Sari la conținut
Forum Roportal
danutzzz

Seven sermons - sau sapte "pasaje"

Postări Recomandate

 

Intradevar modelul cu Mesia l-am mai vazut ... Eu nu vedeam insa Pistis Sophia prezentand acelasi model, adica salvatorul urmat orbeste ... cu toate ca asa pare sa fie uneori ...

 

Dar daca nu ai un invatator care sa te indrume, cum poti evolua spre cunoasterea suprema? Daca cineva nu iti "deschide ochii" cum poti vedea? Pana si lui Adam primul om i s-au deschis ochii? Si Biblia si Gnosticismul sustin asta, cu toate ca in in mod diferit; Biblia sustine ca invatarea "binelui si raului" s-a datorat diavolului, iar gnosticii sustin ca sarpele ar fi eliberat omul din sclavia lui Yaldabaoth. Pana si aici exista un indrumator ...

 

Evolutia de unul singur cere prea mult timp pt o viata de om ... mai ales in timpurile noastre cand "sistemul" e aproape de perfectiune, si iti fura aproape toata energia si timpul, prin diverse metode ... iar daca nu te incadrezi nu supravietuiesti ... Nu iti da libertatea de A FI ce vrei tu sa fii ... sau a face ce vrei tu sa faci ...

 

Ce parere ai despre cauza pacatului descrisa in Pistis Sophia? Am mai citit o carte, mai moderna, care sustinea ca originea raului in lume ar fi EGO-ul; acest EGO s-ar potrivi cu "counterfeit of the Spirit" si in Pistis Sophia. In acelasi context am mai vazut un filmulet despre "activarea Kundalini"; in care o tanti :cry: spunea ca trebuie sa renunti la VINA, intr-un fel nu ar fi vina ta pt relele facute prin lumea asta de tine ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar daca nu ai un invatator care sa te indrume, cum poti evolua spre cunoasterea suprema? Daca cineva nu iti "deschide ochii" cum poti vedea? Pana si lui Adam primul om i s-au deschis ochii? Si Biblia si Gnosticismul sustin asta, cu toate ca in in mod diferit; Biblia sustine ca invatarea "binelui si raului" s-a datorat diavolului, iar gnosticii sustin ca sarpele ar fi eliberat omul din sclavia lui Yaldabaoth. Pana si aici exista un indrumator ...

 

 

Asta inseamna supunere. Sa vrei ca cineva sa iti deschida ochii si cineva sa iti zica ce sa faci si cum sa faci. Adevarul/Cunoasterea ilumineaza pe ori si cine are destula Vointa sa isi doreasca sa vada si sa stie ceea ce este in realitate si ceea ce poate face intr-un Univers in care orice este posibil. Principala problema este accesul la cunoastere , care este blocat prin interpretari subiective date ca si "adevar ultim" de catre unele secte/dogme/ierarhii. In contextul asta , doar cei de sus sunt capabili de a intelege partile "complete" ale adevarului si ei sunt primii care beneficeaza de puterea adusa de aceste cunostinte "avansate" , crezand in aroganta lor ca au drept de decizie asupra sufletelor de sub ei care cauta sa beneficieze de aceeasi putere venita in urma cunoasterii. Parerea mea , este ca oricine poate intelege adevarul daca accesul la el este liber. Pentru ca oricine este creat si format din aceeasi Materie Prima in care Inteligenta Suprema se manifesta. Deci oricine , are potentialul suprem de a deveni prin constientizare acea Inteligenta Suprema.

 

Suna abstract , dar la nivel de traire o secunda iti poate revela fiinta in masuri care cu greu pot fi definite. Simti Dumnezeul Absolut in fiecare por al propriei existente , cunosti/simti automat Calea. Nu exista confuzie , ci doar extaz si multumire ca existi.

