Sari la conținut
Forum Roportal
mora35

Cea mai buna piesa din genul asa zis manele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca asa ca alte genuri muzicale si manelele au admiratori si fani.Nu va sfiiti sa spuneti care sunt acelea.Spor la postat si nu va simtiti complexati !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci mie imi place enorm o manea care are versurile "Beau si nu mananc/Si nu stiu unde-o sa ajung". :doh:

Din pacate nu stiu cum se numeste...Poate ma lamuresti tu...Este o melodie plina de intelesuri (daca ma-ntelegi :doh: ) , pentru ca manelistul de rand constientizeaza ca daca nu bea si nu mananca va ajunge ori f slab,ori in cosciug. Ceea ce mi se pare absolut superb,pentru ca este indemnat manelistul sa bea si sa manance, sa se simta bine, pentru ca o viata are si trebuie s-o traiasca bine. Si mai imi place si "Ce perversa e lumea si rea" a lui Guta, este o constientizare a acestei lumi mizerabile,pline de dusmani (apropo de "mor dusmanii mei,ca-s mai tare ca ei",sau "dau la dusmani ca sa bea" -observati ca este adusa din nou in discutie bautura absolut necesara in orice situatie).

Ce vreau eu sa zic,in putine cuvinte asa, este ca nu sunt complexata de faptul ca ascult manele si nici n-as avea de ce, pentru ca Guta sau Minune "este" smecheri frate,"stie" ei ce spune .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci mie imi place enorm o manea care are versurile "Beau si nu mananc/Si nu stiu unde-o sa ajung". :doh:

Din pacate nu stiu cum se numeste...Poate ma lamuresti tu...Este o melodie plina de intelesuri (daca ma-ntelegi :doh: ) , pentru ca manelistul de rand constientizeaza ca daca nu bea si nu mananca va ajunge ori f slab,ori in cosciug. Ceea ce mi se pare absolut superb,pentru ca este indemnat manelistul sa bea si sa manance, sa se simta bine, pentru ca o viata are si trebuie s-o traiasca bine. Si mai imi place si "Ce perversa e lumea si rea" a lui Guta, este o constientizare a acestei lumi mizerabile,pline de dusmani (apropo de "mor dusmanii mei,ca-s mai tare ca ei",sau "dau la dusmani ca sa bea" -observati ca este adusa din nou in discutie bautura absolut necesara in orice situatie).

Ce vreau eu sa zic,in putine cuvinte asa, este ca nu sunt complexata de faptul ca ascult manele si nici n-as avea de ce, pentru ca Guta sau Minune "este" smecheri frate,"stie" ei ce spune .

Macar sterge motto-ul ala care indeamna la iubire.Aici nu ai facut decat sa iti dai drumul direct pe podea.Sterge de acolo!!!

Sau sterge-O de aici!

Editat de mora35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Macar sterge motto-ul ala care indeamna la iubire.Aici nu ai facut decat sa iti dai drumul direct pe podea.Sterge de acolo!!!

Cred ca ar trebui sa deschizi un topic si la sex,unde sa afli de la fiecare cum si in ce fel iti poti da drumu'. :doh:

In ce priveste motto-ul meu care indeamna la iubire, nu stiu la ce te referi,pentru ca si manelele exprima o iubire adevarata, tu trebuie sa stii mai bine. :doh: Sau nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca ar trebui sa deschizi un topic si la sex,unde sa afli de la fiecare cum si in ce fel iti poti da drumu'. :)

In ce priveste motto-ul meu care indeamna la iubire, nu stiu la ce te referi,pentru ca si manelele exprima o iubire adevarata, tu trebuie sa stii mai bine. :) Sau nu?

Nu te mai baga in seama asa degeaba.Ai ajuns gold member insa ca om esti tot din lemn.Tu esti atata de elevata incat imi provoci o sila sora cu scarba.Sunt convinsa ca atunci cand mergi la wc la tine se aude doar muzica de wagner...

Cine te-o fi prostit asa ?Aia e buna poti sa pui mana si sa o bagi in gura iar aialalta e rea.Nu pune mana.Muzica este un limbaj universal.Asa cum nu toti pot intelege exprimarea unui academician tot asa nu toti inteleg clasicii si preclasicii ca tine par examplu!

Fa pasi de pe aici ca e seara si te cauta ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totusi imi vine greu sa cred ca doar eu sunt atat de retardata incat sa ascult manele.Poate faptul ca cei ce recunosc asta ii face sa para paria in ochii celor cu veleitati de mari critici de arta ii impiedica sa spuna cate ceva despre manele.

Manelele sunt ca si painea neagra.Ajunge la sufletul tuturor nu doar la masa celor imbuibati cu de toate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca te referi la folclor balcanic, gen turbo folk... sau pana la No Smoking Orkestar sau Boban Markovic (insa acesti artisti au totusi prestigiul lor) atunci da, e muzica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totusi imi vine greu sa cred ca doar eu sunt atat de retardata incat sa ascult manele.Poate faptul ca cei ce recunosc asta ii face sa para paria in ochii celor cu veleitati de mari critici de arta ii impiedica sa spuna cate ceva despre manele.

Manelele sunt ca si painea neagra.Ajunge la sufletul tuturor nu doar la masa celor imbuibati cu de toate!

Nu draga. Nu toata lumea asculta manele. O mare proportie asculta altceva de la un timp. S-au dus manelele, m-au zgariat prea mult pe timpan.

Tin minte ca acum 2 luni, intr-o dimineata, m-am trezit din somn sa inchid geamul [desi era cald de ma topeam cu tot cu geamul deschis] pentru ca de la vecinu' se auzeau manele si ma durea capul.

 

 

 

Ia ia-ti tu costumul de baie si mai scufunda-te o data in putul gandirii, prevaleaza-te de acelasi drept inalienabil la opinie, da-i Lupoaicei o sanctiune profund justificata la care se adauga si duhoarea de penibilitate si revino cu raspunsul la intrebarea 'In ce proportie esti preponderent-subiectiva?'

Andruta a postat pe subiect, draga, asa ca da-ti 2 palme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×