Sari la conținut
Forum Roportal
tinatina

ce psihoterapie sa aleg?

Postări Recomandate

Am vazut doua cazuri vindecate prin psihoterapie, insa in ambele pacientii si-au platit ei psihoterapia.

 

Cand poti sa spui ca cineva s-a vindecat prin terapie? Care sunt reperele dupa care iti dai seama de acest lucru?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
primul e siegfried cumva?

 

da, primul caz era Dl. Schnapp. Nu stiu, Cleric , de ce ai sters, pt. ca el povesteste asta celor cu care face terapie...

 

alte cazuri substantial ameliorate prin spihoterapie in Romania nu am vazut (asta nu inseamna ca nu exista), in special pentru ca nu prea avem psihoterapeuti competenti si cu autoritate, apoi pacientii se duc prea tarziu, ori daca se duc, renunta dupa cateva sedinte

 

 

ameliorate prin psihoterapie n-am vazut nici eu... dar prin psihiatrie da. Aveam in bloc o tanti al carei barbat a murit de ciroza . Dupa moartea lui s-a apucat de spiritism si nush ce naiba a facut ca , la un moment dat a luat-o razna. se agatza de balcon si striga dupa personaje imaginare. Ma uitam la ea si imaginea aia de nebuna m-a bantuit ceva timp. Au bagat-o la 9 si a iesit calma si "vindecata" + vreo 20 kg peste ce avea inainte. Cert e ca nu s-a mai comportat anormal... a apucat chiar sa-si creasca o nepotzica venita pe lume intre timp... Acum o luna femeia a murit. Daca i-a dat sau nu leapsa si nepoatei... ramane de vazut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand poti sa spui ca cineva s-a vindecat prin terapie? Care sunt reperele dupa care iti dai seama de acest lucru?

Cand nu mai sta pe forum :crazy:

 

Cand devine responsabil de propria existenta, relationeaza cu cei din jur de pe o pozitie de egalitate, nu comunica disociat, intelege si accepta ca viata emotionala e responsabilitatea lui, nu o pedeapsa divina sau o conspiratie mondiala, etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand nu mai sta pe forum :roll:

 

Cand devine responsabil de propria existenta, relationeaza cu cei din jur de pe o pozitie de egalitate, nu comunica disociat, intelege si accepta ca viata emotionala e responsabilitatea lui, nu o pedeapsa divina sau o conspiratie mondiala, etc

 

Asta cu statul pe forum nu e neaparat valabila. Cred ca depinde de motivele pt care stai pe forum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna,

 

"tinatina" dintre psihoterapie existentiala si ericksoniana , iti recomand pe cea ericksoniana sau permisiva din mai multe considerente :

- se bazeaza pe o "scanare" mai profunda a persoanei (fata de cea cognitiv comportamentala care se centreaza numai pe exterior)

- lucreaza mult cu inconstientul, pacientul invatand astfel sa faca fata cu problemele sale prin si cu ajutorul inconstientului.

- se foloseste si de transa hipnotica + sugestii.

- (problema ar fi bine sa fie cautata in interior.)

 

 

 

 

(legat de persoanele care spun ca nu au vazut un caz care sa fie vindecat printr-o forma oarecare de psihoterapie este si din cauza ca pacientul alege o psihoterapie gresita,putini sunt psihologii care recunosc ca sunt depasiti cu terapia lor si recomanda alta terapie. Nu se face terapie cognitiv comportamentala unui nevrotic de ex.)

 

(legat de cei care spun ca au vazut cazuri vindecate prin psihiatrie (doamna care a avut un barbat care a murit de ciroza), tulburarea dansei duce spre psihoza) , unde de obicei aici vin persoanele care sufera de psihoze (nu de nevroze) , este si din motiv ca o psihoza poate sa stagneze , o remisiune care poate sa tina si 20 de ani..dar boala poate sa revina oricand. Ani in care persoana bolnava se comporta ca o persoana sanatoasa, poate creste copii, sa lucreze etc. )

 

ex. cazul unei doamne care a venit cu o psihoza usoara, iar dupa tratament medicamentos i-a trecut criza, a fost eliberata din spital, a nascut si si-a crescut copii multi ani, iar dupa 15- 20 de ani de remisiune,episoadele i-au revenit, diagnosticul s-a schimbat ( schizofrenie cu delir psihotic (parafrenie), episod care a rupt-o de lume complet, nemaiexistand sanse de recuperare.- o falsa vindecare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum ai vazut majoritatea au atcuri de panica, anxietate, depresie. pt asta care e parerea ta ca ar fi cea mai indicata psihoterapie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zicea ceva Cleric intr-un post mai vechi cum ca terapia nu ar fi asa eficienta , deoarece nu experimentezi , nu te va lua terapeutul de mana , nu ti se va arata cum se face practic (asa cum ar fi trebuit sa fim noi invatati de catri parinti in perioada copilariei , prin practica , timp de ani de zile).In terapie constientizezi niste lucruri si cam atat.

 

Am un prieten care la 19 era extrem de anxios.Ajunsese intr-un punct al vietii in care acasa nu mai avea nici ce sa manance si ce haina sa puna pe el , asa ca a hotarat sa plece in alta tara ilegal.Acolo ceilalalti cu care s-a dus l-au lasat de bagaj , asa ca a ramas pe drumuri de unu singur , doar el si cu temerile lui pe care trebuia sa si le infrunte ca sa nu crape de foame.

 

Dupa aproape 2 ani de colindat prin mai multe tari de unul singur, in care dormit mai mult sub poduri , in care a fost jefuit , batut , a prestat cele mai jalnice meserii i-am ca pierit anxietate si atacurile de panica.

 

Acum lucreaza in Uk pe aproape 2000 de lire pe luna si are tot ce isi doreste.Mai ales incredere care inainte ii lipsea.

 

Experienta practica aduce incredere , toleranta la frustrare , umilinta , trasaturi care celor bolnavi psihici le lipsessc.

 

Deci la dracu si cu terapia asta , prea o supraapreciem.

 

Astept si eu ziua in care sa vad un om care si-a infruntat temerile prin sedintele de psihoterapie.Deocamdata asemenea cazuri nu am vazut decat in filme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×