Sari la conținut
Forum Roportal
Dumitru Istrati

Muzica Clasica si Rock-ul

Postări Recomandate

Chiar credeti ca nu exista nici o legatura?.

"Rock-ul este continuarea fireasca a muzicii clasice"....Yehudi Menuhin

puteti zice si voi ceva despre asta? poate chiar exemple concrete?

 

Eu unul pentru a va convinge va voi da poate cel mai neasteptat exemplu exemplu:

 

O muzica extrema.........si anume Black Metal...incredibil nu?

Dimmu Borgir - "Progenies of great apocalypse" este in forma de sonata. .....forma folosita in mai toate concertele clasice, in suite si in sonate propriu-zise

 

Voi explica un pic mai amanuntit ce inseamna acea forma de sonata de care am amintit mai sus.

 

Forma de sonata apare in lucrari ca simfonia, sonata, uvertura, concertul,etc.

 

Structura formei de sonata nu este foarte greu de urmarit atat timp cat stii temele lucrarii din care face parte, ea fiind similara cu structura unui roman sau a unei piese de teatru.

Sunt cel putin 2 teme importante corespunzand fiecare dintre ele unui erou sau unei eroine. Aceste teme sunt deobicei in tonalitati inrudite dar au caracter diferit. Ele sunt introduse devreme in piesa, sectiune care se numeste expozitie (ca la romana).Este ca si cand am face cunostinta cu personajele piesei. Fiecare tema are o imediata dezvoltare scurta si adesea sunt conectate printr-o melodie de legatura numita "pod".

Expozitia este urmata de dezvoltare, corespunzand cu desfasurarea actiunii din roman.Aici temele sunt despartite, inversate, expuse in tonalitati diferite, transmise la diferite instrumente, imitate, li se schimba ritmul, intr-un cuvant, sunt tratate in toate felurile posibile pentru a crea contrast, conflict, suspans.

Spre sfarsit melodiile conducatoare se reintorc la forma initiala desi destul de des in tonalitati diferite. Aceasta sectiune se numeste reexpozitie, sugerand finalul.

Daca ar fi sa fac o schema a formei de sonata ar arata cam asa:

Introducere (uneori)

Expozitie: (A) - prima tema

- podul (uneori)

(B) - a doua tema

Dezvoltare: (folosind A si B si posibila introducere)

Reexpozitie: Revenirea la A si B, cateodata in tonalitati noi.

Coda (?)

Aceasta structura este folosita in majoritatea concertelor si simfoniilor clasice si in o multime de piese rock (cel mai mult in rock-ul progresiv)

Editat de Dumitru Istrati

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exista discutii prea ample?

pentru ce mai este creat acest forum atunci? pentru a ne exersa bunele maniere si a saluta pe toata lumea?

Da intradevar implica mai multe aspecte aceasta tema insa ce avem de facut acasa?

97% din topicuri sunt superficiale....sau ma insel?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exista discutii prea ample?

pentru ce mai este creat acest forum atunci? pentru a ne exersa bunele maniere si a saluta pe toata lumea?

Da intradevar implica mai multe aspecte aceasta tema insa ce avem de facut acasa?

97% din topicuri sunt superficiale....sau ma insel?

 

Da, pt ca lumea nu are chef sa scrie serios, vrea sa se descarce. Intra mai mult pt fun, nu pentru a cere si afla informatii.

Chiar mi se pare un subiect amplu. Pentru ca rock-ul e un ansamblu de muzica moderna. Cum muzica post-moderna, e muzica pe care eu personal nu o plac.

Si sunt asemanari, felul cum este compusa o muzica, uite de exemplu, eu intotdeauna am asociat Dire Straits cu Rahmaninov, numai la acesti artisti, am simtit aceea sensibiliate si tristete ce te induioseaza, facnandu-te sa vibrezi si mai tare, ranzand de durere. Eu zic ca e prea amplu, pt ca as vrea sa zic atatea, si ajung sa ma pierd, mi -ar placea sa stau cu cineva la o cafea sa discut, nu pe forum ca e greu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce zici de "in the presence of" , "and you and I", "Close to the edge" poti sa le numesti jucause?..si totusi Rachmaninov a avut si el momente jucause....oricum vorbesc de sensibilitate mai mult decat de caracter....

apropo...Ce parere aveti de Camel (nu-i asa ca e o super trupa?) si cu cine ati putea-o compara?(din domeniul muzicii clasice), in special suita Snow Goose

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu ma omor dupe stilul celor de la sepultura ...dar asta chiar imi place :doh:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×