Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am urmatoarea problema pe care nu mai stiu cum sa o rezolv. Prin primavara mi-au aparut in jurul gurii si nasului niste pete rosii. Am fost la dermatolog si am fost diagnosticata cu dermita. Am facut 5 saptamani tratament cu tetraciclina si hidrocortizon. Au disparut la un moment dat dat cred ca doar sa-au "ascuns" pentru ca la aproximativ o luna dupa tratament au aparut din nou. Am mers din nou la medic si mi-a dat urmatorul tratament 10 zile Roletra pastile si Ruboril (unguent) seara,fara sucuri acidulate, ciocolata, mancaruri firbinti, cafea, etc. Dupa 10zile, la control, mi-a recomandat sa urmez in continuare tratamentul cu Ruboril seara si sa incerc Diroseal (unguent) dimineata. La Diroseal am renuntat pentru ca fat sa-a iritat mai tare si seara cand foloseam Ruboril ma ustura fata f tare.

 

Rezultat dupa o luna de tratament = ZERO, petele sunt inca prezente, am o sensatie ciudata pe care nu stiu sa o explic, parca ma strange pielea si de vre-o doua zile au inceput sa apara si niste bubite minuscule care parca au apa.

 

Ma poate ajuta cineva cu un sfat?? Poate un tratament narturist??!!

 

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti sa legi dermita asta cu nimic? vreun aliment anume, o bluza (de exemplu la parul de Angora sunt femei care fac astfel de manifestari), o vopsea de par, un ruj o crema epilatoare, nu stiu, incearca sa corelezi perioada de aparitie a iritatiei cu un element cate a aparut in viata ta in acea perioada... Banuiala mea este ca exista ceva care iti produce o alergie. Poti incerca o masca cu argila.

Sanatate multa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsul tau Gabriel-nu stiu ce sa zic m-am tot gandit si eu la ceva de genul asta dar nu reusesc sa-mi dau seama despre ce ar putea sa fir vorba.

 

Astazi vreau sa merg si la o farmacie HOFIGAL poate i-mi recomanda ceva care sa ma ajute, o sa intreb si de masca cu argila.

 

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa faci niste teste la alergologie, s-ar putea sa fii alergica la polen sau praf caz in care ar trebui sa ai si alte simptome, curge nasul stranuturi dese, se inrosesc ochii etc. Poate fi si un herpes (cel mai probabil daca spui ca au aparut si vezicule cu lichid). In acest caz nu prea poti face mare lucru, exista un medicament numit Aciclovir comprimate si unguent dar daca nu se potriveste cu tulpina virusului nu ai ce face. Ca sa tratezi efectul (cauza fiind virusul caz in care numai sistemul tau imunitar te ajuta) poti incerca pe langa masca de argila si comprese cu infuzie din urmatoarele plante:

Galbenele - flori

Coada soricelului - flori

Tataneasa - radacina

Sapunaritza sau Ipcarige - radacina.

se ia o linguritza de radacina de sapunaritza sau ipcarige si o linguritza de radacina de tataneasa (linguritza e simbolica, ia si tu patru cinci fragmente de cca. 1 cm lungime care puse una langa alta sa rezulte un volum egal cu al unei linguritze) Care se pun in 500 ml apa. Se fierb 30 min cat scade apa la cca o cana. Se strecoara si in apa clocotita se pun florile de coada soricelului si de galbenele (cat iei intre trei degere din fiecare) se acopera cu o farfuriutza si se lasa la racit treptat. Cand au ajuns la o temperatura apropiata de cea a camerei sau mai mare dar nu fierbinte (30-40 grade) se aplica comprese care se tin 10 - 15 min. Amestecul se aplica de 2 ori pe zi dupa ce ai spalat fatza cu apa calda si sapun. Amestecul se poate pastra de pe o zi pe alta la frigider.

Multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru raspunsul tau Gabriel. De curand am fost la un alt medic dermatolog pentru consult, recomandat ca un medic f bun. Nu stiu ce sa zic, raspunsul a fost de genul:" ar putea sa fie dermita, ar putea sa fie un inceput de acnee rozacee nu pot sa-mi dau seama". Asa ca s-a hotarat sa incercam un nou tratament cu ZINERYT si sa renunt la cel cu Ruboril. Am inceput tratamentul de 5 zile si fata mea arata cumplit, petele s-au accentuat, pielea s-a iritat mai rau, a facut un fel de "coaja care strange". Aseara am hotarat sa renunt si sa merg mai departe cu RUBORIL .

 

O sa incerc in paralel si sfatul tau.

 

Multumesc inca o data.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca s-a accentuat inseamna ca pielea ta nu tolereaza eritromicina. e o manifestare alergica. Trebuie sa faci o cura de dezintoxicare. Poti sa o urmezi pe-a lui Stelian Fulga sau daca ti se pare prea scump o sa stablim niste buruieni sa-ti faci niste ceaiuri si o dieta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, este posibil. Eu oricum am alergie la penicilina, e posibil sa nu tolerez nici eritromicina, desi pastile am luat si nu am simtit nimic "dubios" pana acum.

 

N-ar fi rau daca mi-ai recomanda niste ceaiuri si o dieta care sa ma ajute.

 

 

Multumesc din suflet pentru sfaturile tale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie sa stiu ce ai mancat in ultimile zile, cum te hranesti de obicei.

