Sari la conținut
Forum Roportal
Cristi^

Tv-out

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am cumparat de curand o placa Gigabyte HD3650, 512 Mb GDR2 , GPU 725Mhz, 2xDVI, TV-out. Am vrut sa o conectez la televizor printr-un cablu SVIDEO-Euroscart, dar sunt probleme cu afisarea culorilor. Cand dau culoare de la TV se vede foarte prost. Se vede bruiat asa nu prea intelegi scrisul la foldere. Cand dau alb-negru se vede bine. La filme in schimb sau orice alt clip video se vad clar culorile, ici colo foarte putin. Cand vreau sa fac o setare la BS player nu pot sa inteleg iconitele si scrisul. Trebuie sa dau alb-negru sa vad ceva. Problema e cumva de la formatele acelea video YV12, RBG, VMR? Care sunt conexiunile cele mai bune pentru TV ptr o claritate mai buna?

RCA-EUROSCART

SVIDEO-EUROSCART

SVIDEO-SVIDEO

RCA-RCA

 

Amd alhlon 2,6Ghz, 2Gb dual RAM DDR2 800, HDD 660 Gb, windows vista ultimate

Adaptorul placii video se conecteaza la iesirea TV-out si are Svideo iesire si 3 mufe rca (Y , Pr, Pb/AV) Y si Pr ptr HDTV cred.

Editat de Cristi^

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi apar 2 rezolutii, am mers pe amandoua aceeasi problema doar ca se maresc si se micsoreaza iconitele si vede la fel de prost.

Ce parere aveti despre placa video merita 200 de lei?

Editat de Cristi^

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca e posibil sa vezi imaginea cristal pe tv difera rezolutiile la care functioneaza monitoarele pt PC si TV-urile...

 

de exemplu incearca sa vezi marimea pixelilor de la un televizor normal si pe cea de la un monitor diferenta desii nu foarte mare e suficienta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu cred ca e posibil sa vezi imaginea cristal pe tv difera rezolutiile la care functioneaza monitoarele pt PC si TV-urile...

 

de exemplu incearca sa vezi marimea pixelilor de la un televizor normal si pe cea de la un monitor diferenta desii nu foarte mare e suficienta

Tv-ul are doar linii ( 625 in PAL/SECAM), nu pixeli ca monitorul. La tv se vede mai prost si din cauza ca afisarea semicadrelor e intretesuta , la monitor e progresiva.

 

Vezi la setari sa fie pe pal nu secam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt constient ca nu se poate sa se vada mai bine la tv decat la monitor. Dar problema e cu culorile nu cu claritatea, in alb negru vede clar si bine. Ii dau un pic culoare o ia razna imaginea si nu inteleg de ce la filme se vede bine colorat. E greu sa da-i alb negru pentru fiecare comanda care vrei sa o dai unui film. Imaginea se vede bine la film dar bsplayer si desktop, windows se vede prost color. Nu intelegi nimic TV-ul merge pe PAL.

Editat de Cristi^

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×