Sari la conținut
Forum Roportal
akbar

Traim vremurile de pe urma?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cu asemenea mod de gandire, rupt de orice realitate, nu-mi este greu sa-mi explic cum de este mai importanta construirea de biserici decat salvarea planetei.

Daca te ajuta la ceva, incearca sa citesti si o carte de Jules Verne, este mai interesanta si nu produce delir mistic!!!

Te inseli, stimabile. Eu as darama bisericile si as construi gropi ecologice, daca ar fi dupa mine. Numai ca nu sunt idiot sa cred ca oamenii pot salva planeta si universul.

 

Sfarsitul lumii este descris in Noul Testament nu are nici o legatura cu VT, probabil ca acest Ioan avea mari probleme psihice cand a scris Apocalipsa

2 Timotei 3

 

16Toată Scriptura este

Editat de zexelica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te inseli, stimabile. Eu as darama bisericile si as construi gropi ecologice, daca ar fi dupa mine. Numai ca nu sunt idiot sa cred ca oamenii pot salva planeta si universul.

 

Dar la distrus se pricep bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu faptul ca ai citat un proverb iti aduce o sanctiune, ci aluziile la capacitatea intelectuala a celorlalti useri. Nu s-ar fi intamplat nimic daca ii citai. Poate ai fi scris corect dpdv gramatical daca dadeai copy/paste din vreunul dintre cei citati de tine.

 

in primul rand expresia "Prostul nu este prost destul daca nu este si fudul" are o conotatie negativa indiferent de exprimare, este o expresie cu trimitere directa la un anumit comportament, la o anumita tipologie, asadar din punct de vedere semantic, expresia nu poate fi folosita la mod impersonal, la fel se intampla si cu expresia "Daca taceai filosof ramaneai", este identica, trimite la ceva sau cineva. iar in privinta greselilor gramaticale, conform spuselor tale ar fi de zis cam urmatoarele: se numeste greseala gramatica ceva de genu: eu este, tu este, limbajul lui marean vanghelie, aparitia unui caracter in plus sau spatierea incorecta, exemplu: d aca ; fii, etc este considerata greseala de scriere, iar motivele sunt multiple: graba, oboseala, neatentie, etc.

 

asta ca sa fim rigurosi...

 

si propun ca situatiile de off-topic sa se imputineze...

 

 

 

In ziua de azi, multe persoane sunt de acord cu ideea vehiculata mai jos: ca la o anumita perioada de timp, apare panica daca s-ar putea numi asa, panica de sfarsitul lumii. Acum se poate observa clar anumite diferente intre scenariile apocaliptice. Diferenta evidenta dintre cea vehiculata in acest topic si cele din istorie este urmatoarea: este singura sustinuta de biblie. Apocalipsa anului 2 000 a aparut datorita trecere dintr-un mileniu in altul si nu din alte circumstante. Asadar, chiar si acest scepticism asupra divinitatii la nivel global este evidentiat in biblie, sa nu mai discutam de catastrofele naturale, bolile noi aparute (gripa porcina de exemplu iar cei de la OSM se astepta sa fie afectata cam un sfert din populatia globala, foarte curios ca in biblie tot e vehiculata ideea cu un sfert din populatia globala) statul israel a reaparut pe harta mondiala, propovaduirea evangheliei s-a marit considerabil in ultimul timp, inceputul globalizarii si necesitatea aparitiei unui singur sef, a unui singur guvern la nivel mondial si lista poate continua...

 

daca toate aceste situatii, curios manifestandu-se in acelasi timp, nu trezeste anumite suspiciuni, atunci indivizii respectivi, au probleme cu ratiunea, si cand zic astea nu ma refer ca sunt prosti, idioti sau alte caracteristici, ci de faptul ca nu sunt maturi in gandire, adica sa gandeasca la rece totul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asta ca sa fim rigurosi...

 

Acum se poate observa clar anumite diferente intre scenariile apocaliptice. Diferenta evidenta dintre cea vehiculata in acest topic si cele din istorie este urmatoarea: este singura sustinuta de biblie.

daca toate aceste situatii, curios manifestandu-se in acelasi timp, nu trezeste anumite suspiciuni, atunci indivizii respectivi, au probleme cu ratiunea, si cand zic astea nu ma refer ca sunt prosti, idioti sau alte caracteristici, ci de faptul ca nu sunt maturi in gandire, adica sa gandeasca la rece totul

 

Tu ai impresia ca altii sunt imaturi deoarece leaga sfarsitul de degradarea planetei, iar tu esti matur si riguros pentru ca il legi de o carte SF?

Editat de Apopii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu ai impresia ca altii sunt imaturi deoarece leaga sfarsitul de degradarea planetei, iar tu esti matur si riguros pentru ca il legi de o carte SF?

 

 

ai mari probleme de intelegere a textelor... in toate posturile am zis, ceea ce se intampla in zilele noastre, de la degradarea planetei, pana la alte lucruri, tine de sfarsit, si am mai zis ca toate aceste lucruri, foarte curios ca se aseamana in acest moment, exagerat de mult cu biblia. Nicaieri nu am zis ca degradarea planetei nu inseamna sfarsitul. Daca tu te astepti ca textele precum "Dragon, miel, etc din biblie" sa se adevereasca ad-literam, inseamna ca habar nu ai despre acest dumnezeu si biblie. Afirmatia ta de mai sus, imi spune clar si raspicat ca ai probleme de echilibru psihologic, asta nu inseamna imaturitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
habar nu ai despre acest dumnezeu si biblie. Afirmatia ta de mai sus, imi spune clar si raspicat ca ai probleme de echilibru psihologic, asta nu inseamna imaturitate.

 

Nu am pretentia ca am habar despre un lucru inexistent si o carte SF.

Eu nu te-am jignit cu nimic, ai ceva personal cu mine? Daca da, comunica-mi personal! :cry:

Nu se numeste echilibru psihologic ci echilibru psihic.

In acest forum avem pretentia unei dispute in ceea ce priveste ideile noastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar la distrus se pricep bine.

Nu au cum sa distruga universul, stimate domn. Discutia filozofica nu-si are locul cu Scriptura. Sfarsitul lumii este un subiect biblic, iar acolo scrie altceva decat sustii tu. Ce sa mai comentam? Ca nu-ti convine Scriptura? OK, treaba ta. Have fun!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am pretentia ca am habar despre un lucru inexistent si o carte SF.

Eu nu te-am jignit cu nimic, ai ceva personal cu mine? Daca da, comunica-mi personal! :cry:

Nu se numeste echilibru psihologic ci echilibru psihic.

In acest forum avem pretentia unei dispute in ceea ce priveste ideile noastre.

 

 

Daca consideri ca te-am jignit cu atentionarea despre modul cum intelegi textele, scuzele mele, si scuzele mele din nou ca nu sunt capabil sa exprim o idee pe care sa o intelegi, astfel incat sa nu mai ai senzatia ca te atac, sau am probleme cu tine, cu persoana ta. Si ai dreptate in legatura cu echilibru psihic si nu psihologic, am gresit si imi cer scuze. Si ca sa fiu demonic din nou, atat timp cat pretinzi ca nu ai habar despre un lucru care nu exista, un SF, atunci incearca sa ciulesti urechile pe la cei care mai stiu ceva, astfel iti vei gasi dovezi, argumente cu ajutorul carora sa sustii sus si tare inexistenta divinitatii. Un conflic indiferent de tipul lui, va fi intotdeauna castigat de persoana care ataca cu armele celuilalt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×