 

Daca cineva invoca ca si contra-argument pericolul cunoasterii , eu gandesc ca el nu ar exista daca de la bun inceput Adevarul era egal impartit oricui. A face rau , este o atitudine ce caracterizeaza doar lipsa de Cunoastere si iluzia separarii fata de Sursa. Daca masonii din toata lumea , guru-sii , maestrii , sfintii , initiatii ... ar revela toata cunoasterea lor in asa fel incat oricine sa aiba acces la ea ... dupa cateva "clipe" de soc si distrugeri karmice ... umanitatea ar beneficia de intrarea spre o noua stare de spirit in care Libertatea este lege si in care nimeni nu are dreptul sa invadeze existenta nimanui altcuiva ... o lume care nu necesita salvatori , deoarece 6 miliarde de suflete(cu spirit) cunoscatoare nu ar avea nevoie de 1 suflet ( gen Iisus Hristos , Mohamed , Krishna etc etc) pentru a combate ceva ce nici macar nu poseda spirit ... adica ierarhia archonica care traieste in lumea virtuala din astralul glalactic ce duce pana aproape de Pleroma , ierarhie ce se bazeaza pe hotia de energie/spirit pentru a exista si domina. O alta problema , este numarul mare de spirite puternice care sunt prinse in mrejele ierarhiei arhonice , ce cu timpul au dezvoltat atitudinea de hotie si dominatie. Dar sunt de parere ca si ele s-ar metamorfoza si ar alege Principiul Egalitatii , daca raspandirea cunoasterii adevarate ar atinge din ce in ce mai multe suflete.

 

Treaba cu Adam , descrisa in Vechiul Testament si in alte surse familiare gnosticismului , cred ca se refera strict la tentativa archonilor de a crea un vehicol uman pe care sa il posedeze si cu care sa incerce sa penetreze planeta Pamant pentru a se hrani cu spiritul/energia de care dispune ea. Pentru ca pana la urma asta sunt ei , niste paraziti care consuma tot ce prind pana nu mai ramane nimic ... si apoi cauta o alta situatia in care sa suga energie.

 

Dar inainte de Adam exista adevarata umanitate , nemurdarita si nedistorsionata. Umanitatea primordiala a carui unic scop era procreerea vehicolului genetic numit Gaia cu tot ceea ce inseamna ea , si in aceasta procreere , posibilitatea elevarii sufletelor "incarnate". O elevare independenta fata de mintea de grup , dar care era in armonie cu mintea de grup necesara procreerii. O elevare care sa aiba cu adevarat sens in contextul unui Sine Superior ce cauta sa activeze in Sine intregul potential Divin ... in miriade de spatii-timp.

 

un link foarte special ... originea umanitatii ( in spiritul impartirii :o: ) http://bocksaga.de/frameset_english.htm

 

Archonii au incercat de nenumarate ori sa creeze un vehicol uman care sa le permita mai mult acces la energie. Acest vehicol uman trebuia sa culeaga din univers incarnarea de spirit , dar sa aiba in acelasi timp destule sparturi incat ei sa fie capabili sa il controleze. La inceput , nu venea nici un spirit si vehicolul era departe de a fi si a se comporta "uman". Era posibila doar creerea de softuri/suflete virtuale si asta nu insemna prea mult pentru ceea ce ei isi doreau. Dar au reusit cu "Adam si Eva" sa faca Spiritul sa se incarneze intr-unul dintre vehicolele la care ei aveau acces. Astfel , cred eu , a inceput invazia archonica in grila umanitatii si deteriorarea starii normale de a fi , in care respectarea Principiului Egalitatii a devenit din ce in ce mai voalata si confuza.

 

 

Evolutia de unul singur cere prea mult timp pt o viata de om ... mai ales in timpurile noastre cand "sistemul" e aproape de perfectiune, si iti fura aproape toata energia si timpul, prin diverse metode ... iar daca nu te incadrezi nu supravietuiesti ... Nu iti da libertatea de A FI ce vrei tu sa fii ... sau a face ce vrei tu sa faci ...

 

 

Inteleg. Si de multe ori simt exact acelasi lucru. E greu sa faci fata supravietuirii in Sistem si sa mai si te elevezi. Energia vine , dar se duce repede , consumata fiind de emotiile/stresul impus de neajunsuri.

