Sari la conținut
Forum Roportal
Comunistu'

nu merge netu pe calc nou

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am cumparat un calc din germania cu vista preinst(in limba germana),cand lam conectat la netu de acolo nici o sec nu mia trebuit si eram deja pe google(netu de acolo era prin router) asa...ajung in romania bag cablu nimic.....ok....bag xp ca la germana nu ma prea ma pricep...bag ip manual..nimic..smecheria este ca reteaua imi merge,reusisem sa vb prin net meeting cu un amic ,care sa uitat si el prin config si la sfarsit imi zice ca nu stie ce are pur si simpluuu e incapatinat si nu vrea sa se conecteze la net........ii sun pe cei de la service si mi-au zis " NU STIU CE ARE norMAL trEBUIE SA MEARga" deci omul a zis ca imi vede noua adresa mac ,a bagat-o in baza de date si 0 ,nul,vid cum vreti sai ziceti nimic,,,,,a zis ceva la sfarsit sami clonez adresa mac :doh: ,,,,,din cate am citit este imposibil.......in concluzie ajutor sau un sfat .....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa clonezi adresa mac este chiar usor. Acuma depinde cum si de la cine ai netul, poate sunt si alti utilizatori ai serviciilor aceluiasi provider care te pot ajuta cu mai multe detalii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ordinea datelor e intai MAC-ul apoi setarile de Ip, Sm, Gt, si DNS....ai facut asa?

 

 

 

 

deci am bagat tot corect ...ip sm gt si dns dar tot nu merge..X((( am doua placi de retea una montata personal de mine si alta integrata si tot nu merge ma gandesc sa nu fie vron configuratie din sitem...adancaaaa.

 

 

am mai vazut o problema ca sunt mai multi bytes la send decat la primit ...la sent sunt 26 iar la received sunt vro 8 sau 8 biti....!!

 

sa clonezi adresa mac este chiar usor. Acuma depinde cum si de la cine ai netul, poate sunt si alti utilizatori ai serviciilor aceluiasi provider care te pot ajuta cu mai multe detalii

e prin cablu direct din swich la mine in calc !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am mai vazut o problema ca sunt mai multi bytes la send decat la primit ...la sent sunt 26 iar la received sunt vro 8 sau 8 biti....!!

 

 

e prin cablu direct din swich la mine in calc !!!

 

din care switch?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din care switch?

 

 

din switchul pe care la pus firma de net ..oricum nu este asta problema cu switchul ca netu imi merge pe calc vechi,buba este dc nu merge pe ala nou ,lam formatat si tot nimic.am pus ip si restu de chichite corecte tot nimic .... ma :doh: si nu stiu ce doamne iartama sai fac ..ca reteaua mio vede............X((((X(((X(( :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din switchul pe care la pus firma de net ..oricum nu este asta problema cu switchul ca netu imi merge pe calc vechi,buba este dc nu merge pe ala nou ,lam formatat si tot nimic.am pus ip si restu de chichite corecte tot nimic .... ma :doh: si nu stiu ce doamne iartama sai fac ..ca reteaua mio vede............X((((X(((X(( :bye:

Dacă autentificarea e pe bază de MAC-address, trebuie să suni la furnizorul de acces Internet şi să le dai noul MAC-address.

Există şi plăci de reţea la care poţi seta alt MAC-address, dacă ai o astfel de placă

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Există şi plăci de reţea la care poţi seta alt MAC-address, dacă ai o astfel de placă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×