Sari la conținut
Forum Roportal
sinoe

Revealed: UK

Postări Recomandate

Este aiurea, desigur nici englezii nu sunt de acord. Anglia este Anglia, si oricine vine de afara sa se conformeze obiceiurilor si regulilor acestei tari, nu sa vina si sa-si impuna propriile reguli.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este aiurea, desigur nici englezii nu sunt de acord. Anglia este Anglia, si oricine vine de afara sa se conformeze obiceiurilor si regulilor acestei tari, nu sa vina si sa-si impuna propriile reguli.

Nu-şi impune nimeni propriile reguli, este o Curte de Arbitraj.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, asa este, dar totusi: au ales sa traiasca in Anglia, mi s-ar parea normal sa traiasca dupa regulile Angliei. Dar sigur, nu-i asa o problema... pana la urma se descurca ei intre ei...

 

De acord - desi nu vad de ce toata lumea trateaza Marea Britanie ca Anglia . Sunt multi musulmani aici, dar cu siguranta nu ar putea face orice ar face in tarile unde sunt majoritari, cum ar fi sa arunce cu pietre in oameni in piata samd. Da, e drept, exista tendinte de a "impaca" orice religie, din cauza acestei PC (political corectness), care a ajuns prea departe. Am citit carti scrise de persoane care au trait in tari islamice (Iran si Afghanistan), fara sa fie de religie islamica insa, si ti se ridica parul din cap, sincer, mai ales cand vine vorba de felul cum sunt tratate femeile. Aici n-ar putea sa faca asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

logic acolo sunt dictaturi religioase care duc la extrem totul si chiar abereaza rau pe tema asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema clasica a perfectionistilor este ca se pierd intr-atit in detaliile cele mai marunte ale formei incit uita fondul esential. Adica se chinuie atit de mult sa pronunte cuvintele fara accent si corect gramatical incit uita de fapt ce vroiau sa spuna.

Perfectionismul este o boala a celor lipsiti de complexitate si profunzime. Cind esti atit de gol incit nu vezi decit coaja lucrurilor devii obsedat de fiecare crapatura a ei pt ca nu mai ai altceva la care sa te gindesti.

Dictatura e o forma de perfectionism. In loc sa lasi pe fiecare sa rezolve ce poate si cum poate cu gradul lui de intelegere si precizie natural, te apuci sa ii inlocuiesti pe toti si sa le spui TU cum sa faca TOT.

 

Sharia ca si arbitraj e la fel cu sfatul batrinilor din satul romanesc in care daca intrebi ce sa faci cu o soata infidela ti se spune sa o omori un pic cu vatraiul, apoi sa o pui la treburile casei sa ii treaca gindurile rele din cap.

Bineinteles ca daca esti suficient de limitat si imbecil sa nu intelegi ca trebuie sa o certi apoi sa o pui pe calea cea buna, te apuci si ii iei zilele apoi te plingi ca moarta fiind nu mai spala rufe.

 

Cam la fel sunt si cei care interpreteaza ad literam metaforele din islam.

Din pacate insa, la fel sunt si cei care se revolta cind aud ca si islamul are imbecili printre adeptii sai..

De parca ar fi altfel in alte parti..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fobia e in floare!!!oare biserica si implicid clerul nu sunt in primul rand ei apelati cand exista o problema de familie sau societate???dece in alte religi ar trebuii sa fie altfel??daca un musulman traieste in europa trebuie sa-si lepede identitatea etnica si religioasa???in nici un caz...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fobia e in floare!!!oare biserica si implicid clerul nu sunt in primul rand ei apelati cand exista o problema de familie sau societate???dece in alte religi ar trebuii sa fie altfel??daca un musulman traieste in europa trebuie sa-si lepede identitatea etnica si religioasa???in nici un caz...

asa naiv/a esti? biserica si clerul sunt implicati doar in sfera spiritualului pe cand la musulmani islamul insusi este o cale de a subordona lumea...unde-i musulman este si politica la maxim. Cand amesteci politica cu religia iese un cacat . Nu am chef ca musulmanii sa isi exercite drepturile asa incat sa vina si sa imi impuna sa ma convertesc de nu platesc taxa ori imi taie capul. Am vazut deja cum crimele de onoare deja agita populatia europei si americilor. Poligamia este oficial "exercitata" mai urmeaza sa fie legalizata pedofilia. Urmatoarea pe lista decapitari in piata publica. In MIlano musulmanii s-au pus cortul in mijlocul pietei de langa catedrala centrala (dedicata bineinteles crestinilor, aproape ca nu au pus steagul lui Mohamed cu semiluna pe catedrala) sa protesteze impotriva evreu-palestinian. Curand piata va fi transformata in piata de executii :decapitari, ucideri cu pietre, taieri de manini cum se practica si acum in Saudia si Iran.

 

Tineti-va religia in pantaloni si nu mi-o expune mie la nas cu lozinici "Islamul va domina lumea" ce chestie!

Editat de sinoe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×