Sari la conținut
Forum Roportal
Andrei

Mancarea italieneasca

Postări Recomandate

Mai au ei finocchi, se gasesc si la noi, nici alea nu-mi plac.

 

Au niste paste dementiale, capellini con crema all'uovo cred ca e felul meu preferat, ca sa nu mai zic de carbonara, mmmm... Ce am observat la ei e ca nu folosesc radacina de telina, care mie imi place la nebunie..

Tot bune sunt si pastele cu conopida, si sa nu uitam de salate!

Si bruschetta, banala paine prajita, cat poate sa fie de bunaaaaaaaa!!! Abia astept sa ma duc s-o iau de la capat :D)

 

 

 

Ador si Finocchi sau radacina de Anis !!!

 

Nici americanii nu folsesc radacina de telina, 99.9% nici nu recunosc in magazin ce ar fi acel ceva !!! La fel nu stiu ce este rutabaga sau pastarnacul, praz ?!?!? salatele Endive si Escarole sau Radicchio sint decoratii !!! Radacina de hrean ???

habar n-au de unde vine in borcan hreanul sai multe altele.

 

Bruschetta eu imi fac proaspat mereu, la multi le place mai mult decat zacusca, .... iar acea paine prajita !!! intr-adevar.

Pentru aceste ocazii cumpar de la polonezi o paine mai consistenta.

Intr-adevar este o experienta aparte bucataria italiana !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Caneloni, excelente, macaronni umplute cu ceva: carne, branza, verdeturi in sos, ciuperci

Ravioli: perinite de pasta umplute cu ceva: CIUPERCI - preferatele mele, carne, branzeturi, etc.

Despre LASAGNA voi vorbi mai pe larg, e excelenta!!!

 

Amanunt...demn de luat in seama: italienii mananca enorm de multe (si de bune) fructe! In Italia am mancat fructe si altceva la masa, nu "altceva' si fructe ca desert sau gustare... de aceea nu se ingrasa. Nici eu nu ma ingras cu mancare italieneasca...era sa uit: italienii NU asociaza niciodata cartofii cu friptura, dar noi...avem prostul obicei...la fripturi se serveste numai garnitura de legume sau pere avocado, sau pur si simplu o salata...divina!

 

Deserturile sunt compuse din fructe si gellatto (sau gellato), au cea mai buna inghetata pe care am mancat-o, in special de fructe.

 

AZI : caneloni si ravioli! pofta buna! :cry:

Editat de Ydeea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie carcioffi astia nu-mi plac, nici nu vreau sa-i vad. Mai au ei finocchi, se gasesc si la noi, nici alea nu-mi plac. Cat despre restul, sunt fan pe viata. Au niste paste dementiale, capellini con crema all'uovo cred ca e felul meu preferat, ca sa nu mai zic de carbonara, mmmm... Am lucrat la un restaurant si am avut ocazia sa mananc tot felul de bunatati... Avea seful o reteta, bucatele de carne de vita peste care punea o fasie de prosciutto crudo de aceleasi dimensiuni, le rula (cu prosciutto inauntru), le fixa cu o scobitoare si le prajea in unt.... :)

Si pastele reci imi placeau, tagliatelle cu porumb, telina (dar coada, nu frunzele si nici radacina), fructe de mare, ulei de masline..

Ce am observat la ei e ca nu folosesc radacina de telina, care mie imi place la nebunie..

Tot bune sunt si pastele cu conopida, si sa nu uitam de salate!

Si bruschetta, banala paine prajita, cat poate sa fie de bunaaaaaaaa!!! Abia astept sa ma duc s-o iau de la capat :))

Bruschetta da ..paste cu conopida nu..beahh..

Si ce imi place tare e ..gellato ..la cati picii m-am strimbat ..acolo.. :) si nu cadea a naibi din cornet ca la noi.. :flowers:

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O reteta, am mancat in Italia aceasta mancare, dar, nu e mare scofala s-o faci aici:

Brocoli cu unt, se fierbe brocoli buchetele: ce-mi place chestia asta cu buchetelele! si se tavaleste ( si asta cu "tavalitul" imi place) prin unt fierbinte. Presari sare, piper alb si un pic-pic de smantana, eventual patrunjel taiat exagerat de fin.

E bun bun. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
imi pac la nebunie pastele carbonara :resent:

 

 

Si mie :huh: ...ce imi place foarte mult ii pizza cu prosciutto cotto :spiteful:

Editat de saly

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ce oras v-ati ratacit ??? trebuia sa fie tare intortocheat drumul !!! Verona, Venetia ???

p'aproape, p'aproape :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×