Sari la conținut
Forum Roportal
gnrs

hepatita c probleme intampinate

Postări Recomandate

Buna seara. Luna trecuta am fost depistat cu hvc la un control. Am trecut printr-o perioada grea pana am dat de voi si citind informatiile de aici am vazut ca nu ma confrunt singur cu acest virus. Am depus dosarul zilele trecute si mi sa spus ca dureaza cca 40zile fiind un caz nou. Asa este? La mine viremia este cred eu foarte mare 7.500.000. Am probleme (fac tratament pentru fibrilatie) si nu am idee daca se va aproba dosarul. Voi ce credeti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E greu de banuit daca se aproba sau nu. Evaluarea este complexa trebuie tinut seama de varsta pacientului de biopsie, analizele de sange si alte afectiuni. Fibrilatia este o afectiune importanta destul de greu de stapanit. Decizia in acest caz o va lua hepatologul impreuna cu cardiologul. Tratamentul cu interferon este destul de greu de suportat de catre persoane care nu au si alte afectiuni si devine din ce in ce mai greu de suportat dupa primele 6 luni.

Cu un regim de viata cumpatat si cu hepatoprotectoare se poate amana ciroza mult timp (sau putin, pentru fiecare acesta e un parametru cu alte dimensiuni) de la 10 ani in sus.

Viremia de 7 milioane iar este un parametru relativ pt ca trebuie corelat si cu alti parametri ai ficatului. Sunt persoane cu viremii de 4 milioane, transaminaze bune si fibroza 7 etc asa cum sunt si persoane cu 11 milioane si fibroza 5 palja de valori este atat de mare si de diversa incat nimic nu poate fi considerat iesit din normal in acest domeniu.

Oricum, marea realizare este ca ai descoperit boala si ca esti constient ca o ai, sunt care nu au stiinta de ea timp de 10 - 20 de ani perioada in care isi otravesc organismul (un fel de a spune) cu tot ce-i bun (care ori e imoral ori ingrasa).

Mai tinem legatura, multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Gabriel

 

Am citit cu placere tot ce ai scris tu inclusiv sfaturile date celorlalti, se vede ca esti un om informat. Am mai scris intr-un tipic, nu stiu daca ai citit, ca am 45 ani si am facut sport pana la 30 ani si de ceva timp ma confruntam cu fibrilatia pe care cu tratament(pana acum,sper ca si de acun inainte) o tineam sub control, insa a venit, la un control de rutina, vestea cu HV, se pare ca am trecut printr-o HVB si am ramas cu HVC(sincer chiar nu stiu de unde, dentist cel mai probabil). Tineam un regim si pana acum, alcool nu consum deloc, cafea nu, grasimi f.f. putin. Am citit despre cura ta cu oua, insa ma intreb daca se poate renunta la vin cu aceleasi efecte(banuiesc ca da?). Momentan ma simt bine, dar un stiu pentru cat timp. mi-ar face multa placere sa mai discutam chiar si pe mail, poate i-mi dai si mie niste sfaturi pentru viata de zi cu zi.

 

Cu stima gnrs

 

Doresc multa,multa sanatate la toti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pt faptul ca ai aceasta afectiune iti recomand ceaiul de paducel. Daca in fiecare zi ai sa bei o cana de ceai dupa 3 saptamani ai sa vezi ca nu vei mai avea probleme cu tensiunea sau cu fibrilatiile. De asemenea este cel mai bun leac de a te lasa de cafea. Dupa ce trei saptamani in loc de cafea bei dimineata un ceai de paducel nu vei mai simti nevoia de cafea si chiar s-ar putea ca mirosul sa ti se para respingator.

Cu sportul e bine sa nu exagerezi, orice efort se va rasfrange asupra ficatului, poti sa faci miscare dar nu efort sustinut.

Multumesc pt ca te-ai oferit sa-mi trimiti produse de la Hofigal. ce te-as ruga este sa treci pe la firma si sa intrebi de o carte de gemoterapie si am mai auzit ca directoarea adjuncta (e o farmacista blonda mai in varsta, nu-mi amintesc numele) a scos o carte foarte buna de farmacognozie. Sunt interesat de aceste 2 carti. Treci pe la ei, consultatia e gratuita si sa stii ca acolo vei sta de vorba cu medici de specialitate care au si pregatire foarte solida in terapie naturista.

Multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara

 

Si eu am vazut emisiunea in care s-a discutat despre cartea de gemoterapie.A fost interesanta.Am inteles caci cartile respective se dau gratis la dr de familie .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gnrs,

E important de stiut cu ce faci tratament pt fibrilatii. Daca iei ceva pe baza de verapamil (isoptin sau alta denumire comerciala) trebuie de stiut pt ca in cantitate cat de mica tot este un toxic pt ficat. S-ar putea sa iei digoxina, atunci treaba e putin mai altfel. Incearca si ceaiul de paducel totusi.

Multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gnrs,

E important de stiut cu ce faci tratament pt fibrilatii. Daca iei ceva pe baza de verapamil (isoptin sau alta denumire comerciala) trebuie de stiut pt ca in cantitate cat de mica tot este un toxic pt ficat. S-ar putea sa iei digoxina, atunci treaba e putin mai altfel. Incearca si ceaiul de paducel totusi.

Multa sanatate!

 

Buna seara Gabriel

Inca nu am ajuns la Hofigal pentru a ma interesa de carti pentru ca am fost plecat citeva zile si acum ploua ff tare si sunt balti peste tot in Bucuresti, se circula foarte greu. Da iau isoptin 240 cate una pe zi si chinidina (asa mi-a recomandat medicul inainte de HC), iar dupa ce a aflat nu mi-a schimbat tratamentul. Cum sta treaba cu Digoxina?

 

Sanatate doresc la toata lumea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna seara Gabriel

Inca nu am ajuns la Hofigal pentru a ma interesa de carti pentru ca am fost plecat citeva zile si acum ploua ff tare si sunt balti peste tot in Bucuresti, se circula foarte greu. Da iau isoptin 240 cate una pe zi si chinidina (asa mi-a recomandat medicul inainte de HC), iar dupa ce a aflat nu mi-a schimbat tratamentul. Cum sta treaba cu Digoxina?

 

Sanatate doresc la toata lumea

 

Cu cele doua carti se poate ca la Hofigal sa le dea gratuit pentru ca de cate ori am fost si am cumparat de la ei mi-au dat si reviste si carti gratis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna seara Gabriel

.... dupa ce a aflat nu mi-a schimbat tratamentul. Cum sta treaba cu Digoxina?

 

Sanatate doresc la toata lumea

 

Digoxina este un tonic cardiac extras din Digitalis lanata (degetzelul lanos), daca nu l-a recomandat cardiologul nu trebuie sa-l iei pentru ca iti faci mai rau. In orice caz ambii medici trebuie sa stie de diagnosticele tale si de analize astfel incat sa iti poata prescrie tratamentul care sa se plieze cel mai bine pe afectiunile de care suferi. Tratamente naturiste care sa te ajute in suferintele tale dar care dupa parerea mea nu pot inlocui tratamentul alopat ci doar sa il completeze ti le pot prescrie medicii de la Hofigal.

Multa sanatate si curaj, cu rabdare vei izbuti sa faci fata tuturor incercarilor.

Gabriel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×