Sari la conținut
Forum Roportal
parisatb

Refinantare?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna

Vreau sa refinantez un credit ipotecar facut la Volksbank pe 28 de ani.

Va rog daca stie cineva sa-mi zica daca este o idee buna,daca este, la ce banca sa merg sau cum sa procedez??

multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la momentul de fata nu cred ca mai sunt multe banci care fac refinantari, si oricum costurile de refinantare vor fi foarte scumpe.

 

Mai ales ca este pe 28 de ani ...

Cel mai bine este sa iei oferte de la mai multe banci, puternice. Asa e cel mai sigur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna

Vreau sa refinantez un credit ipotecar facut la Volksbank pe 28 de ani.

Va rog daca stie cineva sa-mi zica daca este o idee buna,daca este, la ce banca sa merg sau cum sa procedez??

multumesc

 

Pentru a vedea exact oferta bancilor din Romania cel mai bine ar fi sa apelati la ajutorul unui broker de credite. Va ofera consultanta gratuita, fara ca dumneavoastra sa mai faceti drumuri interminabile la banci. Veti sti astfel daca e mai avantajos sa va refinantati creditul si mai ales daca va incadrati in conditiile actuale.

O zi buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor!

 

Doresc si eu cateva indrumari.

 

Ce solutii se pot gasi in cazul in care o persoana a facut un imprumut la banca BRD, pe o perioada de 10 ani. Cresitul a fost facut in lei pentru nevoi personale. La data cand s-a incheiat contractul de credit persoana era salariata. Deci isi putea achita obligatiile.

Insa intre timp, odata cu valul de restructurari, persoana nu a mai avut loc de munca. A iesit la pensie anticipat datorita anilor de munca. Insa cu actuala pensie nu mai poate acoperi lunar integral datoria fata de banca. Creditul a fost facut in anul 2006.

 

Evident a incercat o reesalonare a datoriei insa calculul nu ajuta. Daca pe timpul cat era salaraiat putea achita suma respectiva, acum nu poate acoperi decat maxmi 50%. Persoana nu mai este salariata din anul 2008, precum am precizat mai sus, creditul a fost facut in 2006, insa persoana nu a mai putut achita creditul din 2009 ( nu a putut achita suma integrala, a platit uneori doar jumatate din datoria lunara).

 

Si astfel s-au adunat ceva restante inclusiv notificari din partea bancii.

 

Unde anume se poate face in aceste conditii o refinantare, pentru a acoperi integral credit la BRD inclusiv penalizarile, dar sa poata fi platit lunar creditul la noua banca.

 

Varsta persoanei este de 60 ani.

 

Multumiri anticipate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unde se poate face refinantare pentru a acoperi integral credit la BRD inclusiv penalizarile, dar sa poata fi platit lunar creditul la noua banca.

 

 

De ce nu s-a dus persoana la banca imediat cand a ramas fara munca si sa le fi explicat starea ei financiara si facea atunci o intelegere ca plateste cat poate pana achita, ca sa n-aibe pe spinare si acele penalizari care cresc mai rapid ca ciupercile dupa ploaie!!!

NU cred ca la cineva fara venituri din salarii i se mai acorda credit in ROmania, in State scrii casa pe numele bancii si te mai plateste si lunar iar dupa moartea ta, nimeni nu mosteneste decat banca!!! Sa mearga la banca si sa discute deschis si onest si sa ceara sa fie anulate amenzile, daca se vorbeste frumos, se poate ajunge departe!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am omis eu sa mentionez cateva detalii.

 

Chiar atunci cand a ramas fara loc de munca, adica practic a iesit la pensie fortat , a discutat la banca, i s-a facut o reesalonare. Insa tot nu se ajungea la suma pe care o poate achita el lunar. In urmatoarele discutii, primea doar un singur raspuns, vinde ce mai ai de valoare prin casa ptr a achita imprumutul.

 

Eu unul nu accept un astfel de raspuns din partea unui angajat al bancii, ce are intentia de a ma ajuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×