Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si mie imi place.Felicitari.

Multumesc!

 

Super, Constantin !!! Intotdeauna imi incanti privirea cu icoanele tale !!! :lol:

Multumesc!

 

eu am fakut 3 icoane 2 pe sticla 1 pe rigips si mai am unpic si termina inca una tot pe rigips

am fakut asa:Sf Petru,Iisus Hristos,Sf Gavrila,Constantin si Elena

Putem sa le vedem si noi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Constantin, icoana cand o livrezi, e deja sfintita sau trebuie tinuta dupa aia inca 40 de zile in altar?

 

Daca tii ca icoana sa fie "sfintita" dupa obicei, atunci va trebuii sa o duci la o Biserica.

Dar e bine sa stii faptul ca e vorba doar de un obicei asa cum am spus.

Icoana este sfanta prin destinatie, ea fiind sfintita prin asumarea ei de catre Prototip(personajul sau personajele zugravite) din momentul in care au fost inscriptionate.

Obiceiul sfintirii icoanelor a fost "importat" dinspre Biserica Rusa si s-a perpetuat (citez)"datorita neincrederii noastre".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Constantin are dreptate , eu cred ca " sfintirea " vine din adancul sufletului nostru cand o alegem , cand o punem undeva si cand o privim Daca credem cu adevarat sau nu , cred ca asta este imprtant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Constantin are dreptate , eu cred ca " sfintirea " vine din adancul sufletului nostru cand o alegem , cand o punem undeva si cand o privim Daca credem cu adevarat sau nu , cred ca asta este important.

Asa este Tosca

Eu am citat doar ce spune Dogma Crestin Ortodoxa.

Daca ar fi sa-mi spun propria parere atunci as spune exact ca tine. Credinta este cea care sfinteste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prefer sa duc icoana la sfintit.

Sintirea din inima nu are a face prea mult cu cea din biserica.

E ca si cand ai spune: hainele preotesti sunt totuna cu blugii.

 

Ma rog...

Nu gresesti cu nimic daca o duci la sfintit.

Si hainele preotesti nu sunt tot una cu blugii dar nici ele nu sunt sfintite in Biserica Ortodoxa Greaca sau la Muntele Atos.Si ele sunt sfinte prin destinatie.

Nu cred ca daca ai avea la indemana niste haine preotesti abia iesite din atelier si deci "nesfintite", ai putea sa te imbraci cu ele "in gluma". La fel nu vei putea sa "pui mustati" unei imagini reprezentand-o pe Sfanta Fecioara sau orice alt Sfant fie ea si decupata din jurnalul local.

De ce?

Pentru ca le consideram sfinte petru ceea ce reprezinta.

Deci asa cum spunea si Baghera, din adancul constiintei noastre se naste sfintenia.

Iar pentru "SFANT" nu exista grade de comparatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×