Sari la conținut
Forum Roportal
Ioana bv

Astigmatism miopic

Postări Recomandate

:roll: acum 2 sapt imi simteam ochii foarte obositi si aveam foarte mari dureri de cap. m-am programat la un consult unde mi s-a spus k sufar de astigmatism miopic. as dori foarte mult daca cineva stie ce inseamna sph sa ma ajute ... :P pe reteta scrie acest sph od -0,75 iar la os -0,50 ...problema mea este ca cu ochiul stang vad foarte ciudat ....si am incercat sa vad cum vad cu lentila de la cel drept si e mult mai ok ... va rog din suflet sa ma ajutati ....multi pupici >:P<

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stai bine cu dioptriile daca ai sub -1.

Miopia de regula se asociaza cu astigmatismul si avanseaza.

Nu trebuie sa-ti faci probleme, multa lume are miopie cu astigmatism.

Ochelarii sunt necesari ca sa nu te doara capul din cauza suprasolicitarii vederii.

Foarte multa energie se consuma prin concentrarea si solicitarea vederii.

Miopia poate fi incetinita daca ai ochelari potriviti, putin mai slabi decat diopria curenta.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astigmatismul este o tulburare a refractiei oculare in care razele luminoase paralele venite de la infinit nu se reunesc intr-un focar unic.

Corneea este responsabila pentru majoritatea astigmatismelor.

Ca simtomatologie, persoana respectiva nu vede bine nici la distanta nici aproape, vede deformat si adesea confunda obiectele sau literele.

Astigmatismul nu este progresiv si nu prezinta leziuni oculare.

Variatiile sale in cursul vietii sunt neglijabile.

Astigmatismul este de doua feluri:

- astigmatism simplu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc frumos pentru raspunsuri. A trecut o saptamana de cand ii port si ma simt mult mai bine, oricum am fost foarte ingrijorata pt ca aveam senzatia ca nu vad la fel cu ambii ochi insa acum e mult mai bine si nu mai am dureri de cap. :- :doh: 8) :doh:

 

Daca dumnezeu nu exista si tu crezi in El nu pierzi nimic dar daca exista si tu nu crezi atunci pierzi totul! Blaise Pascal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://evz.ro/avertisment-crunt-bate-la-usa-o-noua-epidemie-ele-sunt-persoanele-cele-mai-vulnerabile.html     

"Populația se confruntă cu o „epidemie” de miopie, este avertismentul oamenilor de știință care au observat creșteri bruște ale apariției acestei afecțiuni la vârsta adultă, în rândul celor ce fac parte din generația Baby Boomers (persoane cu vârsta între 57 și 75 de ani)."

*Asta este o prostie 100% ca in America aproape toata lumea poarta ochelari iar Miopia este o conditie atat de frecventa ca si inaltimea de 1,65 metri!!!*   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×