Sari la conținut
Forum Roportal
Coty82

Spasm esofagian ce imi provoaca tuse

Postări Recomandate

Salut, am o problema care a aparut prima data acum cativa ani dar f rar insa de cateva saptamani s-a intensificat nu stiu de ce. Este vorba de o senzatie de spasm la nivelul pieptului, in interior care apare in mod involuntar in timpul zilei, mai ales spre seara si care imi provoaca nevoia de a tusi. Asta este de fapt si singura dar marea problema pe care mi-o provoaca deoarece ma deranjeaza daca vreau sa vorbesc sau in timpul orelor la facultate.

Cateva caracteristici suplimentare pe care va spun ptr a clarifica problema : Nu este nimic legat de inima, nu imi provoaca stare de sufocare si nici jena in respiratie, si nu imi apare in timpul somnului si nici dimineata. Tusea si senzatia de spasm nedureros sunt singurele simptome perceptibile. Un alt fapt ciudat pe care l-am observat este ca spasmul si tusea dispar daca incep sa ma misc, sa merg sau daca fac un efort, incordez muschii.. Am fost destul de speriat prima oara de aceasta problema dar am gasit aseara pe un alt forum american pe cineva cu aceleasi simptome si spuneau ceva de acest spasm esofagian.

M-ar ajuta mult daca cineva are vreo idee despre asta, si cum pot sa o rezolv Trebuie sa merg la doctor? Chestia e ca tocmai am facut analizele si sunt bune, inclusiv Mg, Calciu. Doar ca eu am uneori stari de hipocalcemie si spasme la nivelul muschilor in momente de emotivitate/stress. Nu stiu daca pot fi corelate cu problema mea. Le-am avut mai mereu dar problema de acum cu pieptul e ceva nou.. Multumesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×