Sari la conținut
Forum Roportal
6834728

Zgomotul pozelor facute cu telefonul!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aveti idee ce trebuie sa fac sa elimin zgomotul(picatelele colorate diferit..ff mici) din pozele facute cu un telefon mobil?

Cum se explica aparitia zgomotului in pozele digitale?

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aveti idee ce trebuie sa fac sa elimin zgomotul(picatelele colorate diferit..ff mici) din pozele facute cu un telefon mobil?

Cum se explica aparitia zgomotului in pozele digitale?

Multumesc!

nu cred ca am mai auzit asa ceva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu se vede poza, dar imi dau eu sema despre ce vorbesti. Sa fie zgomotul? eu as zice ca mai degraba slaba performanta a camerei, dau ceva de genul asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu se vede poza, dar imi dau eu sema despre ce vorbesti. Sa fie zgomotul? eu as zice ca mai degraba slaba performanta a camerei, dau ceva de genul asta

Da, are performanta slaba(daca bati in cealalta parte, sa stii ca am si camera..dar vorbim de telefon)!

Camerele elimina singure zgomotul!

........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aveti idee ce trebuie sa fac sa elimin zgomotul(picatelele colorate diferit..ff mici) din pozele facute cu un telefon mobil?

Cum se explica aparitia zgomotului in pozele digitale?

Multumesc!

 

 

Cumpara-ti o camera foto. Poti incerca sa scoti zgomotul cu NeatImage, dar la cat de mult zgomot baga senzorul telefonului mobil, o sa pierzi aproape toate detaliile pozei.

 

Si aici un link in care ti se explica ce este si cum apare zgomotul de imagine: http://www.photoxels.com/tutorial_noise.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cumpara-ti o camera foto. Poti incerca sa scoti zgomotul cu NeatImage, dar la cat de mult zgomot baga senzorul telefonului mobil, o sa pierzi aproape toate detaliile pozei.

 

Si aici un link in care ti se explica ce este si cum apare zgomotul de imagine: http://www.photoxels.com/tutorial_noise.html

Daca citesti mai bine,afli ca am camera! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Camerele elimina singure zgomotul!

 

Cine ti-a spus asta?

Exista, desigur, o functie de noise reduction pentru camerele foto inserate in telefoanele mobile, insa asta nu inseamna ca se elimina tot zgomotul de imagine aparut. Cu cat ai conditii mai slabe de iluminare (poze facute in casa, de exemplu) si cu cat se supraincalzeste mai repede senzorul camerei tale, cu atat vei avea mai mult zgomot de imagine in fotografii.

Oricum, daca ai telefon nokia, s-a inventat un programel dragut cu care poti sa mai ajustezi nitel "bubele" pozelor, programel numit photoacute (for mobile). Programelul asta te ajuta nu doar cu reducerea zgomotului, dar iti ajusteaza nitel si rezolutia imaginilor.

Daca ai alta marca de telefon... nu stiu de existenta unor soft-uri similare celui de mai sus. Ramane sa le cauti tu. :suicide:

Editat de stramba lemne

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×