Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
_marians_

Cred ca am luat teapa

Rate this topic

Recommended Posts

Poate cineva sa-mi spuna cit consuma un passat berlina 74 kw TDI. 5 trepte?

Mare mi-a fost bucuria dar m-am desumflat . Am cumparat de curind un passat din 2005,de frumoasa, frumoasa de dotata, dotata full full.Orbit de toate astea nu am mai verificat in talon capacitatea. Vreau sa spun ca masina mi-a fost prezentata ca fiind de 131 cp.OK. avind in vedere ca luxul si prostia se platesc, am trecut peste asta si chiar am incercat sa ma consolez spunindu-mi: las ca putere mai mica inseamna consum mai mic. Dar de unde, iar m-am inselat. Extraurban la viteza intre 90-130 km \h consumul mediu afisat de computer este peste 7,5%.Ce sa mai vorbesc de oras. In carte scrie 4,4 extraurban. Mai pun 1 litru climatronicul, mai pun unu asa de la mine, si tot nu-mi ies socotelile. Care dintre voi are passat dintrasta, poate sa-mi spuna si mie daca e normal. Cit va indica voua, Astept sfaturi.Daca o bag pe calculator rezolv ceva sau dau banii de pomana? (masina are 112000km). va multumesc. :airkiss:

Poate cineva sa-mi spuna cit consuma un passat berlina 74 kw TDI. 5 trepte?

Mare mi-a fost bucuria dar m-am desumflat . Am cumparat de curind un passat din 2005,de frumoasa, frumoasa de dotata, dotata full full.Orbit de toate astea nu am mai verificat in talon capacitatea. Vreau sa spun ca masina mi-a fost prezentata ca fiind de 131 cp.OK. avind in vedere ca luxul si prostia se platesc, am trecut peste asta si chiar am incercat sa ma consolez spunindu-mi: las ca putere mai mica inseamna consum mai mic. Dar de unde, iar m-am inselat. Extraurban la viteza intre 90-130 km \h consumul mediu afisat de computer este peste 7,5%.Ce sa mai vorbesc de oras. In carte scrie 4,4 extraurban. Mai pun 1 litru climatronicul, mai pun unu asa de la mine, si tot nu-mi ies socotelile. Care dintre voi are passat dintrasta, poate sa-mi spuna si mie daca e normal. Cit va indica voua, Astept sfaturi.Daca o bag pe calculator rezolv ceva sau dau banii de pomana? (masina are 112000km). va multumesc. :)

Posibila varianta ca masina ta nemteasca sa fie facuta intr-o tara cu manopera cu pret scazut. Se stie ca orice marca respectabila a facut serii de masini pentru blocul fostelor tari coministe, cu rabat la calitate. Totusi- daca de exemplu au fost schimbate de curind placutele de frina si curelele o vreme ai consum mare. Climatronicul merge ca prostu' tot timpul, asta e. Nu-l poti decupla...Dar depinde mult si uleiul folosit, vezi ca in cartea ei e posibil sa gasesti ca-ti trebuie un 15w30 de exemplu, care nu-l gasesti sau 0w 30 care e si foarte scump. Si ai uitat sa specifici: Benzina sau diesel?

Posibila varianta ca masina ta nemteasca sa fie facuta intr-o tara cu manopera cu pret scazut. Se stie ca orice marca respectabila a facut serii de masini pentru blocul fostelor tari coministe, cu rabat la calitate. Totusi- daca de exemplu au fost schimbate de curind placutele de frina si curelele o vreme ai consum mare. Climatronicul merge ca prostu' tot timpul, asta e. Nu-l poti decupla...Dar depinde mult si uleiul folosit, vezi ca in cartea ei e posibil sa gasesti ca-ti trebuie un 15w30 de exemplu, care nu-l gasesti sau 0w 30 care e si foarte scump. Si ai uitat sa specifici: Benzina sau diesel?

masina este disel. mi s-a spus ca au fost schimbate curelele la 90000km iar placutele de frina la 107000. dar ce incredere sa mai am, ca tot vinzatorul mi-a spus ca daca masina consuma mai mult de 5,5l% la 140 km\h el i-mi scade 1000 eur din pret. bine-nteles ca nu am mai facut acest test pt ca l-am crezut pe cuvint. mi-a mai spus ca masina e adusa din germania. Un lucru e sigur si anume ca in romania a fost inmatriculata in aprilie 2008.

Consumul mare poate veni de la o dereglare a calculatorului de bord. Du-te cu masina la VW sa-l reprogrameze. Am patit-o si eu si cu un Citroen si cu un Volvo.. dupa reprogramare a fost ok

Consumul mare poate veni de la o dereglare a calculatorului de bord. Du-te cu masina la VW sa-l reprogrameze. Am patit-o si eu si cu un Citroen si cu un Volvo.. dupa reprogramare a fost ok

Da, au aia acolo un laptop cu soft de diagnoza pe el...