Dar nu asta e starea reala de a fi. Capcanele sistemului sunt puse in calea omului inca de la nastere , dar ele nu sunt naturale si in contextul naturalului ele se dizolva. In situatia asta , totul se reduce la Alegere. Pentru ca multe dintre problemele pe care le avem , noi ni le facem. Suferim pentru ca nu avem bani sau libertate de miscare sa facem un lucru inutil pe care am fost prostiti sa credem ca il dorim si ca are valoare. Suferim pentru ca reprimam simplitatea spiritului uman , in care nu e nevoie decat de apa si paine pentru a fi capabil sa traiesti Prezentul.

 

Dar cred ca mai usor m-as exprima daca as da link spre cartea "Latura Activa a Infinitatii" de C. Castaneda in care archonii sunt descrisi din perspectiva shamanica ( in cartea editata in Romania , capitolul se numeste "Umbre Intunecate" - pagina 253).

http://aum.adminii.ro/site/media/Carlos%20...infinitatii.htm ( link direct la carte in romana )

http://educate-yourself.org/cn/howtovanqui...ar23may07.shtml (link direct la capitol in engleza)

 

 

Daca ai sa citesti , solutia exista. Trebuie doar sa ne straduim un pic la inceput pana prinde efect. :lol2:

 

 

Ce parere ai despre cauza pacatului descrisa in Pistis Sophia? Am mai citit o carte, mai moderna, care sustinea ca originea raului in lume ar fi EGO-ul; acest EGO s-ar potrivi cu "counterfeit of the Spirit" si in Pistis Sophia. In acelasi context am mai vazut un filmulet despre "activarea Kundalini"; in care o tanti ;) spunea ca trebuie sa renunti la VINA, intr-un fel nu ar fi vina ta pt relele facute prin lumea asta de tine ...

 

 

Aici am sa revin. Inca nu am citit partea cu cauza pacatului din Pistis Sophia. Dar am sa raspund prin ceea ce stiu eu despre viziunea gnostica asupra pacatului. Pacatul face parte din ceea ce gnosticii numeau Destin , iar hindusii Karma. Pacatul este situatia in care cineva nu da atentie intregului proces Cauza-Efect. Orice facem , este o cauza ce produce un anumit efect. Daca nu bagam in seama efectul , atunci pacatuim , deoarece nu suntem responsabili cu propria noastra fiinta. Prin ignorarea intregii noastre manifestari , lasam loc de necunoastere si orientare gresita in spatiu-timp. Cu timpul cream suficient de multe "sparturi" prin care fiinte de genul arhonilor pot sa ne invadeze si pot sa ne duca la distrugere , si prin noi sa ii distruga si pe altii. Pacatul este un concept cu valoare , doar atunci cand se refera la auto-distrugere. Viziunea pacatului originar se refera la momentul istoric in care s-a creat o spartura suficient de mare in genetica/constientul umanitatii pentru ca invazia archonica sa fie posibila.

 

Religia ia acest fapt istoric , il numeste originar , si il pune in spinarea oricui. Prin urmare , toti sunt vinovati si impuri pentru a avea acces la Dumnezeu. In contextul asta , doar un messiah sau salvator este capabil sa ii purifice. Intre pacat si messiah , isi face loc politica dominatiei.

 

La un moment dat , vorbind in spiritul iluminarii cu un prieten , mi-a zis ceva ce pana atunci nu constientizasem. "Gandurile pe care le ai , nu sunt ale tale ... sunt ale lor".( referindu-se la gandurile rutinale pe care ceilalti ti le impun automat pentru a iti bloca iluminarea - plonjarea in Prezent ).

 

Tanti aia avea dreptate in privinta vinei.

 

Egoul este cel mai bine descris de catre Don Juan in capitolul la care am dat link.

 

Inchei cu un citat dintr-un alt text apocrif , Apocalipsa lui Petru , care cred ca rezuma perfect subiectul discutiei.

 

"Others [who claim to know Mysteries] will change the meaning by evil means, distorted words, and will impose misleading mysteries. Those who do not understand the true experience of the Mysteries will speak as if they do understand, and will boast that the truth is theirs alone... In arrogance, and filled with unnatural pride, they shall envy the immortal soul... for the wish of the Archons is to appropriate what they lack from the creation of this world [nous, the dose of divine intelligence], the intellectual spirit. And so they join forces with those they have misled.

