Sari la conținut
Forum Roportal
adel

absolvent de stiinte juridice

Postări Recomandate

Ma intereseaza ce titulatura are un absolvent de stiinte juridice (al unei facultati de drept). El este jurist in mod "automat" sau trebuie atestat ca si jurist pentru a se recomanda ca avand aceasta calitate? Va multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma intereseaza ce titulatura are un absolvent de stiinte juridice (al unei facultati de drept). El este jurist in mod "automat" sau trebuie atestat ca si jurist pentru a se recomanda ca avand aceasta calitate? Va multumesc anticipat.
Este jurist automat,si oriunde te vei duce ti se va spune asta...am studiat asta si asa e....intereseaza`te si ai sa`mi dai dreptate!nu iti trebuie nici o recomandare,nimeni nu poate contesta facultatea pe care ai facut`o...dar apropo...pe diploma ce scrie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Licentiat in stiinte juridice... (deci nu "jurist"). Titulatura este astfel interpretabila. Ca si notarii, si magistratii sunt licentiati in stiinte juridice.

 

 

 

 

Este jurist automat,si oriunde te vei duce ti se va spune asta...am studiat asta si asa e....intereseaza`te si ai sa`mi dai dreptate!nu iti trebuie nici o recomandare,nimeni nu poate contesta facultatea pe care ai facut`o...dar apropo...pe diploma ce scrie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Termenul de 'jurist', in sens larg, defineste acele categorii de persoane care au studii juridice si sunt licentiate in drept sau stiinte juridice. Nu este vorba si de licentiatii in administratie publica. Daca ai absolvit o facultate de drept si esti licentiat profesia ta este 'jurist', iar ocupatia avocat, judecator, procuror, notar, executor judecatoresc, detectiv particular, juristconjult, ofiter etc.

 

Fara indoiala te poti recomanda jurist in acest caz.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×