Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Eu sunt Dumnezeu!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Crestinismul(si nu numai)vorbeste de un Dumnezeu omni-prezent...daca e omniprezent,nu exista loc in care sa fie absent,fiinta din care sa fie absent...e la fel de prezent in tomberonul de langa bloc,ca si in templele pe care i le ridica oamenii...e la fel de prezent in tine,cititorule,ca si in Isus,Buddha sau...Hitler...

Ni se spune ca Dumnezeu,e atotstiutor(omniscient),dar o constiinta omniprezenta in felul asta,nu are cum sa fie undeva,la distanta de mine sau de tine...a stii totul,nu inseamna a sti DESPRE tot...ci a FI totul.

Isus a replicat celor care il numeau blasfemiator(pentru ca ,,se facea pe sine Dumnezeu'')ca in scripturile lor e scris ,,Dumnezei sunteti''...totusi,popii de toate felurile,insista sa ne spuna ca Isus e mai...altfel...mai ,,special''...e ,,altfel'' de fiu al lui Dumnezeu...adica el nu e creeat...Astea sunt tampenii.

Popii au nevoie de un Dumnezeu intangibil,inaccesibil...care sa poata fi contactat doar prin ei,bisericile lor si ritualurile lor penibile...ei nu vor ca voi sa va intelegeti divinitatea!

Nici ei nu-si inteleg divinitatea...

Nu e vorba de o intelegere teoretica...nu e vorba sa intelegeti doar ,,despre'' asta...nu e suficient.

Ati simtit vreodata prezenta cuiva in...voi(of...nu e vorba de sex!)sau prezenta voastra in cineva...sau macar vi s-a intamplat vreodata sa simtiti emotiile altcuiva? sau senzatiile,sau gandurile...sau natura...chiar nu ati simtit ploaia in voi...sau pe voi in natura...atat de mult,incat sa schimbati starea meteo...

Pentru cei care au avut asemenea experiente,care au avut o sclipire a unitatii lor cu totul,pentru ei scriu: asumati-va divinitatea.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
chiar nu ati simtit ploaia in voi...sau pe voi in natura...atat de mult,incat sa schimbati starea meteo...

laser, frate! :stars:

 

de la empatie pana la X-men e ceva cale de batut... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesc din experienta...si nu sunt singurul care face asa ceva...am mai cunoscut cativa.

Nu doar noi simtim natura...si natura ne simte pe noi.Unitatea nu e unilaterala...ar fi si ciudat sa ma influenteze vremea,dar eu sa nu o pot influenta...te indemn:sari gardurile!

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crestinismul(si nu numai)vorbeste de un Dumnezeu omni-prezent...daca e omniprezent,nu exista loc in care sa fie absent,fiinta din care sa fie absent...e la fel de prezent in tomberonul de langa bloc,ca si in templele pe care i le ridica oamenii...e la fel de prezent in tine,cititorule,ca si in Isus,Buddha sau...Hitler...

Ni se spune ca Dumnezeu,e atotstiutor(omniscient),dar o constiinta omniprezenta in felul asta,nu are cum sa fie undeva,la distanta de mine sau de tine...a stii totul,nu inseamna a sti DESPRE tot...ci a FI totul.

Isus a replicat celor care il numeau blasfemiator(pentru ca ,,se facea pe sine Dumnezeu'')ca in scripturile lor e scris ,,Dumnezei sunteti''...totusi,popii de toate felurile,insista sa ne spuna ca Isus e mai...altfel...mai ,,special''...e ,,altfel'' de fiu al lui Dumnezeu...adica el nu e creeat...Astea sunt tampenii.

Popii au nevoie de un Dumnezeu intangibil,inaccesibil...care sa poata fi contactat doar prin ei,bisericile lor si ritualurile lor penibile...ei nu vor ca voi sa va intelegeti divinitatea!

Nici ei nu-si inteleg divinitatea...

Nu e vorba de o intelegere teoretica...nu e vorba sa intelegeti doar ,,despre'' asta...nu e suficient.

Ati simtit vreodata prezenta cuiva in...voi(of...nu e vorba de sex!)sau prezenta voastra in cineva...sau macar vi s-a intamplat vreodata sa simtiti emotiile altcuiva? sau senzatiile,sau gandurile...sau natura...chiar nu ati simtit ploaia in voi...sau pe voi in natura...atat de mult,incat sa schimbati starea meteo...

