Sari la conținut
Forum Roportal
Andruta*

Destin sau Coincidenta?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

N-ai inteles nimic,Monseur harald...Am spus ca exista destin,un traseu prestabilit,si ca ajungem in acelasi punct,difera doar alegerile noastre,liberul arbitru. Chiar n-are nici un sens? :yam:

 

pi.s. da-mi articol in romana,am uitat sa precizez ca stau prost cu engleza? :-

Editat de Miss-Take

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intotdeauna am crezut in DESTIN,sunt convinsa ca soarta fiecarui om e scrisa intr-o Carte Mare la care noi nu vom avea niciodata acces,cel putin nu in viata asta....iar in ceea ce priveste dragostea,si acolo e ceva mai presus de noi si de principiile noastre de viata,il/o vezi si ti se pune valul....e mana destinului!

Voi ce credeti?

 

 

Destinul tau e scris intr-o carte mare cum zici tu, insa cartea aia poate fi citita de tine. Se cheama Biblia.

Destinul tau e - 1 sa slujesti lui D-zeu(cum, citeste si vei vedea)

- 2 ajuta-i si pe altii sa-si gaseasca destinul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Liberul arbitru exista, atata timp tu iti iei deciziile. Daca ele pot fi implinite sau nu, tine de destin, de ceea ce e "scris" si nu in vreo carte magica. Sunt scrise in celula fiecaruia. Fiecare are anumite predispozitii si fiecare se poate lasa dus de aceste predispozitii sau poate lupta contra lor. Avem mai multa libertate "teoretica" si mai putina "practica".

Nu stiu daca m-am facut inteleasa.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Destinul tau e - 1 sa slujesti lui D-zeu(cum, citeste si vei vedea)

- 2 ajuta-i si pe altii sa-si gaseasca destinul...

Am nimerit la horoscop`?

 

Andruta - si eu cred in Destin. Un destin al carui ingredient ramane totusi liberul arbitru.

Consider ca unele intamplari sunt apriorice si omul nu le poate devia cursul. Ele au loc. Dar omul are instrumentele necesare prin care poate influenta Rezultatul acestora.

Uneori se spune "nu am avut de ales"

Adesea "avem de ales" si folosim fraza asta cand rezultatul actiunilor noastre ni se pare dezastruos. Apoi............pana si finalurile pe care nu ni le dorim duc intr-o directie noua cateodata.Asta o spun din experienta..............

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca exista destin si ca n-ai niciun control asupra vietii. Ca doar nu esti un element supranatural introdus intr-o lume fizica. Esti parte din natura. Si natura merge singura pe baza legilor fizicii. Dar asta nu conteaza. Cand te joci un joc pe calculator nu iti pasa cum e construit procesorul. Asa si in viata. Nu conteaza ca nu ne apartine. Conteaza ca avem iluzia ca e a noastra si putem face ce vrea cu ea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×