 

Many others, also, who oppose truth and are messengers of error (plane) will set up their errors into a system of law to work against the pure knowing of the heart, and looking from their distorted perspective, will believe that good and evil are from the same source [the Father God].

 

And they will propagate a harsh fate for the entire world.

 

The Apocalypse of Peter, 77 ff."

Editat de Subliminal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Cred ca ultimul citat descrie perfect lumea in care traim ...

 

Merci de link-uri ... o sa ma apuc de citit, cat pot in putinul timpul liber pe care-l am inca :spiteful:

 

Sa vrei ca cineva sa iti deschida ochii

 

Asta ar fi si ajutor nu neaparat supunere dar in anumite contexte poate fi si supunere cum zici tu ...

 

Referitor la destin, este descris in Pistis Sophia, si spune ca este "scris" si daca nu te eliberezi de el, te conduce in viata pana in clipa mortii; deci exista solutie de eliberare ...

 

 

"Gandurile pe care le ai , nu sunt ale tale ... sunt ale lor" - foarte adevarat ... daca te uiti cum gandesc unii si cum cred orbeste toate prostiile de la TV iti vine sa plangi ...

 

Ma apuc de citit :o: Merci inca o data :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit ambele versiuni ... mi-a ocupat tot weekend-ul :thumbsup:

 

http://aum.adminii.ro/site/media/Carlos%20...infinitatii.htm ( link direct la carte in romana )

http://educate-yourself.org/cn/howtovanqui...ar23may07.shtml (link direct la capitol in engleza)

 

Ideea din cartea lui Castaneda, cum ca avem "atasata" o minte care nu ne apartine, e formulata si in Pistis Sophia; numai ca putin diferit; acolo aceasta minte cred ca se cheama "counterfait of the soul" sau "sufletul fals/contrafacut".

Aceeasi idee am mai gasit-o intro carte ... in acea carte, aceasta minte care nu ne apartine se cheama EGO. In toate 3 versiunile, aceasta minte straina subjuga omul si il duce spre pacat/ignoranta/indepartare de adevarata lui origine.

 

Deci sunt 3 surse care sustin aceeasi idee ... 90% cred ca ar fi adevarat. Cea de-a 3-a carte se cheama "a new earth" si e scrisa de Eckart O'Toole(nu garantez ca numele e scris 100% corect, am inceput-o acum un an cred); din pacate nu am citit-o in intregime, dar o sa o termin de citit zilele astea sper ...

 

In ambele carti, o idee de baza e "linistea interioara" ... nu stiu exact cum se ajunge la asta sau exact ce inseamna ... cred ca ar fi o stare de "lipsa de gandire" sau cand nici un gand nu iti vine in minte ... nu pot explica ... am o idee cam ce ar fi dar nu pot exprima in cuvinte si nici nu cred ca am ajuns in acea stare, sau nu mai mult de cateva secunde ... Aceasta idee sau fapt/stare, necesara pt "evoluare pe calea spiriuala" am gasit-o si in alta carte - Hermetism scrisa de Bardon. Din pacate la teorie stau, cred, bine la practica nu prea am progresat :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Yep. Ideea de minte straina ce poseda si inchide adevarata natura umana , este veche si se regaseste in multe surse spirituale. Dar Don Juan si ceilalti tolteci sunt mult mai elevati in intelegerea ei , deoarece practica si nu teoria este ceea ce ii face puternici. Cand am citit prima oara partea asta ( inca nu cunosteam ipoteza archonilor ) , am avut un soc ( in bine :o: ) care m-a facut sa inteleg ce inseamna adevarata ipoteza "a reptilienilor" care se vehiculeaza cu atata stupiditate in regiunea new-age. Gnosticii au realizat acelasi lucru , numai ca in sursele care ne-au mai ramas , ei schiteaza existenta archonilor prin tipare morale , pe cand toltecii o schiteaza din punct de vedere energetic. Pentru ei , starea umana primara este perfect ermetizata prin acea "haina a constiintei" care in timp este fisurata datorita existentei parintilor , rudelor si prietenilor care sunt deja sparti si lipsiti de "haina". Cu cat se adanceste fisura cu atat se amplifica "reflectarea de sine" sau Ego-ul. Si cu cat se amplifica Ego-ul cu atat se distruge sufletul si posibilitatea constientizarii ultime. Din experienta , reusita "dez-identificarii" cu mintea straina este caracterizata de o eliberare fata de ego si lumea morala , in care feelingul principal este unul de perfecta coeziune a intregii identitati energetice. Practic , simti ca orice rau este exterior si ca simtirea raului(suferinta) este doar o identificare iluzionara cu "reflectare de sine" impusa de mintea straina (archonica/predatoare).

