Sari la conținut
Forum Roportal
fnicolici1

P.F.A. si incadrarea in grupe de munca

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca lucrez ca P.F.A. cu contract de prestari servici, la o firma, intr-un loc de munca care sa incadraza in grupa II de munca, sau daca prestez servicii ca P.F.A. intr-un mediu toxic - care se incadreaza in grupa I sau II de munca - cum se evidentiaza in cartea de munca si cine trebuie sa faca evidentierea.

 

De exemplu: am lucrat la o firma, ca angajata, cu contract de munca - grupa II...firma respectiva a pus o stampila si un inscris pe cartea de munca - din care rezulta ca intre perioada x si perioada y am lucrat in mediu toxic si m-am incadrat la grupa II de munca.

 

Apoi m-am facut PFA si desfasor aceasi activitate care se incadreaza la grupa II de munca - sa zicem ca otravesc gandacii din apartamente.

Cine trebuie sa-si puna stampila pe cartea mea de munca, prin care se recunoste ca desfasor, ca PFA, o activitate in grupa a II-a?

 

f.n.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Contractul de munca cu mentiunea grupei de munca ti l-ai dus la ITM?

Ei, cei de acolo opereza in cartea ta de munca grupa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Contractul de munca cu mentiunea grupei de munca ti l-ai dus la ITM?

Ei, cei de acolo opereza in cartea ta de munca grupa.

 

Cartea mea de munca este depusa in original (fiind P.F.A) la Casa de Pensi...unde platesc o cotizatie lunara.

Impreuna cu Cartea de munca am depus la Casa de Pensi si o copie dupa autorizatia de P.F.A. din care rezulta in ce domeniu imi desfasor activitatea.

 

Poate poti sa-mi trimiti o lista cu grupe de munca...ca sa stiu daca pot sa cer incadrarea intr-o anumita grupa de munaca.

 

Multumesc anticipat,

 

f.n.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Comform HG. nr261/2001-privind criteriile si metodologia de incadrare a locurilor de munca in conditii deosebite- art. 15 : "locurile de munca,activitatile si categoriile profesionale incadrate in grupa I si a II-a de munca pana la intrarea in vigoare a prezentei hotarari sunt considerate activitati desfasurate in conditii deosebite,cu exceptia celor care, conform prevederilor Legii 19/2000,sunt prevazute ca fiind activitati desfasurate in locuri de munca in conditii speciale" Activitatea de dezinsectie,deratizare,dezinfectie era incadrata ,anterior datei de 1 Apr. 2001 (data intrarii in vigoare a L nr. 19/2000) ca o activitate ce se incadreaza in grupa a II-a de munca. Casa de pensii jud. si ITM au asemenea liste care sunt aplicabile si pers. fizice autorizate care cotizeaza.(cred ca ,acea cotizatie este mai mare pentru conditii deosebite(gr. a II-a) si speciale(gr. a I-a) fata de conditii normale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ,ma numesc Andreea si sant asistent personal , an contractul de munca cu primaria nu se specifica zilele de concediu si nici nu sa luat an considerare vechimea an campul muncii, as vrea sa aflu criteriile an care se retin impozitele si alte dari la stat? am minimul pe economie 5400 si am luat an mana 4700, avand an antretinere 6 minori oare nu trebuia sa primesc mai mult. Si anca o antrebare , cel mai mic copil are gradul de handicap grav ,cod 6, si nu primeste nimic an afara de alocatia dubla 80 si 84 roni bani de telefon , oare acestea sant drepturile copiilor nostri bolnavi an tara noastra? sau sant eu informata prost

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legea nr.448 din 6 dec.2006 a fost actualizata in 3 Oct. 2008 si contine toate modificarile aduse ei prin alte acte normative .Aceasta lege o gasesti pe site-ul:www.just.ro in Portalul de legislatie. Pentru ca am vazut ca ai postat si pe alt topic care are legatura cu ceea ce te intereseaza pe tine, posteaza intrebarile tale, in continuare, tot pe acel topic care face referire tocmai la Legea 448/2006. Pentru a primi raspunsuri la obiect, este important sa precizezi calitatea ta in raport cu cei 6 copii -esti parinte natural al celor 6 copii sau ,unul dintre ei ,cel cu handicap, se afla in plasament familial ? Daca ai contract de munca incheiat cu primaria, ai aceleasi drepturi si obligatii care decurg din oricare alt contract de munca (ai dreptul la vechime in munca, la concediu de odihna etc..)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut oameni buni......am si eu o intrebare......daca lucrez in cadrul M.Ap. pot sa imi fac un Pfa (taximetrist)?As fi foarte recunoscator daca mi`ar putea raspunde cineva la aceasta intrebare.Va multumesc

 

Salut oameni buni......am si eu o intrebare......daca lucrez in cadrul M.Ap. pot sa imi fac un Pfa (taximetrist)?As fi foarte recunoscator daca mi`ar putea raspunde cineva la aceasta intrebare.Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×