Pentru cei care au avut asemenea experiente,care au avut o sclipire a unitatii lor cu totul,pentru ei scriu: asumati-va divinitatea.

 

Ok. Sa zicem ca ai dreptate.Dar...urmeaza o serie de intrebari:

Cine a facut Pamantul si lumea?

Cine da si ia viata?

Cine e in stare sa faca minuni DOAR din forte proprii?

Cine poate controla cu buna stiinta tot ce se intampla pe Pamant?

Cine da gandurile, sentimentele,trairile?

Nu cred ca raspunsul tau sau al altcuiva este OMUL.

Asa ca incearca sa raspunzi la aceste intrebari si revino cu raspunsul corect.

Si daca nu vei gasi un alt Dumnezeu care poate face toate astea,inseamna ca ramane DOAR cel din Biblie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai cine crezi ca a facut pamantul si lumea?! -intrebarea potrivita este ,,de ce a facut pamantul,lumea si oamenii?"...daca o pui,si cauti si un raspuns...aflii si cine :stars:

Nimeni nu da si ia viata...viata doar este.Viata esti.

De ce esti?! -care e rostul acestor experiente...asta e intrebarea.

Ei cine?! -minuni am facut si eu...,,din forte proprii''.Mai greu e sa depasesti convingerea ca nu poti...(asta o spunea si Isus,da' nu l-a bagat lumea in seama...)

Cine poate controla,,cu buna stiinta''(!!)tot ce se intampla pe pamant? -ce-ai spune daca afirm ca am influentqat decizii de politica mondiala?!

Crezi ca exista undeva,pe un nor,un personaj care ne decide experientele,si noi doar le traim,total neajutorati? -nu e asa.

Cine da gandurile...emotiile,trairile...pai,ia incearca tu,sa opresti cursul gandurilor...sa le opresti cu totul...abia atunci cand ai sa reusesti,ai sa intelegi cu adevarat ca TU le ,,dai''...gandurile,emotiile,trairile,sunt forme de energie,de constiinta -poti sa le ,,dai'' sau nu,poti sa le alegi,si daca nu o faci,le atragi/alegi prin rezonanta.

Ba uite ca raspunsul meu este OMUL.Si omul...mai ales omul.Libertatea ta de a experimenta e respectata,chiar daca nu intelegi asta.

In Biblie e o poveste...despre Dumnezeu...si se intampla sa mai fie si falsa...macar in parte.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai cine crezi ca a facut pamantul si lumea?! -intrebarea potrivita este ,,de ce a facut pamantul,lumea si oamenii?"...daca o pui,si cauti si un raspuns...aflii si cine :P

 

"Lumineaza-ma" ,te rog.

 

Nimeni nu da si ia viata...viata doar este.Viata esti.

De ce esti?! -care e rostul acestor experiente...asta e intrebarea.

 

Dupa ce ma "luminezi",iti voi putea raspunde.

 

Ei cine?! -minuni am facut si eu...,,din forte proprii''.Mai greu e sa depasesti convingerea ca nu poti...(asta o spunea si Isus,da' nu l-a bagat lumea in seama...)

 

Spunea si Isus,dar inainte de a face minunile se ruga TATALUI Sau.

 

Cine poate controla,,cu buna stiinta''(!!)tot ce se intampla pe pamant? -ce-ai spune daca afirm ca am influentqat decizii de politica mondiala?!

 

Si cu politica noastra ,ce facem?Avem impresia ca putem ajuta la rezolvarea totului,dar nu suntem in stare sa ne ocupam de lucrurile "mici".

 

Crezi ca exista undeva,pe un nor,un personaj care ne decide experientele,si noi doar le traim,total neajutorati? -nu e asa.

 

Ba ,asa e."Vezi" cei ce au trait experiente de viata,uneori triste,desi nu le-ar fi vrut asa,care isi dau seama dupa...,ca totul era punctat si programat(si vorbesc si din experiente proprii).

 

Cine da gandurile...emotiile,trairile...pai,ia incearca tu,sa opresti cursul gandurilor...sa le opresti cu totul...abia atunci cand ai sa reusesti,ai sa intelegi cu adevarat ca TU le ,,dai''...gandurile,emotiile,trairile,sunt forme de energie,de constiinta -poti sa le ,,dai'' sau nu,poti sa le alegi,si daca nu o faci,le atragi/alegi prin rezonanta.