 

Am vazut un documentar cu Eckart Tolle , dar tipul e genul de guru care bazandu-se pe o experienta de semi-iluminare prezinta ideile buddiste ca si cum ar fi ale lui , cand se vede clar pe fata lui ca ii este foarte greu sa le sustina in practica. Dar asta nu minimalizeaza importanta ghidarii buddiste pe care o prezinta.

 

Cred ca cea mai buna intelegere a cum e acea "liniste interiora" este identitatea inocenta a copilariei. Gandeste-te la anii copilariei , in care lumea nu era paranoica , nu aveai responsabilitati si tendinte de exagerare egoica. Era un sentiment de libertate , in care totul era aventura. In momentul iluminarii/linistea interioara , se indeparteaza de la tine toate tiparele egoice si sociale , lasandu-te cu acea coeziune perfecta in care totul este aventura si totul exprima ideea de Dumnezeu. In acea stare , nu iti mai pierzi constiinta. Omul in general , odata la aproximativ 6 sec isi pierde atentia prezentului si din aceasta cauza gandirea este incoerenta si formate dintr-o multitudine de E-uri ( opusul adevaratei identitati ). In linistea interioara nu iti mai pierzi atentia si esti constient de o singura realitate ( totul exprima ideea de Dumnezeu ). Incepi sa nu mai gandesti in ganduri morale , ci in arhetipuri ce reflecta ideea Unitatii. Orice sunet , imagine , situatie de care dai in starea de veghe sunt evidente ale Supremului si astfel , fiecare lucru facandute sa te "gandesti" la Suprem , nu ti se mai intrerupe atentia prin "filme" separate.

 

"Sometimes the simpliest things ar so hard to explain." aud in boxe in timp ce scriu :o: "you know? for real"

 

E greu de exprimat , deoarece a explica ceea ce se traieste este o diferenta de timp/viteza. Cand traiesti , totul este foarte rapid si in general de asta se afirma ca iesi din timp-spatiu. Gandesti de zeci de ori mai repede decat cei din jur si traiesti intr-o zi cat traiesc ceilalti in cateva luni.

 

Archonii/Flyers ne tin captivi numai prin acea multitudine de E-uri in care divizarea identitatii noastre adevarate le da putere sa posede , deoarece nu exista protectia intregii constiinte pentru partea posedata.

 

Nu degeaba masonii si archonii din ei si de pe ei , o tin pe'a'lor "DIVIDE ET IMPERA".

 

In general , archonii/flyers din jurul nostru (in astral) fac tot ce le sta in putinta sa impiedice orice eliberare/iluminare. Deoarece daca cineva reuseste , ei stiu ca nicicand acea persoana nu va mai fi la fel si in timp se va elibera total. Tot ceea ce pot ei sa faca , dupa iluminare , este sa te innebuneasca in propria minte. Asta pentru ca dupa iluminare , incepe adevaratul struggle de "ups and downs" , in care , cand reusesti sa intri in iluminare ... cand esti captiv in multitudinea de E-uri ( in iluminare ele nu dispar ... doar se indeparteaza o vreme ... iar apoi revin pentru a fi purificate total ). Apar sincronicitati de tot felul in care crezand ca esti ok , te intalnesti cu diferiti oameni sau mergi in diferite locuri , dar de fapt esti manipulat sa faci asta pentru a iti fi amplificata cadearea in E-uri si fisurarea ta energetica.

