Sari la conținut
Forum Roportal
Andrei

Mancarea italieneasca

Postări Recomandate

:x) hihihihihi poti sa prepari asta si acasa nene Admin. Nu e mare lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Yammyyyy......imi place foarte mult mancarea italieneasca!!!Acum depinde de gusturile fiecaruia! :crazy:

 

A-ti mancat spaghete cu ton si smantana???O delicatese!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da..si mie imi place mancarea italieneasca..;)...:drunk:....dar asta nu inseamna doar spaghetti sau lasagnia....au o gramada de feluri de paste..in toate modurile facute....de aceea mananca ei in fiecare zi paste pentru ca in fiecare zi le prepara in alt mod....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da..si mie imi place mancarea italieneasca..;)...:drunk:....dar asta nu inseamna doar spaghetti sau lasagnia....au o gramada de feluri de paste..in toate modurile facute....de aceea mananca ei in fiecare zi paste pentru ca in fiecare zi le prepara in alt mod....

Pai stiu ca au tot felul de paste. Tocmai asta imi si place la ei ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce m-am prezentat, cred ca primul meu post se referea la...tagliatele!!!

Aceste tagliatele sunt foarte bune chiar si goale, ele insele fierte in apa cu putina sare.

-ca sa nu mai discutam de savoarea lor cu sos de smantana si verdeturi: patrunjel, rozmarin, busuioc si coriandru

-cu branza: cascaval, mozarella, alte branzeturi

-cu ketschup si condimente, mai ales magheran si busuioc

-cu peste, ton, masline negre si sos de mustar sau fara sos

-cu fructe de mare, crevete sau homar, sau ceva place, acelea se amesteca usor in compozitie si se potrivesc de minune cu...minunatele paste tagliatele!

-Cu orice...tagliatele sa fie!

...sa va fie de bine, gustati-le! sunt si la...moda...dar bune bune!!! :roll:

 

Lasagna e mai complexa, e de preferat sa iei foile de taietei gata preparate si sa te ocupi doar de umplutura: carne si sos de rosii, branza, smantana, verdeturi, condimente. Pofta buna!

Editat de Ydeea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

carcioffi va plac?

e o specialitate a lor.

singurul preparat ce nu am putut manca.

carcioffi supa,carciofii in pannini.Groaznic

ei spun ca mananca verdeturi multe sa ramana tineri.:good:

poate au dreptate.

Am slabit in Italia.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
carcioffi va plac?

e o specialitate a lor.

singurul preparat ce nu am putut manca.

carcioffi supa,carciofii in pannini.Groaznic

ei spun ca mananca verdeturi multe sa ramana tineri.:D

poate au dreptate.

Am slabit in Italia.

 

 

 

Carciofi = Artichokes = Cynar

 

A trebuit sa caut echivalentul carciofi ca n-am auzit de ei sub acest nume, Cynar se chema odata,

Cynara Scolymus.

 

Preparati asa n-am auzit in niciun restaurant dar imi plac murati foarte mult.

Le mai maninc si fierti, intregi intr-o oala mare cu apa sarata si mai adaug zeama de lamiie

sa nu-si schimbe mult culoarea !!!

Are nevoie de vreo 1 ora sa fie moi frunzele ca sa se poate scoate/roade cu dintii usor ce este pe frunzele

pw partea mai groasa. Se prepara un Vinaigrette prin care se trec frunzele sa fie mai speciale.

Copiii adora aceasta mancare, ai mei cel putin il tin minte cu placere.

 

 

Am slabit si eu in Italia, imi era foame mereu si mancam pasta de doua ori pe zi !!! noaptea mancam si o pizza ca mergeam mereu undeva pentru "distractie" !!! Nu pentru mine, pentru gazdele italiene ca eu nu concep un adult sa mearca la arcade sa "joace" fotbal pe acea masina automata, isi luau bomboane de 100 de lire, acrisoare, 10 bucati !!!

Editat de Olga Khan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie carcioffi astia nu-mi plac, nici nu vreau sa-i vad. Mai au ei finocchi, se gasesc si la noi, nici alea nu-mi plac. Cat despre restul, sunt fan pe viata. Au niste paste dementiale, capellini con crema all'uovo cred ca e felul meu preferat, ca sa nu mai zic de carbonara, mmmm... Am lucrat la un restaurant si am avut ocazia sa mananc tot felul de bunatati... Avea seful o reteta, bucatele de carne de vita peste care punea o fasie de prosciutto crudo de aceleasi dimensiuni, le rula (cu prosciutto inauntru), le fixa cu o scobitoare si le prajea in unt.... :D

Si pastele reci imi placeau, tagliatelle cu porumb, telina (dar coada, nu frunzele si nici radacina), fructe de mare, ulei de masline..

Ce am observat la ei e ca nu folosesc radacina de telina, care mie imi place la nebunie..

Tot bune sunt si pastele cu conopida, si sa nu uitam de salate!

Si bruschetta, banala paine prajita, cat poate sa fie de bunaaaaaaaa!!! Abia astept sa ma duc s-o iau de la capat :P)

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×