Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Acneea - o problema medicala sau de cosmetica?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sau nu te-ai mai barbierit de mult timp... :)

Mai rar vad cate unul, nici nu stiu de unde apar.. dar dispar a doua zi dimineata... ca intr-o lume ideala :oops:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fericitilor. :8): cand am deschis acest subiect nu m-am gandit ca lumea se va apuca sa-si numere cosurile. :8): :8): ::): cica....idei..cum poti tine un barbat ocupat. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hi! Sunt una dintre fostele adolescente care sa-au confruntat cu aceasta problema.Sunt multe clisee legate de acnee si anume ca mancatul ciocolatei sau spalatul des pe fata. Ciocolata este un excitant favorizeaza aparitia acneei doar daca sistemul imunitar este deficitar. Spalatul des pe fata(cu sapun!!!) nu face decat sa fie secretat mai mult sebum. Am 27 ani am scapat de ceva timp de acnee dar a fost o probleme majora pentru. ca primele "cosuri" mi-au aparut pe la 16 ani si atunci nu prea existau metode de informare pentru. aceasta problema.Ideal ar fi sa consultati mai multi dermatologi.Cum am scapat eu de acnee? Un tratament indelungat cu tot felul de vitamine dat de dermatolog, o vizita la Institutul Cantacuzino pentru. o proba urmata de prescrierea unui autovaccin(cam 5 luni cred ca a durat tratamentul timp in care nu ai voie sa bei alcool) si folosirea in sezonul rece a nor creme-tratament:Retin-A (ideal) sau Smooderm.(NU Scainoren) si uneori masti cu tarate de grau sau drojdie de bere.Nu sunt de acord cu vizitele la cosmeticiana cand fata e plina de cosuri (eu am patit-o) ci dupa vindecare cand raman o multime de puncte negre care pot fi scoase doar de cosmeticiana. Daca vizitezi un astfel de salon in plina explozie ai sansa sa ramai cu cicatrice. [-X

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

OffTopic: Bine ai venit Scumpica!

:dee

OnTopic:

Din "umilele" :dee cunostinte pe care le posed acneea e produsa de bacterii care se dezvolta in sebumul ce se gaseste in porii epidermei. Categoric, un rol in producerea acneei il joaca si avitaminoza A, insa primordiala este igiena. Bineinteles ca se stie ca sapunul cu un pH necorespunzator usuca tenul si irita astfel glandele de la acest nivel care vor fi nevoite sa secrete mai mult decat normal.

 

Nu am intentia sa scriu aici un tratat de bacteriologie-imunologie-microbiologie, insa revenind iarasi la "umilele" mele cunostinte in materie....se stie despre bacterii (care in general :dee sunt anihilate prin tratament cu antibiotice) ca poseda o capacitate fooooaaaaaaarte mare de a capata o asa zisa *imunitate* la actiunea distructiva a acestuia. Cum? Prin sinteza. Asadar si prin urmare, autovaccinul este "vax albina" :twisted: De ce? Imaginativa voi ca acest autovaccin va ucide intr-adevar flora bacteriana actuala

pentru mine autovaccinul n-a facut nimic
:twisted: insa porii epidermei pot fi repopulati de o noua flora bacteriana. :twisted:

 

Cat despre RETIN-A sau RETINOL-A sau VITAMINA A asa cum e cunoscuta "in popor" :twisted: este recomandat a fi folosit doar in perioada rece a anului deoarece este distrus de lumina prea puternica si de temperaturile ridicate. Si mai trebuie sa stiti ca descuameaza tegumentul (adica se cojeste :twisted: ), apoi este interzis consumul oricarui excitant (no comments :!: ), si este interzisa aplicarea unei creme hidratatnte la mai putin de o ora de la aplicarea retinolului. :!: Nu puteti folosi insa orice fel de crema hidratanta :!:

Pentru informatii aditionale consultati Retin-A

 

Am sa revin. :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×