Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

Joan Miro

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cel mai mult imi plac asa-numitele 'picturi-poeme' ale lui. Sunt picturi suprarealiste, si privitorul poate sa le interpreteze dupa cum doreste, este liber sa-si compuna propria interpretare, incercand sa inteleaga fiecare element din pictura sau toate luate in ansamblu. Desigur, aceste picturi ne pot oferi si o viziune asupra psihologiei pictorului...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desigur, aceste picturi ne pot oferi si o viziune asupra psihologiei pictorului...

 

asta e si mai interesant! sa descoperi artistul prin prisma creatiei sale

 

mie mi se par picturile lui o punte, un dialog cu copilaria. El incerca sa reproduca imagini din inconstient asa cum i se infatisau, probabil selectate sau reduse la esential, nu stiu in ce masura le interpreta sau era constient de semnificatia lor dar cu siguranta sunt un feedback. era preocupat de extraordinara expresivitate in arta a copiilor si usurinta cu care ei pot sa transmita ceea ce doresc.

In clipurile postate de tine se regasesc tablouri din mai multe perioade de creatie, oricum e vizibila influenta lui Matisse mai ales in desen, apoi in forme si culori Cezanne, Van Gogh, acuratete Dali, Francis Picabra si altii.

Iti plac si alti suprarealisti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o lunga lista de profesii , care nu-l satisfaceau ,in perioada de convalescenta dupa tifosul contactat ,se decide a picta .

Este unul din cei care frecventat cerul dadaistilor a lui Tristan Tzara , il cunoaste pe Picasso ,initial a fost un dadaist , apoi incet incet se transforma in suprarealist.

Arta lui nu a fost recunoscuta si acceptata in Spania lui Franco , dar are doua premii care-i recunosc arta si talentul:

La Bienala de la Venetia in 1954 i se acorda Marele premiu-grafica , iar in 19 58 -Iremiul International Guggenheim.

celebra este gigantica sculptura "Femeia si pasarea " care se afla in parcul Juan Miro din Barcelona.

Am vizitat la Palma de Majorca o expozitie deschisa in cadul Fundatiei " Pilar e Joan Mir

post-87259-1225292790_thumb.jpg

Editat de tosca_5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×