Sari la conținut
Forum Roportal
Nyki

Zgarda sau ham?

Postări Recomandate

La capitolul 'kapre' sunt king of the stage.

Harald, spre deosebire de mine, se pricepea de la fisiune nucleara pana la remaiatul dresurilor dinainte de 1989.

 

Eu nu ma pricep la nimic, tocmai aici e mirak0lul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare

am 2 catei rasa ciobanesc german

au 3 ani si 5 luni

a trebuit sa ii leg :flowers: dar... au rupt sfoara.., apoi le-am pus lant...l-au rupt si au scos si stalpul cu tot cu ciment din pamant...

acum i-am ingradit...dar... atata sapa pana ies, le-am pus blocuri de bca pe langa.... sapa sub blocul de bca pana il pot rasturna si apoi ....iar scapa, le-am facut o sina sa alerge in ce parte vor ei...mai are rost sa zic ....?

nu mai am idei,

ce sa mai fac cu ei?

sunt 2 bestiute jucause

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hamul si/sau zgarda sunt accesorii folosite pentru plimbare numai de stapanii care nu sunt iubiti de cainii lor.. (exagerez...) sau de stapanii care nu au incredere in cainii lor...

 

Nu, nu exagerezi, cu zambetul pe buze (si fara iz de sictir) spun...aberezi :flowers:....

 

ce sa mai fac cu ei?

sunt 2 bestiute jucause

 

Ofera-i cuiva ...ALTCUIVA :roll:!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu ma pricep la nimic, tocmai aici e mirak0lul.

 

lasa puiule

numai tu cu mine ne-am dat seama

iar eu nu zic la nimeni

 

si ca sa fim apropo

tu ce preferi ?

zgarda sau ham ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am si eu o intrebare

a trebuit sa ii leg :flowers: dar... au rupt sfoara.., apoi le-am pus lant...l-au rupt si au scos si stalpul cu tot cu ciment din pamant...

acum i-am ingradit...dar... atata sapa pana ies, le-am pus blocuri de bca pe langa.... sapa sub blocul de bca pana il pot rasturna si apoi ....iar scapa, le-am facut o sina sa alerge in ce parte vor ei...mai are rost sa zic ....?

nu mai am idei,

ce sa mai fac cu ei?

sunt 2 bestiute jucause

 

Şi părinţii mei le-au făcut padocuri căţeilor, dar spaţiul e mare, aşadar ori lărgeşte-le zona, ori dacă asta nu-i posibil, pune-le s

Editat de diclona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ofera-i cuiva ...ALTCUIVA :)!

 

tu ti-ai oferii copiii ALTCUIVA????

 

Şi părinţii mei le-au făcut padocuri căţeilor, dar spaţiul e mare, aşadar ori lărgeşte-le zona, ori dacă asta nu-i posibil, pune-le s
Editat de cheyene

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, nu exagerezi, cu zambetul pe buze (si fara iz de sictir) spun...aberezi :flowers:....

Repet, fara sa "aberez": "Hamul si/sau zgarda sunt accesorii folosite pentru plimbare numai de stapanii care nu sunt iubiti de cainii lor sau de stapanii care nu au incredere in cainii lor..."

Complectez - cainii care nu isi iubesc stapanul sunt cei folositi la "lupte", la plimbare cu de-a sila in zgarda sau pur si simplu chinuiti prin alte metode "omenesti" de impunere a stapanului.

 

In utimi 24 ani, de cand am caini ii plimb fara zgarda sau ham...bine...cand erau catelandrii puneam hamul pe ei (nu zgarda de gat, sufocanta)...

 

Cainele este obisnuit ancestral sa traiasa in haita iar noi, oameni, daca vrem sa avem un caine bun trebuie sa "gandim" ca el... Un caine care traieste printre oameni incearca sa identifice in haita lui, compusa din oameni, masculul si femela Alfa. Dupa ce ii identifica, in urmatorii ani de viata o sa-i respecte si o sa-i asculte. De ex.: un caine de apartament nu se trezeste cand se scola copii dar se trezeste si sare in pat la parintii pe care ii aude ca s-au trezit - cei doi Alfa - si incepe sa se gudure, sa-i "spele" cu limba.

 

Cainele nu "intelege" cuvinte...doar sunete si tonalitati . De exemplu, cateaua mea: daca suna unul din cele trei telefoane mobile din casa sau telefonul fix...nu o intereseaza. Daca suna interfonul...devine atenta si se posteaza aproape de usa si asteapta... daca suna soneria de la usa sau bate cineva in usa de intrare...deja latra rau de tot. Interesant este ca nu am folosit instinctul "pavlovian" in educare: - pur si simplu ea a invatat ca atunci cand suna interfonul sau soneria din apartament trebuie sa devina atenta si sa latre.

 

O chestie interesanta: am zis ca nu reactioneaza la soneriile telefoanelor mobile - chiar daca sunt amplasate pe hol, langa soneria din apartament si chiar daca schimb muzica soneriilor de la telefoane.

Am schimbat "muzica" de la soneria din apartament...latra cand suna... indiferent de melodie...

 

Ar fi multe de zis si impartasit despre "educarea" cainilor sau intelegera felului in care ne educa ei pe noi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Repet, fara sa "aberez": "Hamul si/sau zgarda sunt accesorii folosite pentru plimbare numai de stapanii care nu sunt iubiti de cainii lor sau de stapanii care nu au incredere in cainii lor..."

...................................................................

 

O chestie interesanta: am zis ca nu reactioneaza la soneriile telefoanelor mobile - chiar daca sunt amplasate pe hol, langa soneria din apartament si chiar daca schimb muzica soneriilor de la telefoane.

Am schimbat "muzica" de la soneria din apartament...latra cand suna... indiferent de melodie...

 

Ar fi multe de zis si impartasit despre "educarea" cainilor sau intelegera felului in care ne educa ei pe noi...

 

Si nu stiu daca ai observat, cainii recunosc sunetul motorului masinii stapinilor - ai mei stiu cand ajung acasa desi nu pot vedea prin gard - cand ma dau jos din masina o aud scancind de bucurie pe partea cealalta a gardului

Mai interesant era in Sud Africa unde recunosteau sunetul motorului masinii sotiei cand inca nu se vedea - in momentul in care masina dadea coltul pe strada si cu vreo 100 de metri inainte de a intra in raza de vedere - cainii deja imi faceau semne ca vine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si nu stiu daca ai observat, cainii recunosc sunetul motorului masinii stapinilor - ai mei stiu cand ajung acasa desi nu pot vedea prin gard -

 

Cateaua mea, cand iese la plimbare arunca si o privire catre masina "ei" din parcare. Daca ii se pare ceva dubios merge si miroase rotile...daca nu are ceva pisici de latrat, fugarit si urcat in pomi....

 

In general, cand facem "bagaje" pentru mers la gratar, stie care este masina "noastra" din parcare si se aseaza fix langa usa din spate stanga si asteapta sa se deschida. Normal - cand mergem cu cateaua la gratar, nu uitam sa luam castronul ei favorit de apa si nici o sticla de apa fara clor si la temperatura ambianta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×