 

http://www.metahistory.org/PlanetPromise3.php#AlienIntrusion

 

 

Oamenii in general , sunt orbi fata de iluminare , nu din cauza ca nu au puterea sa o obtina ... ci din cauza ca nu au intensitatea emotionala de a o repera. Copilaria , ca si sentiment este cea mai apropiata de iluminare. Dar este greu intr-o lume morala si banala precum cea a Sistemului , sa obtii acea intensitate emotionala care sa te conduca la "linistea interioara". Chiar si acum secole si milenii , era o greutate , si din aceasta cauza folosirea plantelor psihotrope a devenit o stiinta a ghidarii energetice. Iarba este cea mai buna alternativa pentru omul de rand din Sistem , deoarece combinata cu studiul ofera exact cadrul iluminarii. Ignorantii nu vor accepta niciodata asta , dar cunoscatorii ignora ignorantii :).

 

 

post-169777-1225117978_thumb.jpg

Editat de Subliminal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant link-ul ... cu informatii destul de interesante :doh:

 

http://www.metahistory.org/PlanetPromise3.php#AlienIntrusion

 

And when the authorities and the chief Archon looked, they saw the whole region below illuminated. And through the light they saw in the waters below the form of that image [the luminous template of the Anthropos, Adamas, the Child of Light]. And the Lord Archon said to the authorities which attend him, "Come, let us create a man according to the image of God and according to our likeness, that his image may become a light for us." (The Apocryphon of John, II, 14,30 - 15, 5)

 

Ideea din pasajul de mai sus este si in Gnosticismul de tip Mandeean, doar ca acolo se spune ca omul sau Adam a fost alungat din Rai si a ajuns aici pe pamant. Aici Adam isi aminteste starea anterioara(paradisiaca), cand nu avea nevoie de materie(apa, mancare, caldura, lumina) si este cuprins de disperare ... incat chiar se sinucide ... Din "nefericire" este salvat de Yaldabaoth ... Yaldabaoth este cel care l-a alungat din Rai, sarpele fiind motivul, e asemanator cu ce zice si Biblia; doar ca mai apare "Manda d'Haia" cel care il invata pe Adam cum sa se intoarca la ce a fost.

 

"according to the image of God and according to our likeness" - acest pasaj ar explica de ce omul are, in teoria gnostica, spirit(image of God) si counterfait of the spirit/spiritul contrafacut (our likeness - Archons); asa a fost conceput ... dual ... De aici cred ca ar veni "eterna lupta dintre bine si rau"; doar ca aceasta lupta se da in interiorul omului nu undeva pe un camp ... ce m-am iluminat :roll:

 

Totusi ... ce reprezinta sarpele? Sau starea de Rai/paradisiaca este prima stare in care l-a adus Yaldabaoth? Din aceasta stare a scapat fiind ajutat de sarpe si apoi a fost pedepsit?

Sarpele l-ar fi salvat pe om de Yaldabaoth, dupa unele idei gnostice, sau a facut un rau omului? Odata cu ispitirea sau salvarea omului si sarpele a fost pedepsit de Yaldabaoth la fel ca si omul ...

 

Cine stie ce reprezinta sarpele? Si ce s-a intamplat atunci? Care e adevarata poveste? Cine are o teorie macar? :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sarpele?

 

 

 

Exista o teorie. Traducerea Genezei este gresita. Nu exista sarpe ca si cuvant in traducere!!! Nicaieri! Am cautat ... nu am gasit. Exista doar "a ghida" si "respiratie". Cine a facut traducerea , a facut'o special pentru a directiona gresit intelegerea.

 

Parerea mea este ca situatia crearii lui Adam din Geneza este o istorie preluata din alta cultura ... si modificata special pentru a atribui crearea omului lui Yaldabaoth si archonii lui.

