Sari la conținut
Forum Roportal
crocobaur

Secretul din borcan

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu pun castraveti murati cu Pikant Fix de la Dr. Oetker, e foarte simplu si imi plac cum ies si varza pentru sarmale, dar e mai lunga reteta si n-o stiu pe de rost.

 

Mai nou, desi in copilarie nu-i suportam, imi plac mult si gogosarii murati, mai ales de la un anumit restaurant din oras unde-l cunosc pe bucatar. Trebuie sa-l conving sa-mi divulge secretul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vad ca fiecare se laud cu ce ii place, da' o reteta-ioc! :pardon:

 

S-a cam terminat sezonul de pus borcane pline in camara,Laurici!La toamna urmatoare...... :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si mie imi place la nebunie conopida. Mama pune mai multa conopida pentru ca stie ca imi place mie.

Iar castravetii nu-mi plac in otet. In saramura sunt perfecti.

Awww, mi-a venit apa in gura cand m-am gandit la conopida.

 

 

mmmm, exact asa face si mama: pune conopida multa, de dragul meu.

si toate muraturile doar in saramura.

daca-i acritura, pai atunci acru sa fie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu stiu secretul din borcanul de gogosari al mamei, dar va spun eu ca sunt deliciosi. gogosari asa buni, n-am mancat la nimeni pana in prezent. si n-am spus numai eu asta, ci toti cei care au mancat gogosari pusi la borcan de mama :pardon:

Editat de flori de camp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece in piete au aparut din nou castraveti "cornisor" de 10-15 cm lungime va prezint reteta mea "ultima"- testata 2008 toamna" de castraveciori murati in otet.

 

Am tot incercat diverse retete, dar castravetii se inmuiau si/sau lichidul din borcan devenea tulbure.

Acum, in luna mai am inca cateva borcane cu castraveti murati in lichid limpede din 2008.

 

Ultima mea reteta de castraveti murati in otet:

 

Am folosit borcane din sticla de 1,5 litri si 3 litri cu capac metalic care se infileteaza pe borcan.

Borcanele si capacele se spala si se clatesc bine.

Borcanele, dupa uscare se pun in cuptorul de la aragaz pentru sterilizare. Se tin in cuptor la foc maxim cam 10 minute si apoi se scot cu o manusa de bucatarie si se aseaza pe tocatoare din lemn sau alte suporturi din lemn. Nu se pun pe ceva "rece" - blat din inox, faianta... fiindca o sa crape - se sparg.

 

Cantitati utilizate: la un borcan de 1.5 litri intra 1 kg castraveti pusi inghesuiti vertical si 0.6 litri de solutie fierbinte.

In fiecare borcan se adauga printre castraveti: ceapa taiata rondele, felii de morcovi (dulci) si frunze de telina verzi.

 

Solutia: 4 litri apa, 1 litru de otet din vin de 9 grade - preferabil de "Arges", 3.5 linguri cu varf de sare grunjoasa, 2 linguri cu varf de zahar, boabe de mustar (o lingura rasa), piper - o lingurita cu varf, foi de dafin - 5-6 bucati mari de 5 cm. Se incalzeste apa pana la fierbere, se adauga sarea, boabele de mustar, zaharul, piperul, foile de dafin si apoi otetul. Se amesteca pana incepe sa dea in clocot, se stinge focul si se acopera oala cu un capac pentu a evita evaporarea otetului si a "aromelor".

 

Cu un polonic se pune in fiecare borcan cu castraveti (aranjati cu morcov...etc) solutia fierbinte si se impart din solutie boabele de mustar, piper, foile de dafin. Solutia trebuie sa acopere castravetii si cu 1 cm in plus.

 

Se insurubeaza capacele pe borcane strans.

Se pun borcanele la fiert la "bai marie" timp de 15 minute - adica 15 min dupa ce a inceput sa clocoteasca apa in jurul borcanelor. Apa care fierbe in jurul borcanelor la "bai marie" ar trebui sa aiba acelasi nivel cu legumele din borcan.

 

Se pregateste o patura veche care se aseaza, impaturita in doua pe gresia din bucatarie - de exemplu.

Se scot borcanele din "bai marie" si se aseaza pe patura apoi se invelesc cu patura - pentru a se raci cat mai incet.

Apoi, dupa racire lenta in patura - adica vreo 24 ore - se depoziteaza oriunde in casa - balcon, camara...

 

Note:

1) Despre "bai marie" invatati de pe net daca nu stiti.

2) Castravetii pusi in borcan - se taie o felie subtire de la codita ca sa permita intrarea solutiei de murare. Daca se pun castravetii netaiati, acestia devin seci in interior dupa murare - cu goluri;

3) Capacele borcanelor se deschid prin desurubare greu sau deloc - este normal fiindca in borcan este o presiune mai mica decat in atmosfera. Rezolvare: cu un cutit cu varful rotund se forteaza capacul de la borcan intr-un singur loc pana ce se aude un "fas"- adica a intrat aer in borcan - apoi se poate desuruba.

4) Castravetii astfel murati nu sunt nici foarte sarati si nici foarte "otzetiti.

5) Salata de castraveti murati: se taie castravetii rondele mari, se adauga ulei de masline si otet de mere cu miere, sare (dupa gust) si cateva cuburi de gheata. Se amestaca si apoi se presara marar tocat fin pe deasupra.

Se serveste cat mai rece.

 

P.S.

 

Stie cineva cum se face marinata de macrou?

Exista in magazine macrou marinat ambalat la "galetuse" din plastic, cu morcov, ceapa, otet si bucati de macrou care au o textura de "proaspat" - adica nu este nici fiert macar si nici prajit.

Editat de fnicolici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nah ca iar a venit timpul sa punem una alta la borcan.

 

Azi am cumparat prune si vreau sa fac gem de prune cu nuca sau cu mandeln da' nu stiu reteta :o:

 

Ma ajuta cineva? :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stie cineva cum se face marinata de macrou?

 

Marinata macrou

 

1l apa rece si 250 ml otet

1 lingura sare,

1 lingurita zahar,

1/4 lgt piper macinat

1/4 lgt piper boabe

1/4 lgt menta

1/4 lgt cimbru

1/4 lgt busuioc

1-2 foi dafin

+ alte mirodenii: oregano, mustar boabe etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:scare:

perele le lasi intregi? nu le cureti de cotor si coaja? cum sunt in compot asa?

:airkiss:

 

asa punea buna mea care nu mai avea rabdare sa faca sirop... :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×