Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Responsabilitate,vinovatie si ingrijorare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si ce e responsabilitatea asta? -capacitatea de a ne asuma...problemele? (ca eu asa o consider)

In intelegerea mea,probleme sunt pretutindeni,in viata personala si in lume,si daca ti le asumi pe toate,inclusiv pe cele pe care nu ai vreo idee(macar)cum le-ai putea influenta,si te preocupi de ele,unde oare o sa ajungi?

 

Este adevarat, probleme sunt pretutindeni si in viata personala si in lume,dar in momentul in care ti le asumi vei avea nevoie de o baza solida,iar acea baza poti fi doar tu. Nu altcineva, nu banii. Tu.

Iar atunci cand incerci sa-ti asumi acele probleme despre care nu stii nimic, sa nu lasi sa te influenteze nesiguranta lor si nici sa-ti proiectezi nesiguranta si problemele asupra celor din jurul tau.

 

 

Crezi ca ai sa le rezolvi? -crezi ca fapt grija pentru toate problemele astea(frica...),faptul ca incerci sa controlezi totul,in viata ta si in lume, vor duce la un rezultat pozitiv?

Eu spun ca asta e calea spre angoasa...

 

Atunci cand simti frica(grija fata de probleme asumate),diferenta o va face atitudinea pe care o adopti:

-fugi

-stai si esti gata sa fugi

-stai si lupti pana la sfarsit

Nu poti controla totul in viata ,n-ai cum... :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cineva a spus o chestie foarte inteleapta: nu poti rezolva problemele,de pe acelasi nivel de constiinta de pe care sunt create...

Solutiile tale,sunt de pe nivelul lupta sau fugi(aparare/atac)...nivelul fricii...si eu cred ca tot pe nivelul ala sunt si generate...gresesc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad responsabilitatea in felul urmator: nu dai vina pe altii pentru chestiile pe care le-ai gresit, ci iti asumi consecintele, accepti faptul ca daca ai dat cu bata in balta, sar stropi de apa pe tine, fara sa te enervezi pe apa pentru asta (poate ca e un exemplu cam cretin, dar mi-a fost la indemana). Asta nu inseamna sa ai si sentimente de vinovatie cand nu este cazul, sau sa te desconsideri, ci pur si simplu sa accepti consecintele, si sa te implici in rezolvarea problemei create atunci cand problema afecteaza si pe altii.

 

De asemenea, responsabilitatea mai inseamna si grija de a nu ii pune pe altii in pericol, cum dadea cineva un exemplu, sa nu dai drumul la gaze si apoi sa pleci, pentru ca asta ar pune in pericol intregul bloc. Sau sa nu mergi cu masina cu 150 km/h cand afara ploua si vizibiliatea e redusa, pentru ca ii pui in pericol pe toti participantii la trafic in afara de propria persoana.

 

Nu cred ca responsabilitatea are ceva a face cu vinovatia in exces

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a placut cum ai explicat responsabilitatea. :cheer: :spiteful:

Mi-ar place la fel de mult,sa explici vinovatia,si ingrijorarea.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si,pe de alta parte,sunt unii,care chiar nu par sa aiba vreo apasare sa faca raul...oare de vina sa fie faptul ca nu li s-a bagat destula...vinovatie pe gat?!

 

Judecă şi tu : una e să faci ca acea şoferiţă care a neglijat trei poliţişti şi nu s-a legitimat deşi aceştia i-au cerut asta, şi alta e să faci ca poliţistul american care,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vinovastie=constiinta...asa gandesti tu...mai multa vinovatie= mai multa constiinta...adevarata constiinta morala,inseamna sa fim striviti de vinovatie...

Frica,inseamna respectul...mai multa frica=mai mult respect...

Si astea,frica si vinovatia,cu cat sunt mai abundente,vor aduce mai...multa frumusete vietii...(zici tu).

Respectul inseamna iubirea libertatii -asta spun eu.Iubirea e exact opusul fricii,vinovatia nu ne face mai morali,ci mai plini de reprimare,vinovatia este o manifestare a inacceptarii sinelui,care e incununata de ura de sine.

Cumva,psihologia,imi da dreptate...si religia iti da tie dreptate...si cititorii sa inteleaga pentru ei insisi care este dreptatea si adevarul.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vinovastie=constiinta...asa gandesti tu...mai multa vinovatie= mai multa constiinta...adevarata constiinta morala,inseamna sa fim striviti de vinovatie...

Frica,inseamna respectul...mai multa frica=mai mult respect...

Si astea,frica si vinovatia,cu cat sunt mai abundente,vor aduce mai...multa frumusete vietii...(zici tu).

Respectul inseamna iubirea libertatii -asta spun eu.Iubirea e exact opusul fricii,vinovatia nu ne face mai morali,ci mai plini de reprimare,vinovatia este o manifestare a inacceptarii sinelui,care e incununata de ura de sine.

Cumva,psihologia,imi da dreptate...si religia iti da tie dreptate...si cititorii sa inteleaga pentru ei insisi care este dreptatea si adevarul.

Respectul nu are legatura cu frica.

Respectul/stima. admiratia se castiga, frica e impusa prin forta.

Frica te face supus, dar un supus care desi nu-si respecta agresorul face ce i se spune, respecta decizile de frica.

 

Vinovatia nu are legatura cu frica.

Te poti simtii vinovat si fara sa-ti fie frica de consecinte.

Vinovatia are legatura cu constinta si cu erorile potentiale sau comise, penrtru care altii ar avea de suferit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, cine nu respectă legea, trebuie să se simtă cel mai vinovat din lume !!!! Dacă nu există frica de lege, se duce toată frumuseţea vieţii !

 

Nu ma pot simti vinovata ca am traversat azi pe unde nu era trecere de pietoni. Inseamna ca sunt un om rau?

 

 

Mi se pare ok sa ne simtim vinovati daca printr-o actiune nedreapta a noastra am facut rau cuiva. Daca am trecut pe rosu la semafor si din cauza asta am lovit o masina care venea pe cealalta directie, ma simt vinovata, pentru ca SUNT vinovata de accidentul produs. Asta inseamna ca am fost iresponsabila, si ma simt vinovata pentru ca prin iresponsabilitatea mea am lezat pe cineva

 

Din pacate suntem invatati sa ne simtim vinovati pentru lucruri absurde. Eu daca nu o sun pe mama o saptamana, ma simt vinovata, cu toate ca ultima oara ea m-a injurat si mi-a trantit telefonul in nas si mi-a spus sa nu o mai sun niciodata. Dar mi s-a repetat de atatea ori ca doar pe mine ma are pe lume si ca se simte singura, incat am ajuns sa simt (in mod nedrept) ca este RESPONSABILITATEA mea sa o sun cat mai des si sa-i alin singuratatea.

Editat de Justine_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lupini, spui prostii din orice pozitie.

Eu imi platesc impozitele nu din moralitate ci din obligatie si frica fata de lege.

 

Din moralitate stau la rand la gogosi. Sau ii spun unei doamne ca i-a cazut portofelul.

Editat de K0ntr0VerSy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×