 

Daca ar fi DOAR asa cum spui,ne-am putea controla vietile si le-am trai DOAR asa cum am dori.

 

Ba uite ca raspunsul meu este OMUL.Si omul...mai ales omul.Libertatea ta de a experimenta e respectata,chiar daca nu intelegi asta.

 

Uite cum, deja te crezi mai mult decat esti,dar nu ai destula putere sa-ti faci viata, asa cum doresti.Sorry.

Crezi ca ai atata putere si tarie interioara sa rezisti presiunilor exterioare fara ajutor si fara sa te afecteze catusi de putin?

De catre cine e respectata "libertatea de a experimenta"?

Ti se pare ca nu inteleg?Ai dreptate,ti se pare.Am inteles foarte bine ce ai vrut sa spui prin textul de inceput,ti-am inteles nevoia de a te simti puternic,pentru a putea depasi obstacolele vietii,dar in acest cadru vei sfarsi prin a claca.

 

In biblie e o poveste...despre Dumnezeu...si se intampla sa mai fie si falsa...macar in parte.

 

Si ca orice poveste contine un sambure de adevar,in acest caz mai mare. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La ce-ti folosesc toate experientele astea? -de ce nu esti deja perfect?

Ce rost are sa evoluezi...adica,toate astea,ar trebui sa aiba un rost...nu?

Daca as fii Dumnezeu,si as fi singura realitate,fiinta,constiinta...si nu ar mai fi nimic altceva...ce crezi ca as face? -nici macar pe mine nu m-as putea experimenta cu adevarat...nici nu mi-as putea cunoaste potentialul(ca doar ca nelimitat,am tot potentialul de a fii orice si oricine,de a evolua chiar,la infinit...)

Si din ce as putea creea ceva...cand eu sunt tot ce este?!

Ca sa ma experimentez cu adevarat,ar trebui sa creez contrariile...raul.Separarea.Primul act de creeatie-distrugere,ar fi sa devin multi...foarte multi...ca doar am puteri nesfarsite...asa,m-as putea privi ca si cum as fi altul...apoi,ar trebui sa fiu divers...pentru a-mi cunoaste puterea,ar trebui sa pot experimenta neputinta...pentru a-mi cunoaste libertatea,ar trebui sa pot experimenta limitarea si dependenta...pentru fiecare din calitatile mele extraordinare,ar trebui sa inventez defecte...

 

Isus spune undeva,,Tata,tu sti ca eu pentru ei ma rog,ca sa vada ca tu faci astea prin mine...''

El nu avea nevoie sa se roage...stia ca e ,,ascultat mai inainte sa apuce sa ceara''.Toti suntem ,,una cu Tatal'' -dar nu toti suntem constienti de asta.Nu suntem separati decat de ignoranta noastra...si ea a fost neceasra multa vreme...acum,poate fi depasita.

 

Pai ocupa-te de ,,lucrurile marunte'' -daca asta crezi ca trebuie sa faci.Cine te opreste?

 

Experientele triste,suferinta,par un fel de complot universal...vointa tiranica a unei fiinte atotputernice,si noi,niste victime sigure ale unui destin implacabil...adevarul e ca alegem sa experimentam si suferinta...avem motivele noastre sa credem ca e utila.Sa o dorim...poti sa nu crezi,dar daca o sa privesti adanc in inima ta ai sa constati aceasta uluitoare...complicitate.Tu alegi.

 

Pai chiar traim asa cum vrem...nu asa cum ne dorim...asta e altceva...dar facem alegeri tot timpul,si alegerile au consecinte...ne jucam jocul...si-l jucam asa cum credem ca trebuie jucat.

 

Imi aduci aminte ca sunt limitat...ca nu sunt atotputernic...nu care cumva sa uit! -crezi ca fac parada cu lucruri care ma depasesc...imi spui ca nu am puterea de a-mi decide viata si experientele...

Eu iti raspund,ca nu stiu cum sa fiu puternic...am uitat(as vrea sa-mi amintesc)ma pomenesc ca atrag probleme,uneori,si ma minunez cand vad in mine ca le vreau...chiar e uluitor...si chiar as vrea sa inteleg de ce mai simt asa ceva.

Poate ca e doar plictiseala...cine stie?!

