Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

Ore peste cele prevazute in norma

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mi se tot ofera ore in plus, am deja dublul normei, oferite mie pe motiv ca n-are cine sa le faca. Eu nu mai vreau, dar constat ca nu pot face nimic. Am inteles ca este ilegal, ce ar trebui sa fac? (as vrea sa nu ajung sa-mi dau demisia)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi se tot ofera ore in plus, am deja dublul normei, oferite mie pe motiv ca n-are cine sa le faca. Eu nu mai vreau, dar constat ca nu pot face nimic. Am inteles ca este ilegal, ce ar trebui sa fac? (as vrea sa nu ajung sa-mi dau demisia)

Orele pe care le efectuezi sunt neplatite, platite ca ore normale, sau ca ore suplimentare?

Cei care spun ca nu are cine, probabil nici nu se omoara sa caute pe cineva care trebuie platit, cand e mult mai eficient sa traga de cel pe care-l are si sa dea jumatate suma pe care ar prtinde-o un nou angajat.

 

Te poti eschiva cu diverse motivatii "urgente" sa pleci la sfarsitul programului, si eventula sa recurgi la un concediu medical, ca tot bantuie gripa in sezonul curent. Atunci o sa fie obligati sa caute o persoana de "avarie", sau sa mai gaseasca pe cineva care-i angajat sa preia din sarcinile tale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bani primesc, sunt platite ca ore normale. Dar la mine nu banii sunt problema... fizic nu mai pot... In cele din urma am reusit sa scap sa nu mai primesc inca 4 ore peste dublul normei. De la 'oferta' celor 4 ore disperasem... din fericire au fost intelegatori, cred ca au vazut cate ore aveam deja...

Ducem lipsa de angajati... inteleg ca le e greu cu repartizatul orelor, dar ar putea gasi alta solutie... sa aduca pe cineva din afara la plata cu ora... dar nu vine nimeni, ca sunt mici salariile...

Nimeni nu duce viata usoara, toti au multe ore... dar e vorba aici si de sanatatea omului...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am schimbat locul de munca din cauza suprasolicitarii, si nu numai eu, am plecat din firma patru oamenii in decurs de 2 luni. Ulterior au tot transmis pe canale amicale ca se cauta angajati, dar nici unul din cei care am plecat nu s-a mai intors in firma. Nu merita sa-ti sacrifici viata pentru ca ei sunt "zgarie branza". Daca treci un anumit prag si provoci un dezechilibru in organism nu-l mai recuperezi. Viata nu se reduce la munca si somn.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×