Sari la conținut
Forum Roportal
6834728

Metode de invatare rapida!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:crazy:

Chiar.

Aoleu, mi-a cazut fituica pe picior...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Conditia principala este aceea de a grupa termenii dupa un criteriu ( continut, forma, marime apartenenta, etc.), chiar si artificial ( grupare dupa litera de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conditia principala este aceea de a grupa termenii dupa un criteriu ( continut, forma, marime apartenenta, etc.), chiar si artificial ( grupare dupa litera de

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai bună metodă de a învăţa este să-ţi împui că e bine să o faci mai ales dacă este un ţel pentru care o faci.

Spre exemplu: mie mi se par interesante cunoştinţele care le pot învăţa, dar uneori nu am chef. Mă întind în pat 5-10 min. să mă odihnesc şi mă reapuc. Evident toată lumea îşi doreşte să aibă o meserie frumoasă, plăcută, legală :) şi la care să fii plătit bine :). Pentru asta ai nevoie de o facultate, master, doctorat.

Facultăţile din întreaga lume îi vizează pe cei mai buni elevi încă din liceu. Dacă te afli printre aceea este foarte bine. Însă mai e un lucru: să fii la un liceu bun. Deci trebuie să fii printre cei mai buni încă din gimnaziu. Pentru asta trebuie să iei note cât mai mari adică să încerci să ai numai note de 10. Pentru asta trebuie să înveţi, să şti la perfecţie şi să ai temele făcute(chiar şi pe cele în plus).

Editat de AlexandruAndrei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Georgafie si Istorie :stars: le consider cele mai usoare materii pentru ca nu se schimba deloc, nu exista versiune updated!!! Istoria e ca si Biblia, daca ai un pic de imaginatie, vezi turcii alergand spre Wallachia ... iar geografie este stabila, lipit de pamint materie, unde rar se schimba cate o granita. Daca nu-ti place sa stii pe ce lume traiesti, e degeaba efortul de tocit nume de orase americane, franceze ...

 

Off Topic

 

A lucrat la mine in casa un roman din Pitesti care nu stia NIMIC despre mediul inconjurator in care traieste!!! Era pocait si a facut armata undeva in moldova insa trenul l-a dus pan-acolo noaptea si el dormea in acel timp deci habar n-avea pe langa ce a trecut sau unde se afla acel loc. De harta idee n-avea ce inseamna sau cum se orienteaza pe ea, mi-a spus ca el nu stie cat e de mare Romania sau Statele Unite ca pe el l-au luat cu masina la Bucuresti pentru interview-ul de emigrare si cineva vorbea in locul lui, au luat avionul si au ajuns aici. Langa cineva a invatat cum se repara diferite chestii pe langa casa: robinete care curg, acoperisul, poarta si dina stea de toate si nimic ca lumea!!!

Ca el, sint foarte multi ... la unii chiar convine sa fie fara ganduri!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În procesul de însuşire a cunoştinţelor se diferenţiază trei stadii:

 

- Etapa de acomodare, stadiu în care sunt însuşite definiţiile , conceptele de bază, cuvintele cheie, noţiunile specifice;

- Etapa de asimilare rapidă;

- Etapa de stagnare a ritmului învăţării.

 

 

Gasiti mai multe pe site-ul: www.invatarerapida.ro(click) BAFTA! si spor la invatat!

Editat de Dan Popovici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa inveti in fiecare zi cate o strofa dintr-o poezie ...asa ne-a zis profa de romana....pana acum nu am incercat insa :good:

E adevarat ce a v-a zis profa :)

Editat de Ionut_C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1.Cumparati un whiteboard.

 

2.Culca-te devreme si scoala-te la 6-7 si invata pana in ora 11-12.

 

3.Vizualizeaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×