Te machiezi, te rujezi, rimelezi, folosesti creme de fata, mesteci guma? Mai ai urticarii pe degete sau pe abdomen, picioare, fese? Ai facut un tratament medicamentos sau cosmetic? Nu te supara ca te intreb, am nevoie de cateva amanunte ca sa-mi formez o idee.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere faptul ca am o bila cam lenesa nu prea fac excese: de obicei incerc sa mananc cat mai "usor", nu beau cafea, nu fumez,

-mancarea mea de zi cu zi (la serviciu) consta intr-un iaurt Activia (aproape zilnic), cel putin o cana de ceai de sunatoare (asta in loc de cafeaua de dimineata), plus branza, cascaval cu rosii, ardei ( in special vara), un ou fiert, un snitel de pui sau vita facut in casa, ffff rar mezeluri ( nu salam, carnati)

 

-la pranz (daca pot spune asa ptr ca pranzul inseamna ora 5-6 PM)in general nu lipseste ciorba, supa (vara le prefer pe cele de legume) iar felul 2 de toate Eu prefer puiul si pestele dar gatesc si alte feluri de carne (vita, porc. miel). Nu mananc deloc usturoi ptr ca i-mi face rau in special mirosul de dupa, ceapa asa din cand in cand de pofta dar fff putina (uneori mi-e rau alteori nu). Nu-mi place mararul. La inceputul saptamanii am avut ciorba de gaina de casa si varza calita cu pulpe de pui la punga. Apoi in cursul saptamanii piure de cartofi cu pulpe de pui, snitele de vita, fasole batuta.

 

-avand in vedere ca masa de pranz este asa tarziu seara in general nu mai mananc, poate un ceai , o cana cu lapte, o fructa

 

-dulciuri nu prea cumpar fac in general in casa dar nu prea des ca se mananca si ..., vara mai mult prajituri cu fructe, dar fac si prajituri cu crema. Mestec guma, dar nu este un obicei, in general folosesc Orbit

Am 36 ani, 1,67m si 57kg. In ultimii 2-3 ani am inceput sa mai pun cate un kg asa ca seara am inceput sa sar coarda si sa mai fac gimnastica

 

Obisnuiesc sa ma machiez, dar discret, un creion negru, putin fard de pleoape, ruj, folosesc si rimel pe care nu-l folosesc zilnic, stii - machiajul in functie de stare, de cand cu dermatita asta nu prea am mai folosit rimel si fard de pleoape. Nu folosesc pudra, fard de obraz, fond de ten sau diverse alte creme autobronzante. De-a lungul timpului am constatat ca singura crema pe care o suporta tenul meu este Nivea de maini pe care o folosesc de cativa ani.

 

Nu am urticarie singurul tratament medicamentos folosit in ultima vreme a fost Roletra 10 zile /1 tableta pe zi (pe la inceputul lunii August), crema Ruboril, acum iau Unidox Solutab 10 zile/1 tableta/zi atunci cand simt ca ceva nu e in regula mai iau cate un Triferment.

 

 

Cam asta este tot nu stiu ce sa-ti mai scriu.

 

Scuze, nu vreau sa par indiscreta sau sa te simti jignit ,dar as vrea sa stiu daca esti medic sau ai cunostinte in domeniu. Iti sunt recunoscatoare pentru interesul si sfaturile tale. Mii de multumiri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am urticarie singurul tratament medicamentos folosit in ultima vreme a fost Roletra  10 zile /1 tableta pe zi (pe la inceputul lunii August), crema Ruboril, acum iau Unidox Solutab 10 zile/1 tableta/zi  atunci cand simt ca ceva nu e in regula mai iau cate un Triferment.

Cam asta este tot nu stiu ce sa-ti mai scriu.

 

Scuze, nu vreau sa par indiscreta sau  sa te simti jignit ,dar as vrea sa stiu daca esti medic sau ai cunostinte in domeniu. Iti sunt recunoscatoare pentru interesul si sfaturile tale. Mii de multumiri.

 

Draga Adriana,

Nu sunt medic. Am lucrat in industria farmaceutica 15 ani si de cand cu revolutia a trebuit sa-mi schimb meseria. De-a lungul activitatii am lucrat cu medicamente dintr-o gama diversa: antibiotice, bacteriostatice, chimioterapice. Cel mai mult mi-a placut sa lucrez si sa studiez extractele de plante. Aceste extracte au fost foarte diverse de la ceaiuri la tincturi si uleiuri voletile, chiar am si tehnologii proprii de obtinere pentru unele produse primare.

Am sa incerc sa iti fac niste recomandari pe care daca ai sa vrei sa le urmezi bine, daca nu, nu-i nici o suparare.

Nu stiu ce inseamna Roletra, Ruboril, Unidox Solutab. Acestea sunt denumiri comerciale ale medicamentelor, te rog sa te uiti pe prospect si sa imi scrii ce spune la rubrica : principii active , la fiecare, pentru ca sa-mi fac o idee. Nu renunta la medicatia stabilita de doctor pt ca el stie de ce ti-a prescris-o.

Pentru inceput, primul pas eu iti recomand sa renunti la iaurt si la oul fiert o saptamana. In aceasta perioada bea zilnic o cana de ceai de anghinare+galbenele+urzica - o saptamana. La sfarsit de saptamana, cand stii ca stai in casa, sambata ori duminica sau vineri dupa amiaza, bea o cana de ceai de coada - calului (este diuretic si te-ar deranja neplacut daca ai fi in oras, la piata etc). Incearca o saptamana si mai vedem.

Multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×