Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Cersetorii

Postări Recomandate

Am zis ca nu le mai dau bani la cersetori deoarece ii asteapta cine si le ia banii.

 

Asa ca intr-o zi cand ieseam de la Bila i-am dat la un beietel o banana. Nu mare mi-a fost mirarea (ci foarte mare) cand la-am vazut cum fuge la un tigan si i-o da iar acesta i-o ia din mina.

 

Alta faza astazi. Am vazut o batranica care cersea. Am cumparat o paine. Cand i-am intins-o aceasta a refuzat-o. Am insistat crezand ca ii este rusine, dar ea mi-a raspuns ca nu-i place painea de la brutaria asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine. Nici eu nu le mai dau bani cersetorilor. De obicei dau donatii la biserica, in speranta ca ei stiu (sau ar trebui) cine are cel mai mare nevoie.

In ultima vreme sunt mult pra multi cersetori, care, dupa parerea mea, ar trebui pusi la munca!!!!

 

Din pacate, nu putem schimba sistemul!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate, nu putem schimba sistemul!!

 

Mare pacat.

 

Ce e si mai tragic este ca si in strainatate tot de cersetori romani dai.

Iti vine sa intrii in pamant.

 

 

si Elvetia are cersetorii ei si nu sunt romani. :winca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de curand am adunat ceva hainute si ceva jucarii si saptamana viitoare urmeaza sa ma duc la casa de copii sa le dau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de curand am adunat ceva hainute si ceva jucarii si saptamana viitoare urmeaza sa ma duc la casa de copii sa le dau.

 

Daca vrei sa faci o fapta buna asta e cea mai buna solutie.

 

Cersetorii castiga bine de nu le mai trebuie paine. Intr-o zi la-am vazut pe unul cum a primit o hartie de 50.000.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care ati jucat jocuri strategice sau Dungeon caeeper, problema e simpla: cersetorii sunt recrutati, antrenati, 'formati' pentru piata. Se formeaza cercuri de influenta si intregi ierarhii.

 

Un cersetor castiga de la 300.000 lei pe zi in sus...comparati asta cu salariile voastre, si asta intr-o zi proasta. De sarbatori si duminica castigurile se inzecesc.

 

Intrucat toti cei care cersesc nu poseda o inteligenta debordanta, sunt supusi unui 'maestru' care culege la sfarsitul zilei castigurile si le ofera aurolacul, painea si bucata de carton necesara. Daca nu castiga destul sunt batuti/mutilati si trimisi inapoi in strada.

Sunt si cersetori independenti, dar nu cred ca scapa de bir nici acestia. Si vorbim aici de oameni care nu au inabilitati fizice, sunt perfect apti de munca. Dar de ce sa te apuci de lucru cand poti fi platit de cateva ori mai mult pentru stat degeaba?

 

Cu totii cred ca ati auzit de fazele cand vine tata 'puradelului' la sfarsitul zilei si-la ia cu 'mertanul' din intersectie, mandru de realizarea progeniturii.

 

Eu nu am dat bani la astfel de oameni si nici sa nu se astepte in viitorul apropiat ... pentru simplul motiv ca nu incurajez astfel de fapte si de undeva trebuie plecat. In momentul in care nu se va mai renta poate se vor apuca si ei de munca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partea a 2-a: in cluburile de noapte / baruri intra tot timpul cersetori, isi aseaza cartonul pe masa cerand o umila suma de 5000 lei sau mai stiu eu ce. Daca aveti ghinionul sa fie asezata o poseta sau un telefon pe masa, cartonul va fi asezat in locul ala, iar cand va fi ridicat...ghiciti ce?

Daca vi se pare ca numai unui prost i se poate intampla asa ceva, aflati ca intr-o seara, numai dintr-un local, sa-au furat 16 telefoane (Iris Pub Timisoara). Evident pentru astfel de fapte este necesara colaborarea echipei de securitate (si protectia, ca deh, cu aia se ocupa).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu tine, la i g i u sa! Chiar imi amintesc, nu asa demult am vazut toata schema prezentata intr-un film romanesc.

 

Din pacate nu mai tin minte numele, dar era tare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partea a 3-a: cei care spala parbrizele in intersectie. O meserie lejera si banoasa pentru cei care sunt la curent cu castigurile acestora. Modalitatea? Se plaseaza in intersectiile cu semafoare, la care se asteapta mult, in zile uscate de dupa ploaie.

De obicei aleg masinile din fata pentru ca aceia vor trebui sa plece de la semafor primii si nu vor avea timp pentru proteste; sau, stresati de timp le vor oferi bani. Nu-si aleg masinile din spate pentru ca unii soferi nervosi ii vor lua la fugarit (doar stiti cati nebuni cu bate de baseball sunt pe sosele...).

 

Masina aleasa, se apuca de treaba fara introducere.

 

Cum procedez? Le spun sa nu spele parbrizul, de doua ori de obicei. Daca totusi il spala, nu le dau bani (le-am zis doar sa nu-la spele). In fond, ei se bazeaza pe cei mai slabi de inger (nu cred ca si-au gasit omul).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×