Sari la conținut
Forum Roportal
Nyki

Zgarda sau ham?

Postări Recomandate

inca nu il scot afara, abea peste o saptamana...i-am luat un ham, iar ziua i-l pun, sa se obisnuiasca, am si lesa, dar cand ii pun lesa ar face orice ca sa scape de ea

E prea mic pentru lesă,

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E mai buna zgarda sau hamul?

 

Pentru caine mai bun este hamul sau nimic...

 

Zgarda cu corali - cu tepe metalice - este folosita de stapanii de caine care doresc sa se dea mari cu cainele lor cand il duc la plimbare. Se zice ca zgarda cu corali se utilizeaza in timpul dresajului - coralii - tepele se intorc spre gatul cainelui...etc.

De asemenea zgarda normala, fara corali, strange cainele de gat mai ales cand este catelandru si iese la plimbare si trage in lesa.

Zgarda este total nerecommandata pentu caini lungi gen tekel sau baset hound.

 

Eu utilizez la cainii mei de vreo 24 ani numai hamul cand iesim in public...Nu doare si nu strange cainele de gat.

Altfel, cand iesim la plimbare zilnic, nu folosesc nici ham nici zgarda...doar cuvinte si priviri...nu am dus cainii mei la dresaj niciodata...dar i-am crescut dupa intarcare de la doua luni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru caine mai bun este hamul sau nimic...

 

Daca se vorbeste de un caine de paza la tara, normal ca e mai bine sa nu aiba nici ham, nici zgarda, nimic :senile:.

 

Zgarda cu corali - cu tepe metalice - este folosita de stapanii de caine care doresc sa se dea mari cu cainele lor cand il duc la plimbare. Se zice ca zgarda cu corali se utilizeaza in timpul dresajului - coralii - tepele se intorc spre gatul cainelui...etc.

De asemenea zgarda normala, fara corali, strange cainele de gat mai ales cand este catelandru si iese la plimbare si trage in lesa.

 

 

-zgarda cu tepi este recomanda la cainii de talie medie si mare, indif de varsta, atata timp cat cainele este apt a merge pe langa stapan. Adica de la 3-4 luni deja cainele trebuie invatat mersul 'la pas'.Nu mai tin minte exact luna in care eu am inceput cu al meu. Conteaza foarte mult cat de bine dezvoltat este animalul. Al meu avea un grumaz si niste labe puternice (de fapt, numai astea erau de el in primele 3-4 luni). Daca cainele este firav, in ciuda rasei lui, e mai buna o zgarda obisnuita din piele. Daca grumazul cainelui e gros, robust, zgarda cu tepi este foarte buna.

-aceeasi zgarda 'cuminteste' cainele in timpul traversarii strazii, in momentul depasirii anumitor obstacole, de la 10cm in sus pe verticala.

 

 

Imi amintesc ca jivina mea era un pui amarat cand, cu tot cu zgarda cu tepi ma tragea de numa' cand traversam strada. Si avea tepii intorsi spre gat nu in exterior. In schimb cand mergeam la pas (dupa ce a deprins mersul la pas), deja zgarda cu tepi o intoarceam cu tepii in exterior.

 

Am trecut pri faza ca in jurul gatul avea o blana ciufulita si s'subtire', din cauza ca prin smulgere/smucire in anumite momente,, blana i se tocise. I-a cresuct la loc in timp.

 

Avantajul zgarzii cu tepi este ca poate fi folosita in 2 moduri (cu tepi intorsi spre caine sa il forteze sa fie ascultator si cu tepii in exterior, cand cainele asculta deja de comenzi verbale sau chiar numai de comenzi date prin semne).

 

Cand cainele mai creste si invata 'bazele', se poate trece la tehnicile de dresaj facute de STAPAN, nu de dresor, dar sub coordonarea unui dresor bun.

 

Nu e musai sa faci dresaj cu cainele , ca sa achizitonezi o astfel de zgarda.

E suficient sa doresti ca cainele tau sa mearga 'civilizat' langa tine, nu sa traga in toate partile.

In plus, zgarda arata d ela distanta ca cainele are un stapan. In locurile publice e musai sa o porti. La ora actuala chiar se dau amenzi daca umbli cu animalul fara zgarda/lesa.

 

Pt un caine puternic, indif de varsta pe care o are, hamul nu foloseste la nimic, in plus nu este util nici pt stapan.

 

 

Eu utilizez la cainii mei de vreo 24 ani numai hamul cand iesim in public...Nu doare si nu strange cainele de gat.

Altfel, cand iesim la plimbare zilnic, nu folosesc nici ham nici zgarda...doar cuvinte si priviri...nu am dus cainii mei la dresaj niciodata...dar i-am crescut dupa intarcare de la doua luni.

 

Depinde de rasa cainilor tai.

Dar daca la plimbare nu folosesti nici ham, nici zgada, ma intreb totusi: CAND folosesti hamul? Cand ii speli? sau cand le dai sa manance :doh:?

Hamul si/sau zgarda sunt accesorii pt plimbare.

Editat de nicnic3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca se vorbeste de un caine de paza la tara, normal ca e mai bine sa nu aiba nici ham, nici zgarda, nimic :x:.

 

-zgarda cu tepi...

 

Dar daca la plimbare nu folosesti nici ham, nici zgada, ma intreb totusi: CAND folosesti hamul? Cand ii speli? sau cand le dai sa manance :huh:?

Hamul si/sau zgarda sunt accesorii pt plimbare.

 

Hamul, pe care este legat si "banutzul" de la asociatia chinologica il folosesc cand merg cu cainele prin locuri deosebite - metrou, autobuz, hotel (pe litoral...).

 

Acum il spal de doua ori pe zi pe labe dupa noroiul si frunzele care le aduna intre degete.

 

De mancare ii dau...

 

Hamul si/sau zgarda sunt accesorii folosite pentru plimbare numai de stapanii care nu sunt iubiti de cainii lor.. (exagerez...) sau de stapanii care nu au incredere in cainii lor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hamul si/sau zgarda sunt accesorii folosite pentru plimbare numai de stapanii care nu sunt iubiti de cainii lor.. (exagerez...) sau de stapanii care nu au incredere in cainii lor...

 

Sau ca asa e normal sa plimbi un animal in locuri publice unde se afla copii mici.Nu e normal sa plimbi cainele fara zgarda in locuri publice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Auzi ma, "colorata - maine-i gata", retrage-ti ironiile la adresa lui Harald.

El se pricepe la TOT.

 

brava

am zis eu altceva ?!

si hai sa fim seriosi

esti mai bun umpic ca el in materie de suflet-romance

el le spunea prietene

tu esti mai transant cu capre al tau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×