Cat despre a determina evenimentele,pot sa-ti spun,ca asta nu tine de dorinta...

De fapt,dorind un lucru,ii simti absenta...(sigur,in chiar faptul ca-i simti absenta,ii recunosti,de fapt...prezenta!)

Simtindu-l absent,ne-prezent,il scoti din experienta ta,caci prezentul nu e un timp...esti tu.

Dorintele indeparteaza experientele prezentei...si apropie experientele absentei.Asta vroiam sa spun ca faptul ca vrei lucruri pe care nu le doresti,si doresti lucruri...insa nu le VREI.Altminteri,le-ai avea.

Vointa,nu e acelasi lucru cu dorinta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ati simtit vreodata prezenta cuiva in...voi(of...nu e vorba de sex!)sau prezenta voastra in cineva...sau macar vi s-a intamplat vreodata sa simtiti emotiile altcuiva? sau senzatiile,sau gandurile...sau natura...chiar nu ati simtit ploaia in voi...sau pe voi in natura...atat de mult,incat sa schimbati starea meteo...

 

da, am trait o astfel de experienta...cred ca am mai si scris ...nu mai stiu exact pe care topic..

 

acum 10 ani, in dimineata in care urma sa aiba loc operatia de ulcer a mamei mele (asa credeam noi) am fost anuntate (eu si sora mea) de catre medicul ce trebuia s-o opereze, ca de fapt mama are cancer la stomac si...ca dupa cum a vazut el la endoscopie nu prea mai sunt multe de facut....ne-a spus ca incearca s-o opereze dar parerea lui este ca doar o va deschide si o va-nchide la loc...si practic operatia va dura aproximativ 15 minute.

n-as putea sa descriu ce-am simtit atunci...nici nu-mi venea sa cred...simteam prin toti porii o durere sfasietoare...simteam nevoia sa urlu de durere si neputinta...am inceput sa plangem...si i-am spus surorii mele ca trebuie sa ne rugam....

nu mai stiu cum m-am rugat, dar....dupa cele 15 minute am simtit o liniste...eram convinsa ca mama mea se va vindeca...n-am mai avut nici o urma de-ndoiala....nu prea pot descrie in cuvinte ce-am simtit atunci....

cand dupa o ora si jumatate anestezista impreuna cu prietena mamei, care asistau la operatie au venit sa ne spuna ca o pot opera...chiar daca-i vor scoate treisferturi din stomac...ne-au gasit linistite asteptand ca mama sa iasa din operatie si sa intram s-o vedem...

nimeni nu ne-a dat garantii...nu ne-a spus nimeni ca a scapat de orice risc...dar eu simteam asta...simteam ca cel pe care noi ,oamenii il numim Dumnezeu m-a auzit...mi-a auzit ruga..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca reusesti sa ,,intri in Forta''(vezi Star Wars :stars: ),sa manIfesti ceva din inima,sa traiesti cu tot sufletul...of...e greu de spus...e o calitate deosebita a constiintei,in care participi la tot...daca iti reuseste asta,faci efectiv miracole...nu orice,ci ceea ce simti ca e necesar.(Asta e shpilu' pentru care poti sa determini o schimbare in politica mondiala...si nu-ti iese ceva banal,si care te afecteaza direct).

Nu inseamna ca nu reusesti niciodata sa faci ,,lucruri marunte'',ci doar ca ,din pacate asta reuseste doar uneori...cand stii ca asa trebuie sa se intample...schimbarea se produce prin tine...

Alteori,chiar vrei ceva,si totusi,in ciuda ta,simti ca nu e cazul(chiar daca nu ai nici o explicatie rationala pentru care sa NU fie cazul...)pur si simplu,asta simti...si de inima ta nu poti sa treci.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vorbesc din experienta...si nu sunt singurul care face asa ceva...am mai cunoscut cativa.

Nu doar noi simtim natura...si natura ne simte pe noi.Unitatea nu e unilaterala...ar fi si ciudat sa ma influenteze vremea,dar eu sa nu o pot influenta...te indemn:sari gardurile!

nu te supara pe mine, n-am avut nici o intentie sa fac misto de ce-ai zis. imi adusesem doar aminte de un test "esti fan jedi cand...", la care una dintre conditii era "adormi in timp ce te concentrezi sa stingi lumina cu puterea gandului." :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×