Sari la conținut
Forum Roportal
sinoe

Abuzul divin al copiilor in islam

Evaluează acest topic

Violenta asupra copiilor in educatia religioasa  

39 membri au votat

  1. 1. Sunteti de acord cu folosirea violentei in educatia religioasa?

    • Nu
      36
    • Da
      3


Postări Recomandate

Hadith - Muwatta 36.9

 

Yahya said, "Malik said from Hisham ibn Urwa that Abdullah ibn az-Zubayr gave judgment based on the testimony of children concerning the injuries between them."

 

Malik said, "The generally agreed on way of doing things in our community is that the testimony of children is permitted concerning injuries between them. It is not accepted about anything else. It is only permitted between them if they testify before they leave the scene of the incident and have been deceived or instructed. If they leave the scene, they have no testimony unless they call just witnesses to witness their testimony before they leave."

Copii nu pot depune marturie in tribunale

Mohamed a permis ca tatal Aishei -copilul mireasa sa o capaceasca de fata cu el.

Hadith - Bukhari 7:177, Narrated Aisha

 

Abu Bakr admonished me and poked me with his hands in the flank, and nothing stopped me from moving at that time except the position of Allah's Apostle whose head was on my thigh.

 

Trebuie unui baiat de 7 ani sa se roage si cand ajunge varsta de 10 ani bate-l daca refuza sa se roage.

Book 2, Number 0494:

http://www.usc.edu/dept/MSA/fundamentals/h...t.html#002.0495

Narrated As-Saburah:

 

The Prophet (peace_be_upon_him) said: Command a boy to pray when he reaches the age of seven years. When he becomes ten years old, then beat him for prayer.

 

Educatia islamica in actiune http://www.youtube.com/watch?v=NzqL-Ebf71s...feature=related islamic torture on children when prayer is done incorrectly

 

E permis de a lovi un copil chiar daca nu este copilul lor.

http://www.usc.edu/dept/MSA/fundamentals/h...tml#003.046.734

Volume 3, Book 46, Number 734:

 

Narrated Abu Huraira:The Prophet said, "If somebody fights (or beats somebody) then he should avoid the face."

 

http://www.usc.edu/dept/MSA/fundamentals/h...tml#003.046.734

Editat de sinoe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, si nu sunt de acord cu educatia religioasa a copiilor catre o religie anume in general.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Titlul se refera la islam, intrebarea chestionarului este mai mult decat generala :D Care este scopul topicului?

Sa sesizeze abuzarea copiilor,motivata de religie(aia islamica,in cazul asta),si sa discutam subiectul.

Mie mi se pare limpede...doar ca nu stiu ce ar putea fi discutat...ca nu vad cum ar putea fi contrazisa ideea ca abuzul e real.

Ticalosii dracu'...cu religia lor diabolica cu tot!

"Profetul" sper ca e in fundu iadului(daca exista asa ceva),alaturi de ,,sfintii"Irineu,Imparatul Constantin,regele David,Moise si alte slugi ale dracului,ca si ei.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, dar chestionarul este un lucru diferit, face referire la EDUCATIA RELIGIOASA, fara referire la o anumita religie. Nu am inteles unde vrea sa ajunga cu acel chestionar si care este rostul topicului, in afara de sesizarea abuzului asupra copiilor. Nu cred ca cineva ar raspunde cu DA la acel chestionar.

Vreau sa inteleg daca pot sa-l inchid sau nu.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si de ce vrei sa-l inchizi? -lasa,sa vada toata lumea, ,,sfintii'' in actiune.Uite ca cineva a raspuns deja ,,DA'',la intrebarea din chestionar!

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca ar trebui modificata intrebarea pentru ca daca facem o scurta compraratie intre ceea ce a postat sinoe si chestionar nu prea au legatura.chestionarul se refera la modul general in schimb subiectul (aici incluzand titlul) este direct legat de islam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa sesizeze abuzarea copiilor,motivata de religie(aia islamica,in cazul asta),si sa discutam subiectul.

Mie mi se pare limpede...doar ca nu stiu ce ar putea fi discutat...ca nu vad cum ar putea fi contrazisa ideea ca abuzul e real.

Ticalosii dracu'...cu religia lor diabolica cu tot!

"Profetul" sper ca e in fundu iadului(daca exista asa ceva),alaturi de ,,sfintii"Irineu,Imparatul Constantin,regele David,Moise si alte slugi ale dracului,ca si ei.

:D

Doamne, mare ti-e gradina............

 

Si de ce vrei sa-l inchizi? -lasa,sa vada toata lumea, ,,sfintii'' in actiune.Uite ca cineva a raspuns deja ,,DA'',la intrebarea din chestionar!

 

Ce prostie!

Intrebarea e un fel de "sunteti de acord cu prostitutia"? (daca da, sunteti niste perversi) Sunteti de acord sa va loveasca cineva copilul ? (daca raspundeti da, ar trebui sa fiti la Borsa si acolo nu aveti conexiune la net).

La asemenea discutii ipocrite , ma astept sa apara in curand un topic cu titlul "sunteti de acord sa ii persecutam pe musulmani?" Raspunsul "normal " ar fi Da, ca doar suntem romani, cum sa ne facem natia de rusine.Bleah, mi-e scarba, pentru faptul ca topicul nu e decat un alt "manifest" anti-islam :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa sesizeze abuzarea copiilor,motivata de religie(aia islamica,in cazul asta),si sa discutam subiectul.

In tarile civilizate, violenta folosita pentru indoctrinarea religioasa a copiilor se pedepseste cu decaderea din drepturile parintesti.

 

Mai degraba ar trebui rastigniti pe cruce parintii care rapesc copiilor libertatea de a gandi ...

Ticalosii dracu'...cu religia lor diabolica cu tot!

Daca tot doresc sa urmeze calea si pilda lui Isus ...as propune sa fie ei cei rastigniti pe cruce in fata bisericii ..ca exact asta le cere si Isus " cine ma iubeste sa isi ia crucea si sa ma urmeze"!

"Profetul" sper ca e in fundu iadului(daca exista asa ceva),alaturi de ,,sfintii"Irineu,Imparatul Constantin,regele David,Moise si alte slugi ale dracului,ca si ei.

Nu trebuie sa speri ci fi sigur ca e acolo ...de ce crezi ca isi spune singur "stapanul cheilor iadului"?

Eu ma refer la Isus ... caci profetul Bahometh e pe langa Mama Omida sau alti prezicatori de sarlatanii ca ei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×