 

"The Hypostasis of the Archons describes this episode:

 

Then the Archons approached Adam. and when they saw his female counterpart speaking with him, they became greatly agitated and in arousal for her. They said to one another, "Come let us sow our seed in her," and they pursued her. And she, the mother of the living, laughed at them for their witlessness and blindness; and in their clutches she turned into a tree, and left before them her shadowy reflection resembling herself. (89: 15-25)"

 

 

"The above scenario describes how the Archons fail to capture Eve, yet they somehow engage her shadow, a mere reflection. This implies that although the Archons cannot access our genetic structure, they may affect or distort our image of woman, of the Feminine, and in that sense they really can succeed in defiling Eve. They may distort our sense of our own genetic make-up."

 

http://www.metahistory.org/AlienDreaming.php

 

Deci , umanitatea ca si origine nu are nici o treaba cu Yaldabaoth. Umanitatea a avut o existenta libera timp de 400 milioane de ani , pana cand invazia archonica a inceput sa isi insamanteze otrava. Yaldabaoth/Yahwe a reusit doar sa manipuleze din astral genetica umana , creand in timp anumite linii genetice susceptibile posedarii de catre archoni.

 

Eden vine de la Odin ( zeul arian ) care de fapt este Udenma/Odenma , prima regiune ce a fost populata de rasa umana. Locatia exacta este Helsinki , Finlanda. :beee:

Edenul de care vorbesc "religiosii" este de fapt perioada de timp ( milioane si milioane de ani) in care centrul principal de oranduire a activitatii rasei umane pe planeta era Odenma.

 

Asta e problema interpretarii literare a pasajelor din Geneza. Se genereaza confuzie si se minimalizeaza perioade de timp enorm de lungi comparativ cu ceea ce poti intelege prin interpretarea literara. Geneza de care vorbesti este metaforica si gresita. Nu are rost sa iti formezi perspectiva fata de realitate dupa ea. Nu ai sanse sa descoperi adevarul. Originalul Genezei este corect , dar ceea ce se gaseste acum este dezinformare.

 

In Geneza spune ca "sarpele" a fost pedepsit. Daca iei adevarul si gandesti cu el , ceea ce a fost "pedepsit" a fost cunoasterea/ghidarea. Chiar si in gnosticism ai sa gasesti o gramada de erori referitoare la situatia reala. Si acolo e nevoie de discernamant.

Editat de Subliminal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Deci sarpele sa fie Kundalini? E si asta o teorie :crazy:

S-ar potrivi cu teoria gnostica cum ca sarpele l-a salvat pe Adam de Yaldabaoth ... apoi Yaldabaoth "de ciuda" a pedepsit omul (de fapt nu l-a pedepsit ... mai mult rau decat ii facuse nu mai putea sa faca :pardon: )

 

Mai e o chestie ... in Tablitele lui Thoth, se zice ca "scufundarea Atlantidei" ar coincide cu potopul, si s-a facut pentru ca oamenii ar fi deschis o poarta spre ceva intunecat ...

 

"Adanc au cercetat in ce le era interzis,

Si au deschis poarta ce ducea dedesubt"

 

Dupa acest eveniment se zice ca ar urma ceva secole intunecate ... E posibil ca acei oameni sa fi adus Archonii aici?

 

"Deschis-au ei apoi,

Prin cunoasterea lor,

Cai interzise omului.

Dar, in Templul Sau, cel ce vede tot, LOCUITORUL,

sade in AGWANTI, in timp ce prin Atlantida, sufletul lui hoinareste liber.

I-a vazut pe atlanti, cu magia lor,

Deschizand poarta ce urma sa aduca pe Pamant mare necaz"

 

Se mai vb in Tablite despre "Cei Sapte Maestri". Oare or fi aceiasi ca cei 7 Archoni? (sau cele 7 planete)?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai e o chestie ... in Tablitele lui Thoth, se zice ca "scufundarea Atlantidei" ar coincide cu potopul, si s-a facut pentru ca oamenii ar fi deschis o poarta spre ceva intunecat ...

 

"Adanc au cercetat in ce le era interzis,

Si au deschis poarta ce ducea dedesubt"

 

Dupa acest eveniment se zice ca ar urma ceva secole intunecate ... E posibil ca acei oameni sa fi adus Archonii aici?

