Sari la conținut
Forum Roportal
ActorGrabit

Ai vrea sa traiesti ca cel mai bogat om din europa? :)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Normal ca da! Ce intrebare stupida!" Cam asa ar raspunde fara sa stea pe ganduri peste 90% din fauna Romaniei si nu numai. Pana la urma, avand in vederea imaginea de faraoni incarcati si printi atotputernici si atotstiutori pe care au reusit sa ne-o inspire bogatasii autohtoni este si normal sa percutezi asa. Dar uite ca exista si... dar mai bine las textul de mai jos sa vorbeasca:

 

"Desi are o avere de 31 de miliarde de dolari, suedezul Ingvar Kamprad duce o viata modesta Proprietarul binecunoscutei companii Ikea, suedezul Ingvar Kamprad, este cel mai bogat om din Europa, conform unui top realizat de revista americana "Forbes".

 

El detine o avere de 31 de miliarde de dolari, adica 19 miliarde de euro. Cu toate ca este cea mai avuta persoana de pe batranul continent, Kamprad, in varsta de 81 de ani, este inca din tinerete, adeptul traiului modest si al simplitatii, fara niciun fel de excese. "Nu-mi place luxul. Cred ca daca eu mi-as cumpara iahturi, automobile scumpe si as face parada cu averea mea as fi un exemplu negativ pentru cei din jur", a declarat patronul Ikea. De altfel, magnatul suedez locuieste intr-o casa modesta din Elvetia care este mobilata cu produse Ikea asamblate chiar de el. Detine o masina Volvo veche de 15 ani, dar nici pe aceasta nu o foloseste prea des, preferand sa circule cu metroul si autobuzul. Fost simpatizant al nazistilor si candva dependent de alcool, Kamprad nu mai bea acum decat de cel mult trei ori pe an. "Si sotia mea, Margaretha, este adepta traiului simplu. Iesim rar in oras, iar atunci cand o facem mergem la restaurante ieftine si ne facem cumparaturile la magazinele unde ne putem tocmi la pret", a mai spus el."

sursa: www.cancan.ro

 

Astea fiind spuse.. sa vi-l prezentam si pe Gigi Becali al nostru care nu se desparte de celebrul Maybach la 500 000 euro, cheltuie zeci de mii de euro pe sezon pentru costume si pantofi si perde sau castiga milioane de euro pe seara prin cazinouri de fitze?! [sick]

 

Mai intai de toate sa-mi spuneti ce parere aveti despre acest Ingvar Kamprad si daca, in locul lui fiind, ati putea sau macar ati vrea sa traiti in stilul descris mai sus.!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cazul e celebru si nu mi se pare condamnabil sa duci o viata obisnuita.

Ma gandesc doar la miliardele alea si totusi ce are de gand sa faca cu ele.

Daca s-ar duce toate la niste oameni saraci - tot respectul.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cazul e celebru si nu mi se pare condamnabil sa duci o viata obisnuita.

Ma gandesc doar la miliardele alea si totusi ce are de gand sa faca cu ele.

Daca s-ar duce toate la niste oameni saraci - tot respectul.

 

Kontro ai momente cand zici totul perfect :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cazul e celebru si nu mi se pare condamnabil sa duci o viata obisnuita.

Ma gandesc doar la miliardele alea si totusi ce are de gand sa faca cu ele.

Daca s-ar duce toate la niste oameni saraci - tot respectul.

Lasa ca pt donatii la saraci se gasesc destui alti magnati. Ca fac donatii substantiale din anume interese, din dorinta de a-si face publicitate sau pur si simplu din suflet, asta iti dai seama ca e fff greu de stabilit. Donatii la saraci gasesti aproape la tooate personalitatile care se respecta, foarte bine, bravo lor, s-o tina tot asa. Tu mai bine nu mai distrage atentia de la fondul problemei: ARE 19 MILIARDE SI TOTUSI CIRCULA CU TRAMVAIUL! Iti dai seama? :airkiss: Tu ai face asta macar timp de o luna?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai vezi . Dreptatea totusi exista . Are cel care nu se mandreste cu banii sai . Restu putrezesc cu banii in pamant la final.

Macar are onoare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasa ca pt donatii la saraci se gasesc destui alti magnati. Ca fac donatii substantiale din anume interese, din dorinta de a-si face publicitate sau pur si simplu din suflet, asta iti dai seama ca e fff greu de stabilit. Donatii la saraci gasesti aproape la tooate personalitatile care se respecta, foarte bine, bravo lor, s-o tina tot asa. Tu mai bine nu mai distrage atentia de la fondul problemei: ARE 19 MILIARDE SI TOTUSI CIRCULA CU TRAMVAIUL! Iti dai seama? :airkiss: Tu ai face asta macar timp de o luna?

Destui? Aha, mai da-i dracu' pe aia care merg 5 km ca sa isi ia doua galeti cu apa spurcata in anul 2008.

Hm.

Fondul problemei este doar in mintea ta de superficial, cititor de literatura can-can.

De ce ti se pare obligatoriu sa ai comportament de dumnezeu daca ai bani?

 

Anyway, nu, nu as face asa ceva, nu sunt indeajuns de puternic incat sa continui sa raman cu picioarele pe pamant.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Destui? Aha, mai da-i dracu' pe aia care merg 5 km ca sa isi ia doua galeti cu apa spurcata in anul 2008.

Hm.

Fondul problemei este doar in mintea ta de superficial, cititor de literatura can-can.

De ce ti se pare obligatoriu sa ai comportament de dumnezeu daca ai bani?

 

Anyway, nu, nu as face asa ceva, nu sunt indeajuns de puternic incat sa continui sa raman cu picioarele pe pamant.

Deci: nu e vorba daca a dat sau nu saracilor din averea lui. Poate ca a facut-o si p-asta, dar nu prin asa ceva se remarca omul nostru. Si daca n-a facut-o, gandeste-te ca are cine sa se ocupe de asta in locul lui si mai ales ca nu despre donatii e vorba in topicul meu, ce mama draq? :kiss: Nu stiu cat de superficial sunt eu, dar uite ca macar incerc sa promovez un model (celebru pt unii) oamenilor de rand. Spre deosebire de tine care, in disperarea de a-mi gasi nod in papura, ma pomenesc ca m-ai scos si cititor de Can-can :airkiss: Macar daca promovam pe forum scandalul cu AndreEA Antonescu filmata facand sex sado-maso...

Editat de ActorGrabit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai intai de toate sa-mi spuneti ce parere aveti despre acest Ingvar Kamprad si daca, in locul lui fiind, ati putea sau macar ati vrea sa traiti in stilul descris mai sus.!

 

Am zis că nu mai scriu pe forumul ăsta, dar subiectul chiar m-a incitat. At

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×