Sari la conținut
Forum Roportal
Rami

Mostenire testamentara

Postări Recomandate

Oamenii sunt excentrici.. excentrici si in pragul mortii... Dovada ciudatele testamente pe care le scriu. Intrebarea e de ce? In dorinta unei ultime clipe de unicitate? Din dorinta de a surprinde pe cei dragi?

Iata cateva exemple:

1. In 2007 a murit Brooke Astor, la varsta de 105 ani. Americanca a lasat un sfert de milion de dolari Centrului Medical Veterinar din New York, cu specificatia ca banii sunt pentru ingrijirea animalelor batranilor si saracilor.

2. Un londonez a lasat toata averea fiilor lui, insa acestia risca "sa nu primeasca nici un ban daca vor deveni membri ai Parlamentului, sau daca vor ocupa vreo functie publica, daca vor juca la bursa, daca isi vor schimba religia sau daca se vor casatori in afara religiei iudaice".

3. Muribund cu simtul umorului: "Valetului meu ii las hainele pe care oricum mi le-a furat regulat de-a lungul a zece ani. Ii mai las de asemenea si haina mea de blana pe care oricum a purtat-o anul trecut pe cand eu ma aflam la Palm Beach. Soferului meu ii las masinile mele pe care oricum aproape le-a distrus si i le dau pentru a-i oferi placerea de a termina ceea ce a inceput...Sotiei mele as vrea sa-i spun ca oricum a avut probleme cu un nebun, o sfatuiesc sa nu isi mai ia pe cap inca unul".

4.Printul de Islington a cerut ca dupa patru zile de la moartea sa, doi chirurgi sa-l opereze ca sa fie siguri ca e mort.

5.Un barbat si-a scris testamentul cu creta pe usa, inclusiv cu semnaturile a doi martori. Pentru ca judecatorul nu credea, usa a fost adusa la tribunal.

 

Stiu, unele chiar sunt prea amuzante pentru niste testamente. :suicide:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:cry:

Am mai citit si eu mai multe asemenea exemple. Treaba cu usa adusa la tribunal e ilara.. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce face omul cand creerul e la plimbare-ma refer la unele cazuri doar

e ciudata reactia oamenilor in acele momente...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oamenii sunt excentrici.. excentrici si in pragul mortii... Dovada ciudatele testamente pe care le scriu. Intrebarea e de ce? In dorinta unei ultime clipe de unicitate? Din dorinta de a surprinde pe cei dragi?

Iata cateva exemple:

1. In 2007 a murit Brooke Astor, la varsta de 105 ani. Americanca a lasat un sfert de milion de dolari Centrului Medical Veterinar din New York, cu specificatia ca banii sunt pentru ingrijirea animalelor batranilor si saracilor.

2. Un londonez a lasat toata averea fiilor lui, insa acestia risca "sa nu primeasca nici un ban daca vor deveni membri ai Parlamentului, sau daca vor ocupa vreo functie publica, daca vor juca la bursa, daca isi vor schimba religia sau daca se vor casatori in afara religiei iudaice".

 

 

Astea doua char nu's ciudate. Americanca a facut un gest umanitar. Iar londonezul, un pic mai excentric e adevarat, probabil ca a dorit ca macar dupa moartea sa, fiii sa faca intocmai cum zice el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×