 

"Deschis-au ei apoi,

Prin cunoasterea lor,

Cai interzise omului.

Dar, in Templul Sau, cel ce vede tot, LOCUITORUL,

sade in AGWANTI, in timp ce prin Atlantida, sufletul lui hoinareste liber.

I-a vazut pe atlanti, cu magia lor,

Deschizand poarta ce urma sa aduca pe Pamant mare necaz"

 

Cu tablitele lui Thoth sunt inca in proces de intelegere , pentru ca eu cred ca sunt manipulate la un anumit nivel si multe informatii duc spre confuzie.

 

In primul rand ... numele de "Atlantida". Prima oara apare la Plato ca si nume stalcit a ceva vechi. Vechimea informatiilor din tablite ar fi de mii si mii de ani , cu mult inainte de Plato. Deci "bucata de Pamant" despre care se vorbeste poate fi altceva decat atlantida. Mai usor ar fi sa vorim asa cum sugerezi tu , despre "scufundarea Atlantidei" ca si o perioada aproximativa cu inceputul degenerarii umane si posedarea anumitor linii genetice de catre Archoni.

 

Eu ma gandesc din informatiile pe care le consider reale , ca acum aproximativ 10.000 de ani s-a produs o "calamitate" ce a implicat ridicarea temperaturii planetare. Pana atunci , intreaga regiune a emisferei nordice de la Pol si pana in regiunea Muntilor Pirinei , Alpi , Carpati , Cucaz etc. (pe linia asta) era inchisa intr-un "bloc" masiv de gheata care se zice ca atingea 3000 de m grosime. Exista harti antice redescoperite in care Europa este cartografiata cu exact aceasta conformatie de "ice-age". Aceasta realitate este reprodusa de o harta antica aflata in Biblioteca Apostolica din Vatican , si anume harta cu numele de Andrea Benincasa reprodusa dupa un model vechi de mii de ani in anul 1508. Am cautat poza ei pe net dar am gasit numai franturi care nu arata partea Nordica a Europei. Dar este valida. O descriere a ei. (http://www.library.nd.edu/medieval_library/facsimiles/facsintro/smap.html )

 

"[maps, Benincasa]

Seekarte des Andrea Benincasa. Borg. VIII. [Vatican, Biblioteca Apostolica, Borg. VIII].

Codices e Vaticanis Selecti, LXVIII. Z

Editat de Subliminal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Good point. In cosmologia gnostica , cele 7 planete sunt creatiile archonilor. ( Pamant si Marte au fost de la bun inceput "naturale" ) Noua planete in Sistemul Solar din care 7 sunt "intruzive". Asta nu inseamna ca sunt rele , ci ca s-au creat printr-un alt proces decat emanarea naturala a plasmei necesare formarii unui sistem solar. Daca ar fi sa presupunem ca cei 7 archoni sunt noduri in care exista posibilitatea invaziunii "materiale" ... deci cele 7 campuri magnetice planetare "in plus" , atunci am putea vorbii de 7 numere care au configuratia unei ordonari magnetice din perspectiva ierarhiei Archonice.

 

Dar asta il face pe Thoth un subordonat al Ierarhiei Archonice. Nu?

 

Intradevar daca cei 7 maestri care l-au "invatat" pe Toth ar fi cele 7 planete (sau 7 archoni) atunci Thoth ar fi subordonat al ierarhiei archonice ...

Cei 7 maestri ar fi conectati la Amenti; despre Amenti am gasit scris si in Pistis Sophia, aici Isus isi trece apostolii prin Amenti, dar mai mult de atat nu zice; Daca dupa gnostici Isus a fost un profet fals, legat de ierarhia archonica, dar nu a spus prea multe despre Amenti, atunci e posibil ca Amenti sa NU fie archonica, in acest caz nici Thoth nu ar fi; dar daca fiind legat de ierarhia archonica a ajuns in Amenti, atunci e posibil ca si Amenti sa fie legata de ierarhia archonica ... deci si Thoth ...

 

Inca un mister de dezlegat :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×