Sari la conținut
Forum Roportal
amonis

Dieta dupa laparoscopie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna tuturor,

Sotul meu s-a operat de fiere, laparoscopic, iar la externare am primit foarte putine informatii despre regimul alimentar pe care trebuie sa il urmeze. Rugamintea mea este, daca s-a mai operat cineva prin aceasta metoda si cunoaste regimul alimentar sa mi-l impartaseasca si mie.

Sanatate multa,

Amonis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezicula biliara are rolul de a aduna secretia biliara si cand este nevoie (in timpul mesei si dupa masa) sa o elibereze in cantitatile impuse de tipul de aliment si cantitatea ingurgitata. De acum incolo va fi invers, va trebuie sa manance atata mancare si tipul de aliment cat poate duce secretia obisnuita. Asta depinde de la un om la altul. In orice caz de acum va trebui sa manance mai des si mai putin si ponderat din fiecare aliment mai ales grasime, slanina, maioneza, ciuperci, fasole, carne tocata etc. alimente care uneori cad greu cum se spune. Trebuie sa manance des pt ca secretia biliara se varsa continuu in stomac, nu mai e retinuta in vezicula ceea ce predispune la un ulcer duodenal.

Multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vezicula biliara are rolul de a aduna secretia biliara si cand este nevoie (in timpul mesei si dupa masa) sa o elibereze in cantitatile impuse de tipul de aliment si cantitatea ingurgitata. De acum incolo va fi invers, va trebuie sa manance atata mancare si tipul de aliment cat poate duce secretia obisnuita. Asta depinde de la un om la altul. In orice caz de acum va trebui sa manance mai des si mai putin si ponderat din fiecare aliment mai ales grasime, slanina, maioneza, ciuperci, fasole, carne tocata etc. alimente care uneori cad greu cum se spune. Trebuie sa manance des pt ca secretia biliara se varsa continuu in stomac, nu mai e retinuta in vezicula ceea ce predispune la un ulcer duodenal.

Multa sanatate !

 

Multumesc pentru sfaturi. :P

Mare chin cu mancatul putin si des ("numai bebelusii mananca asa" - zice sotul meu). In rest este O.K.

Sa auzim de bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×