Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Folosesc mai multe tipuri de panouri in functie de destinatie.

Panou din lemn, PAL,MDF, OSB...sau piatra.

Maruflate(sau simple) si grunduite.

Si desigur...panza ca in cazul de fata.

Editat de CONSTANTIN*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Folosesc mai multe tipuri de panouri in functie de destinatie.

Panou din lemn, PAL,MDF, OSB...sau piatra.

Maruflate(sau simple) si grunduite.

Si desigur...panza ca in cazul de fata.

 

Care este criteriul alegerii materialului de suport ? Scrii ...in functie de destinatie .Adica ?

Este simpla curiozitate ,nu trebuie sa-mi raspunzi daca nu doresti.

Panza o cumperi deja preparata ca pentru pictura sau o prepari tu ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care este criteriul alegerii materialului de suport ? Scrii ...in functie de destinatie .Adica ?

Este simpla curiozitate ,nu trebuie sa-mi raspunzi daca nu doresti.

Panza o cumperi deja preparata ca pentru pictura sau o prepari tu ?

Nu vad de ce nu as vrea sa raspund.

Dar sunt multe de spus aici.

Cel mai bun material pentru pictura, daca luam in considerare stabilitatea si conservarea stratului pictural, este piatra.Acest lucru este recunoscut in toate lucrarile de specialitate. Are insa cateva dezavantaje. Este greu de prelucrat, este casanta, cantareste greu ceea ce face ca lucrarile sa fie greu de expus si de transportat. Este greu sa obtii suprafete mari (cand ne referim la panouri).

Cele mai vechi picturi pastrate sunt cele pe piatra fie ca ne referim la cele din mormintele faraonice fie ca mergem pana la picturile rupestre.

Traditional este panoul din lem de esenta moale intarit cu traverse din lemn de esenta tare, de cele mai multe ori acoperit cu un strat de panza(maruflaj) si apoi grunduit.

Este suportul preferat pentru icoana atat pentru nobletea materialului cat si pentru faptul ca este un panou rezistent propice pentru a fi folosita in Biserica.Ares i dezavantaje si anume faptul ca este un panou relativ greu, are tendinta sa se curbeze in timp, este atacat de insecte fitofage etc.

Panza intinsa pe suport are avantajul ca este usoara, se pot obtine panouri de dimensiuini relativ mari si desigur este mai ieftina decat panoul din lemn.

Sunt si alte materiale folosite ca suport pentru pictura, maruflate sau nu dar obligatoriu grunduite. PAL, MDF, OSB, placaj, carton,etc.

Eu am folosit de toate, inclusiv pietre de rau neprelucrate mecanic ci doar grunduite.

Daca ar fi dupa mine, atunci trebuie sa spun ca "prima dragoste" a fost panza. Imi place sa lucrez pe panza cu granulatia usor vizibila.

Dar pana la urma ...clientul alege.

Eu ii prezint toate avantajele si dezavantajele si el hotaraste.

Panourile mi le-am preparat in mare parte singur.

Dar am incercat si cu panouri gata preparate si adevarul e ca esti scutit de multa bataie de cap.

Ultima lucrare, cea despre care e vorba pe acest topic este pe panza cumparata din magazin gata grunduita.

 

Ai toata admiratia mea, Constantin !!! :o:

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pasul cinci nu produce efecte vizibile.

Este vorba de aplicarea unui strat de vernis peste suprafetele poleite, avand rolul de a le proteja atat din punct de vedere mecanic (impotriva eventualelor zgarieturi ce pot fi facute in mod accidental in timpul lucrului) cat si ca protectie impotriva fenomenului de oxidare care poate afecta suprafelele in cauza exceptand pe cele care au fost acoperite cu aur.

Dupa uscarea vernisului, se traseza cercurile din jurul aureolelor si se fac inscriptiile.

Am facut deja asta dar pana la uscare nu pot atasa imagini deoarece fac acest lucru folosind scanner-ul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pasul cinci nu produce efecte vizibile.

..... se traseza cercurile din jurul aureolelor si se fac inscriptiile.

.

cum se face ?

vernis special pentru schlagmetall sau vernis pentru pictura

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum se face ?

vernis special pentru schlagmetall sau vernis pentru pictura

Acum ...depinde!

Se poate folosi un vernis cu o anumita tenta daca dorim.Nu este sau nu stiu sa fie un vernis special pentru aurire.Asta numai daca fabricantii sau distribuiitorii il boteaza asa in speranta de a vinde mai mult.

E bine de stiut, mai ales pentru incepatori sau pentru cei care nu-si permit sa cheltuiasca mult pe materiale, faptul ca majoritatea materialelor cu nume pretentioase din magazinele de specialitate pot fi inlocuite cu materiale mai ieftine, mai la indemana si cam tot atat de bune.

In cazul de fata vernisul poate fi inlocuit cu un produs care se gaseste in magazinele cu lacuri si vopsele sub denumirea de "Badulac", un lac transparent care este cam de zece ori mai ieftin decat un "vernis" cu pretentii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o rugaminte la cei care au vazut acea icoana, care reprezinta o aparitie a Maicii Domnului, deasupra unui strat de nori, surprinsa dintr-un avion.

Am vazut-o la Biserica Inaltarii Domnului din Jerusalim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×