dupa ce le-am dat in fiert.    Sezonul de ciresi e pe terminate, altele nu vor fi nici mai mari si zemoase sau mai dulci.   

Maine mai cumpar sa ma satur de ei, visini nu exista prin zona asta, dar avem alte acrituri de fructe ca totul se coace pe masa de sufragerie!!!    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

magiun-de-prune.jpg?resize=300%2C300&ssl=1

Magiun de prune. Reteta simpla, traditionala, fara zahar. Trucul bucatarilor (haihuin2.com)

"Se toarna in borcanele sterilizare, apoi se lasa in niste paturi sau carpe pentru 24 de ore, ca sa se raceasca de tot."

Eu nu folosesc carpe, paturi, paltoane vechi pentru asa ceva, pun masina de spalat in functie cu un vas mai mare, cand ajunge la USCAT intra borcanele in "sosete" de bumbac si ajunge pana se racesc acolo.   Se mananca foarte repede ca are aroma placuta de Scortisoara, Cardamom, pun si o bucata de Ginger, radacina proaspata si cateva cuisoare.   

Din 10 kg de pruni ca pe poza incep sa lucrez, dar inca n-au aparut.   Deloc nu se asteapta sa le loveasca bruma ca s-ar considera stricate.  Asa ne inscriem pe lista la o cutie de prunei de 10-20 kg depinde de unde vine odata pe an doar in toate magazinele alimentare.   Romanii si alti cunoscatori le comanda si cumpara pentru tuica.   Eu nu pot asocia unt si magiun pe paine "cu ceai"  nu stiu din ce cauza, dar nu merge la mine aceasta combinatie. 

O sa le folosesc la clatite si altele daca vor fi acest an pe market, dar prima oara ma satur de mancat fructe crude!  Fierb si compot cu cateva borcane.  

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marele secret vânat acum de milioane de români a fost, în sfârșit, aflat. Rețeta simplă, din natură

https://evz.ro/marele-secret-vanat-acum-de-milioane-de-romani-a-fost-in-sfarsit-aflat-reteta-simpla-din-natura.html

– Adăugați în murături 1-2 frunze de cireș sau viță de vie. Ele conțin tanin și vor contribui la acrirea unor murături crocante și delicioase. Boabele de muștar ajută la conervarea murăturilor.  – Varza murată rezistă mult mai mult timp dacă se adaugă din când în când câte un cub de zahăr.                                                                                                                                                                – Varza nu se acrește foarte tare dacă în recipient se pune o bucată de lemn de mesteacăn.

*Lemn de mesteacan???   nu se gaseste asa ceva in State in departamentul de muraturi al alimentelor, iar daca se gaseste acest lemn in Magazinul de Constructii, este tratat chimical contra gandaci  :eek: si nu este deloc recomandat nici de folosit la tocat pe el.    Hrean este mult mai prietenos in toate borcanele si butoaiele cu muraturi si ramane crocant totul.*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu e bine să pui în murături ca să nu se înmoaie. Secretul care face diferența

Minunata lume al muraturilor, ador aceste poze ca in magazinele locale se vede altceva pe aici, doar in magazinele strainilor sint marfuri din import cu asemenea bunatati, dar cu an ce trece se aduc mai putin si nu din tarile originale.   Din Ungaria putine borcane se mai aduc, mai nou se fabrica in Vietnam ardeii umpluti cu varza.  La magazinul rusesc sint ceva mai multe dar de-al lor bunatati, care mie nu-mi plac.   Pesti in butoi cu ceapa are un miros ca eu lesin, acum cu masca e mai placuta experienta de acolo, altfel merg la arabi, acolo totu-i ca oriunde, fara mirosuri specifice, este asa de frig sa nu se strice marfurile ca e de luat o jacheta pe spate.  Ultima oara, inainte de Covid, amandoi ne-am imbolnavit si mai mult la rand am stat la casierie.   

Asa arata magazinul rusesc de langa mine, au si marfuri romanesti, vinuri si tarii pe langa ce se arata pe site.

https://www.yelp.com/biz_photos/yasha-from-russia-phoenix?select=yyStCjSihe17tYfK3PlTbQ

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×