Sari la conținut
Forum Roportal
sorro

Inchiriere apartament sau trait din dobanda?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua/seara/dimineata, tututor!

 

As avea nevoie de un sfat... Am un apartament de 3 camere in Bucuresti (zona Campia Libertatii / Muncii), pe care l-am cumparat in urma cu vreo 4 ani si l-am avut inchiriat pana de curand. Intrebarea mea ar fi urmatoarea: Sa continui sa ii caut un chirias, sau sa il vand, sa pun banii la banca si sa colectez dobanda?

 

Sincer, eu as inclina sa il vand acum, insa cu toata criza financiara de acum, idei si sfaturi in plus nu strica... Uite insa inainte cateva idei la care m-am gandit eu, daca va ajuta:

 

(1) Pana acum, practic apartamentul nu l-am folosit la locuit, ci ca un fel de "producator de bani". Acelasi lucru l-as obtine si vanzand si punand banii la banca.

 

(2) Riscurile inchirierii ar fi (la astea m-am gandit eu):

  • pot sa nu gasesc chirias si in cazul asta platesc eu utilitatile (care, mai ales in luna de iarna, sunt mari)
  • trebuie sa platesc dobanda pe chiria obtinuta
  • pot sa am un chirias neserios (cum s-a si intamplat odata) si sa ma lase cu datorii
  • faptul ca platesc la o firma de imobiliare de fiecare data cand schimb chiriasul

(3) Avantajul inchirierii este ca am un apartament si ca daca pica piata financiara (respectiv banii sau dobanzile), s-ar putea sa fie aur curat. In plus, nu am idee cum va evolua piata imobiliara...

 

(4) Riscul dobanzii este legat evident de piata financiara, care la ora actuala e incerta. Stiu ca depozitele in Romania sunt garantate (parca pana la 20.000 euro), asa ca presupun ca pot face depozite la mai multe banci si sa am garantata intreaga suma, nu?

 

Si inca o intrebare, daca balanta va inclina catre vanzare: In ce moneda sa pastrez banii in banca: in lei, dolari, euro?

 

Foarte posibil ca mai sunt multe altele la care nu m-am gandit...

 

Oricum, multumesc anticipat tuturor pentru orice opinie sau sfat. Daca puteti argumenta si comenta asupra celor scrise mai sus, punct cu punct, cu atat mai bine...

 

Spor tuturor si astept raspunsurile voastre.

 

Sorro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dobanda nu va fi niciodata mai mare decat inflatia, deci daca-l vinzi si incasezi dobanda, dupa un timp o sa constati ca suma repectiva nu mai valoreaza mare lucru.

Inchirierea aduce venituri constante si sigure.

Chiriasi nu gasesti doar daca ti prea mult la pret.

De chiriasii neseriosi poti scapa daca faci contract pe un an si nu le mai prelungesti contractul, si daca pui si clauze penalizatoare.

 

Eu nu as vinde.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×