Sari la conținut
Forum Roportal
Dumitru Istrati

Muzica Clasica si Rock-ul

Postări Recomandate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sigur, daca noi suntem rockisti, ni se pare ca genul asta e neaparat ceva cult si rafinat.

 

De ce n-ar fi jazz-ul mai apropiat de muzica clasica, atat timp cat presupune destule 'complicatii'?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai in primul rand Jazz-ul (Un gen de muzica absolut genial care se asculta din pacatea mult prea putin) se bazeaza pe talentul improvizatoric in timp ce rock-ul si muzica clasica au o structura foarte bine definita ba chiar rock-ul imprumuta adesea forme ale muzicii clasice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau dar nu pot sa zic ca sunt rocker sau jazzman sau orice altceva-man...ascult rock o gramada, ascult jazz o gramada, muzica clasica. Imi plac toate daca is faine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu decizi pentru tine...foarte bine daca tu crezi k jazzul are mai multe in comun cu muzica clasica insa decizi doar pentru tine atata timp cat nu dai argumente ca sa ma convingi si pe mine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba este nevoie de argumente iar eu am argumentat chiar de la inceput. Da nu stiu de ce te ataci asa

Sunt dispus sa accept si alte argumente daca sunt coerente, de asta am deschis topicu'.....si nu e destul numa "asa vreau eu"

 

Ideea oricum e alta . aici nu vorbeam de cine se aseamana mai mult cu muzica clasica, jazzul sau rock-ul.pur si simplu se face o paralela intre rock si muzic clasica.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×