Sari la conținut
Forum Roportal
6834728

Distanta focala a camerelor de pe telefoane mobile!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Majoritatea telefoanelor mobile nu au distanta focala reglabila! Cum se explica faptul ca o putem folosi sa fotografiem obiecte la ce distanta vrem? Care este distanta lor focala?

Multumesc anticipat!

 

(am si eu raspunsuri la intrebarea asta, dar vreau parerea voastra....ceva de profunzimea campului..etc..)

Editat de EiNsTeIn'S~SoUl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Majoritatea telefoanelor mobile nu au distanta focala reglabila! Cum se explica faptul ca o putem folosi sa fotografiem obiecte la ce distanta vrem? Care este distanta lor focala?

Multumesc anticipat!

 

(am si eu raspunsuri la intrebarea asta, dar vreau parerea voastra....ceva de profunzimea campului..etc..)

 

Nu iti inteleg intrebarea. Distanta focala e data de dispunerea lentilelor in obiectiv. Majoritatea telefoanelor mobile au o distanta focala fixa. Majoritatea celor care au zoom, il au digital, nu optic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact, telefoanele au distanta focala fixa! CARE este aceasta!? Si de ce se pot face poze "bune" la distante diferite, din moment ce telefonul are distanta focala fixa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exact, telefoanele au distanta focala fixa! CARE este aceasta!? Si de ce se pot face poze "bune" la distante diferite, din moment ce telefonul are distanta focala fixa?

 

 

Ma gandesc ca ar trebui sa scrie-n manualul telefonului.

A 2-a intrebare din nou, nu o inteleg. http://en.wikipedia.org/wiki/Focal_length

 

L.E.: Intrebarea se refera la focalizare? Ca vezi in clar obiectele, indiferent la ce distanta sunt? Asta nu tine atat de distanta focala cat tine de marimea senzorului(in cazul telefoanelor mobile). Senzorul e foarte mic, deci profunzimea de camp e inexistenta.

Editat de nambapleaca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa.....Pentru a fotografia un anumit obiect, trebuie sa reglam distanta focala, pentru a "iesi" clar! Din moment ce telefonul are una fixa, de ce obiectele la distante variate sunt clare?

Inteles? :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Majoritatea telefoanelor mobile nu au distanta focala reglabila! Cum se explica faptul ca o putem folosi sa fotografiem obiecte la ce distanta vrem? Care este distanta lor focala?

Multumesc anticipat!

 

(am si eu raspunsuri la intrebarea asta, dar vreau parerea voastra....ceva de profunzimea campului..etc..)

http://camerapedia.org/wiki/Fixed_focus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exact, telefoanele au distanta focala fixa! CARE este aceasta!? Si de ce se pot face poze "bune" la distante diferite, din moment ce telefonul are distanta focala fixa?

Chiar daca topicul e vechi, o sa dau un raspuns.

Factorii care influenteaza profunzimea cimpului sint:

1. distanta focala a obiectivului;

2. deschiderea relativa (luminozitatea) a obiectivului, adica raportul D/F;

3. distanta pina la obiectul pentru care se face punerea la punct a claritatii.

Profunzimea variaza invers proportional cu pct. 1 si 2, iar direct proportional cu pct. 3.

 

Camera foto incorporata in telefoanele mobile e miniaturala, mai exact distanta focala FOARTE SCURTA (de ordinul a citiva milimetri) a obiectivului, este factorul determinant in obitnerea pozelor clare - fara necesitatea focalizarii.

Punerea la punct (focalizarea ideala fixa) obtinuta din fabricarea telefonului, este pt. o distanta medie (chiar sub 1 m, in cazul de fata).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu din cate stiu telefoanele mobile....au focalizare...Si una este focalizare, alta este distanta focala. (notiuni diferite)

In cazul celor care nu au focalizare, datorita senzorului mic si distantei focale mici, pozele ies oricum clar.(binenteles depinde si de apertura, dar foarte putin - nu e aparat foto)

Dar marea majoritatea au focalizare (in special Sony Erricson), binenteles focalizarea se face automat in functie de suprafata si atunci pozele ies clar(ce e focalizat bine).

 

Distanta focala nu are nici o treaba in asta, distanta focala se mareste/micsoareaza atunci cand vrei sa faci zoom/sa te departezi dar nu am vazut nici un aparat foto cu zoom optic.

 

In concluzie, uitate la telefoane daca au autofocus daca vrei sa iasa pozele bine.

Editat de Spiridus7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si una este focalizare, alta este distanta focala. (notiuni diferite)

Cine a zis ca nu sunt diferite?

Distanta focala nu are nici o treaba in asta, distanta focala se mareste/micsoareaza atunci cand vrei sa faci zoom.

Ba are! Focalizarea nu este decat modificarea distantei focale(per ansamblu) a unui grup de lentile.

In concluzie, uitate la telefoane daca au autofocus daca vrei sa iasa pozele bine.

Era vorba despre camerele tipice, necomplexe de la telefoane nu prea moderne.

 

A fost doar o curiozitate,pe care am lamurit-o. :think:

 

 

Multumesc pentru raspunsuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×