Sari la conținut
Forum Roportal
6834728

Metode de invatare rapida!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asta este tiparul tocilaresc deobicei!(nu te fac tocilar,sunt sigur ca nu esti)....ce coincidenta! :o:

Interesant!

Acum....fiecare in felul lui...asa-i?

gresesti. si mie intotdeauna mi-au placut aceleasi materii pe care moonchild le pomeneste. si niciodata n-am avut rabdare sa tocesc. decat sa fi invatat un comentariu pe dinafara, mai bine citeam un roman intreg, sau chiar si 2-3 si apoi trageam propriile mele concluzii, cu propriile mele cuvinte.

iar la istorie si alte materii asemanatoare, citeam odata lectia si era invatata. invatam logic. citeam si vizualizam ceea ce citeam. in felul asta nu aveam probleme. nu era nevoie sa invat papagaliceste.

pe cand la matematica, fizica, chimie, etc. nu puteam deloc sa memorez atatea formule abstracte, fara sa pot face analogii. alea chiar trebuiau tocite si rastocite ca sa ramana in memorie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
gresesti. si mie intotdeauna mi-au placut aceleasi materii pe care moonchild le pomeneste. si niciodata n-am avut rabdare sa tocesc. decat sa fi invatat un comentariu pe dinafara, mai bine citeam un roman intreg, sau chiar si 2-3 si apoi trageam propriile mele concluzii, cu propriile mele cuvinte.

iar la istorie si alte materii asemanatoare, citeam odata lectia si era invatata. invatam logic. citeam si vizualizam ceea ce citeam. in felul asta nu aveam probleme. nu era nevoie sa invat papagaliceste.

pe cand la matematica, fizica, chimie, etc. nu puteam deloc sa memorez atatea formule abstracte, fara sa pot face analogii. alea chiar trebuiau tocite si rastocite ca sa ramana in memorie.

Vreau sa subliniez ca fiecare este in felul lui! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o carte f buna (recomandari gasesti pe net), eu am cumparat-o, dar n-am apucat sa o citesc. :o:

Michael Michalko-Secretele creativitatii.

Editat de Fentasy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1-Cine stie cateva metode de invatare rapida si de metode de invatare eficienta(sa tii minte mai mult timp!) testate si care dau rezultate?

2-Voi sa zicem ca cititi ceva dintr-o carte care va place mult(sa zicem chimie)...........desi va place, in cam cat timp uitati ce scrie, fara sa mai vorbiti/cititi despre respectiva notiune?

 

Multumesc!

 

1- O metoda eficienta, dpmdv, este cea bazata pe memoria vizuala. Tot ce trebuie sa faci este sa-ti grupezi ideile logic, pe culori, simboluri, s.a.m.d., in asa fel incat sa poti retine mai usor ordinea si legaturile dintre idei. Ideea de baza este sa ai un material ordonat si aranjat logic, pe care-l vei putea folosi cu usurinta.

Din pacate, nu exista "trucuri" care te ajuta sa inveti in 30 de minute tot ce n-ai invatat intr-un an. Degeaba iti faci scheme, asocieri, etc, daca nu le repeti. Sau, degeaba ai inteles cum se rezolva o problema la fizica daca nu rezolvi si tu cateva. Repetitia este mama invataturii. Cu cat ii dedici mai mult timp invatarii, cu atat mai bine.

 

2- Depinde de multe: oboseala, lene, motivatie (personala/"exterioara" (de pilda, un examen), etc.

Editat de Scythe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La cat de tocilara sunt eu.... a dracu sa fie cine-o mai intra la liceu cu un aproximativ 9,48 . :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu radeti dar asta am aflat caci eram si eu in aceeasi situatie si doream sa imi imbunatatesc memoria.

1- lecitina cu miere de albine (mierea contine glucoza iar creierul folosete doar glucoza in procesele lui chimice

2- terapia prin apa- sa bei multa apa, in acest fel elimini toxinele, sa urinezies si sa iasi cu scaunul macar de 3 ori pe zi (poate a-ti observat sa nu, durerile de cap sunt si datorate toxinelor neeliminate din organism

3- vitamina B12 actioneaza asupra sistemului nervos si cumva ar imbunatati memoria

4- mancati mai multe legume si fructe care contin electroliti si ajuta la o conexiune mai eficienta intre neuroni

5- mancati mai putina carne care .stomacul are nevoie de mai multa energie in a digera carnea.

 

6- nu imi sariti in cap daca am spus prapastii p' aci

Editat de velo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va zic eu cum puteti sa luati numai note de 10.

Copiati.

Copiati, copiati, copiati !!!

Cu telefonul, cu fituica, cu orice.

Nu mai trebuie sa va doara capul de la atata invatat.

Efect garantat.

 

Si temele...pff...le copiati in pauza, da-le dreacu !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×