Sari la conținut
Forum Roportal
Tony_da_Man

Consultanta imobiliara

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salutare tuturor! st un membru nou al acestui forum dar sper sa raman mult timp deoarece sectiunea economica este super tare...am cateva intrebari pt membrii forumului deoarece am vazut(citit) cativa membrii care chiar aveau habar de cateva chestii...

 

sunt student in anul 2 la ASE.

 

ma gandisem sa desfasor o activitate gen consultanta imobiliara...eu pot desfasura aceasta activitate(contracte, comisioane, etc) fara sa fiu srl sau pfa sau chiar af ??? de ex: daca io raman persoana fizica pot prin intermediul unui contract sa cer beneficiarului servicilor mele un comision...???

 

sau dati-mi un sfat...care este cea mai usoara cale de a reusi cu afacerea asta, consultanta imobiliara???

 

va multumesc anticipat pentru raspuns!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salutare tuturor! st un membru nou al acestui forum dar sper sa raman mult timp deoarece sectiunea economica este super tare...am cateva intrebari pt membrii forumului deoarece am vazut(citit) cativa membrii care chiar aveau habar de cateva chestii...

 

sunt student in anul 2 la ASE.

 

ma gandisem sa desfasor o activitate gen consultanta imobiliara...eu pot desfasura aceasta activitate(contracte, comisioane, etc) fara sa fiu srl sau pfa sau chiar af ??? de ex: daca io raman persoana fizica pot prin intermediul unui contract sa cer beneficiarului servicilor mele un comision...???

 

sau dati-mi un sfat...care este cea mai usoara cale de a reusi cu afacerea asta, consultanta imobiliara???

 

va multumesc anticipat pentru raspuns!

 

E dificil Orice venit ,indiferent cum este obtinut,este impozitat Persoana fizica din cite stiu se autorizeaza pe baza de scoala Daca esti persoana fizica poti cere plata pentru serviciile prestate si eliberezi bon Poti incerca un fel de"asistenta" la o firma de consultanta Tu executi consultanta,eliberezi factura pe numele firmei si primesti un procent din suma de pe factura Dar asta este doar intre tine si patron

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E dificil Orice venit ,indiferent cum este obtinut,este impozitat Persoana fizica din cite stiu se autorizeaza pe baza de scoala Daca esti persoana fizica poti cere plata pentru serviciile prestate si eliberezi bon Poti incerca un fel de"asistenta" la o firma de consultanta Tu executi consultanta,eliberezi factura pe numele firmei si primesti un procent din suma de pe factura Dar asta este doar intre tine si patron

 

 

dar cum procedez in cazul acesta: eu livrez serviciul de consultanta, apoi inchei cu clientul o hitanta de mana din care sa reiasa ca l-am imprumutat cu ceva timp in urma cu o suma de bani pe care trebuie sa o restituie...(as putea sa percep bani si fara sa fac nici un bon ceva dar cu chitanta am apoi garantia ca imi va restitui banii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salutare tuturor! st un membru nou al acestui forum dar sper sa raman mult timp deoarece sectiunea economica este super tare...am cateva intrebari pt membrii forumului deoarece am vazut(citit) cativa membrii care chiar aveau habar de cateva chestii...

 

sunt student in anul 2 la ASE.

ma gandisem sa desfasor o activitate gen consultanta imobiliara...eu pot desfasura aceasta activitate(contracte, comisioane, etc) fara sa fiu srl sau pfa sau chiar af ??? de ex: daca io raman persoana fizica pot prin intermediul unui contract sa cer beneficiarului servicilor mele un comision...???

sau dati-mi un sfat...care este cea mai usoara cale de a reusi cu afacerea asta, consultanta imobiliara???

va multumesc anticipat pentru raspuns!

 

Salut Tony,

- ca persoana fizica, poti sa-i ceri "beneficiarului servicilor tale" un 'comision'. De fapt trebuie sa inchei cu acesta un contract de prestari servici - intre tine si beneficiar. Contractul trebuie reactualizat la 12 luni. In urma acestui contract nu primesti comision ci salariu - cu taxele aferente pentu pensie si casa de sanatate. Beneficiarul contractului...o sa plateasca si el alte taxe la stat.

Poti sa inchei astfel de contracte de prestari servicii cu "n" firme.

 

Vezi ca, fiind persoana fizica care obtine venituri suplimentare din ..." trebuie sa-ti declari veniturile (actuale sau estimate) la administratia financiara de unde aparti cu domiciliul ...ca sa te impoziteze si acestia cu 16%.

 

fn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In pricipiu poti orice. Depinde numai ce anume urmaresti tu.

Dar calea cea mai sigura si nu poate cea mai simpla este SRL-ul.

Fiindca in felul acesta in caz de ai vre-un litigiu legat de platile srrviciilor tale, este mult mai usor de rezolvat problema.

Daca tu iti oferi serviciile sub o alta forma juridica, este mai greu de rezolvat si de dovedit ca cineva iti este dator.

Si mai apoi ai multe facilitati ca student, daca iti faci srl. Si fiscale, daca nu ma insel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×