Sari la conținut
Forum Roportal
kadmond

Formula (secretă) a Fericirii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

iti zic eu ca nu au scapat de nimic :flowers:

Imi vorbesti din experienta ? :vampire:

Editat de AH45

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi vorbesti din experienta ? :scooter:

 

eh o dai in intrebari retorice ? tu de ce postezi la religie daca nu iti iubesti semenii? ca asta e clar :flowers:

 

si formula secreta a fericirii e sa daruiesti :vampire:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai degeaba il iubesti pe Dumnezeu daca nu iubesti ce a creat el si nu propovaduiesti prietenia .. acu iti trantesc cu Biblia :flowers:

 

si experienta ta inca este la inceput . nu ai stiut sa cunosti oamenii , sa cercetezi suflete si sa daruiesti iubire , prietenie ... asa ca succes .. ai timp o viata intreaga

 

secretul este pacea interioara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eh o dai in intrebari retorice ? tu de ce postezi la religie daca nu iti iubesti semenii? ca asta e clar :vampire:

 

De ce esti rautacioasa cu mine ? :flowers: Postez la Religie pentru ca inca mai am unele reminiscente legate de acest subiect.

 

si formula secreta a fericirii e sa daruiesti :scooter:

 

Nu exista o astfel de formula.

PS:Eu pot sa-ti vorbesc din experienta,cunosc pustnici si am trait si eu putin ca un pustnic :cheers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred in existenta lui Dumnezeu si Il iubesc dupa posibilitati :vampire:

Iti trantesc si eu cu Scriptura in privinta prieteniei si a iubirii,dar cred ca te va durea mult

 

 

 

Parca imi vorbeste un calugar taoist sau budist :scooter: Nici nu ai idee de cate ori am auzit placa asta.

 

Cred ca te doare pe tine mai mult ca Dumnezeu tot iubeste oamenii si crede in uniunea lor pe cand tu nu :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai degeaba il iubesti pe Dumnezeu daca nu iubesti ce a creat el si nu propovaduiesti prietenia .. acu iti trantesc cu Biblia :flowers:

 

Cred in existenta lui Dumnezeu si Il iubesc dupa posibilitati :vampire:

Iti trantesc si eu cu Scriptura in privinta prieteniei si a iubirii,dar cred ca te va durea mult

 

nu ai stiut sa cunosti oamenii , sa cercetezi suflete si sa daruiesti iubire , prietenie ... asa ca succes .. ai timp o viata intreaga

 

secretul este pacea interioara

 

Parca imi vorbeste un calugar taoist sau budist :scooter: Nici nu ai idee de cate ori am auzit placa asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca te doare pe tine mai mult ca Dumnezeu tot iubeste oamenii si crede in uniunea lor pe cand tu nu :flowers:

Ai sa razi,dar ma bucur ca exista cineva acolo care ne iubeste asa cum suntem :vampire: Nu cred in oameni pentru ca deseori sunt manati de instincte primare si parsive. Ca sa ma conving de acest lucru,pot deschide o carte,pot apasa pe butonul ON al telecomenzii sau pot arunca o privire prin administratia din care fac oarecum parte. Nu e greu,doar trebuie sa-ti pui "ocheanul realitatii" .

Editat de AH45

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am dat o formula preluata de la un profesor de filozofie, care aproape ca se identifica cu ce scrie mai sus.

 

Fericirea = satisfactii (dorinte implinite) / dorinte < 1

 

Niciodata nu esti fericit pentru ca intotdeauna exista dorinte neindeplinite - insatisfactii.

Cand o dorinta este satisfacuta apare alta deci intotdeauna dorintele sunt mai multe decat satisfactii.

 

Toata lume e nefericita, intr-un grad mai mare sau mai mic, si nefericirea e cu atat mai mare cu cat raportul tinde spre zero.

Ca sa nu fi foarte nefericit, sunt doua posibilitati, reduci numitorul/aspiratile si te multumesti cu ce ai, sau maresti numaratorul, lupti sa realizezi implinirea dorintelor.

 

Cei foarte nefericiti au aspiratii mult peste posibilitati.

gresit sa pui fericirea in legatura cu raportul de implinire a unor dorinte.

fericirea e mult mai inteligenta. ea stie ca o dorinta implinita acum, nu o poate egala. de aceea, fericirea e independenta de dorinte si implinirea lor. fericirea e o stare gasita in interior, adaptata la exterior, libera, neinlantuita de asteptari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu,sunt fericiti ca au scapat.

De ce anume?De lume?Serios vorbind e posibil sa aiba o pace interioara care sa-i aduca la stadiul de fericire,dar bineinteles,nu asa cum ne-o inchipuim noi,muritorii de rand. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×