Sari la conținut
Forum Roportal
tisa

Oare cati oameni au fost traumatizati de doctor?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pun acest topic deoarece sunt multi oameni care nu stiu ce sa faca in anumite situatii asa cum am fost noi, initial totul incepea in feb 2007 cand tata a avut primele picaturi cu sange in urina, doctora de familie a zis ca ar fi de la piatra de la fiere pe care o avea tata si ii dadea sacosa cu pastile, nici la eco nu i s-a vazut nimic, dupa 6 luni a ajuns la u doctor urolog din oras care l-a ivestigat cu video-ul dar fara anestezie si nu a reusit sa vada decat ce e nu a vazut si cat de mare era tumora dezvoltata in vezica tatalui...era totusi un spital judetean putea sa-i faca si o tomografie si..fara sa-si ia toate masurile a doua zi l-a bagat la operatie, i-a facut o anestezie de scurta durata si a inceput sa-l curete cu electrocauterul pe canal , anestezia si-a pierdut efectul iar ei nu reusisera sa indeparteze tot asa ca au decis sa il taie dar l-au taiat si l-au operat pe viu....ce trauma a putut fi pt el saracul, apoi la 3 luni s-a eliberat biopsia: carcinom nediferentiat G4 adica cancer, i-am aratat doctorului si a zis sa venim cu tata sa il vada la video dar tata nu vroia sa auda de medic avand in vedere prin cate trecuse, iar eu l-am intrebat pe medic daca nu ar trebui sa-i faca tomograf ceva, iar el a zis ca nu-i nevoie, nici de citostatice n-a zis ca trebuie sa faca..asa au trecut 8 luni cand am reusit sa il ducem la spitalul fundeni dar era deja prea tarziu au reusit sa-l opereze dar pierduse atat de mult sange pana atunci incat un rinichi nu-i mai functiona iar celalalt functiona la jumatate, acolo l-au investigat cu video analiza decursa cu anestezie de la mijloc in jos apoi imediat a fost bagat la operatie si vezica i-a fost scoasa, dr spunea ca dupa ce isi revine sa il ducem sa faca citostatice, dar era prea tarziu pt el caci dupa operatie a mers o perioada scurta apoi n-a mai mers..era prea slabit..Sfatul meu este sa mergeti la medic din timp si sa nu va speriati de citostatice...ganditi-va asa ca decat sa ajungi in stadiul 4 cand durerile sunt cumplite mai bine suporti niste citostatice oricat de greu ar fi de suportat si sa ajungeti la medici care va trateaza ca pe niste oameni asa cum a fost tata tratat in fundeni si de ce nu la cei mai buni medici viata voastra merita ce e cel mai bun pentru ea..nu va fie teama nici de citostatice nici de cat de departe trebuie sa ajungeti pentru operatii reusite...viata trebuie sa aibe prioritate inainte de orice.

Editat de tisa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt doar unul din cei care considera ca medicii sunt niste macelari, care te mai iau si la misto cand tie iti vine rau.

Medicii cu calitati umane sunt o minoritate dupa parerea mea.

 

Este incredibil si revoltator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt doar unul din cei care considera ca medicii sunt niste macelari, care te mai iau si la misto cand tie iti vine rau.

Medicii cu calitati umane sunt o minoritate dupa parerea mea.

 

Este incredibil si revoltator.

 

Nu toti medicii sunt chirurgi, si nu e chiar asa, nu e o minoritate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna,

si eu sunt de aceeasi parere 99% dintre medicii sunt asa cum sunt,numai pt interese si bani si dc fac o gresala nu isi asuma responsabilitatea.

din cate cazuri de deces au fost din culpa medicala cati dintre ei au fost pedespsiti sau li s-a luat dreptul de a practica,la nici unul din pacate

nu isi dau interesul se poarta cu tine ca si cu ultimul om,imi pare rau ca nu sunt constienti ca oarecum de pe spatele nostru isi iau ei salariile

poate sunt si medicii buni si poate sunt si multi si care se poarta frumos cu tine dar eu nu i-am intalnit

cine are alta parere ii rog sa ne spuna si noua

sincer imi pare rau ca sistemul din romania e...nu am cuvinte sa-l descriu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu va place sistemul din Romania veniti la mine ,aici mori cu zile in spital si daca treci cu bine de faza cu spitalu sigur mori de inima cand vezi nota de plata daca nu ai asigurare.Eu cu asigurare de stat nu privata ca sa obtin o programare trebuie sa dau cel putin 10 telefoane.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tisa, imi pare rau pt. povestea urata prin care ai trecut... si bine ai facut ca ai expus-o aici. N-are rost insa sa ne luam de medici, cum sunt si cum nu ca e subiect tare stufos, toti am intalnit si doctori cu constiinta si nemernici. Cam cum sunt in toate domeniile, numai ca astia lucreaza pe corpul tau si cu viata ta, de aceea ar trebui triati la sange. Si este important sa aiba chemare, nu sa se faca doctori pt. bani ca de-aici ies cele mai mari hahalere cu care dai nas in nas tocmai cand esti la ananghie si nu te poti apara ca esti oricum paralizat de frica...
Eu am cunoscut un doctor care nici nu s-a insurat pana nu si-a dat primariatul pt. ca vroia sa fie dedicat si sa nu-l disturbe nimic de la pasiunea lui. Acum este conferentiar si cel mai bun doctor din romania in chirurgia pe pancreas.
Am cunoscut altul, chirurg, care, atunci cand i-a dat o pacienta banii inainte de operatie si s-a scuzat ca nu are mai mult, el i-a dat plicul inapoi si i-a mai pus de la el un milion...
Deci, exista si asa ceva.
De aceea, sfatul meu ar fi, sa mergeti din timp si la cei mai buni! Slava Domnului, informatie avem destula pe net. Mergeti la cei mai buni si lasati macelarii sa moara de foame!!!
Am mai citit pe-aici pe net o poveste care m-a uimit http://www.parinti.com/modules.php

asa, ca, inca odata, atentie!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna,

si eu sunt de aceeasi parere 99% dintre medicii sunt asa cum sunt,numai pt interese si bani si dc fac o gresala nu isi asuma responsabilitatea.

din cate cazuri de deces au fost din culpa medicala cati dintre ei au fost pedespsiti sau li s-a luat dreptul de a practica,la nici unul din pacate

nu isi dau interesul se poarta cu tine ca si cu ultimul om,imi pare rau ca nu sunt constienti ca oarecum de pe spatele nostru isi iau ei salariile

poate sunt si medicii buni si poate sunt si multi si care se poarta frumos cu tine dar eu nu i-am intalnit

cine are alta parere ii rog sa ne spuna si noua

sincer imi pare rau ca sistemul din romania e...nu am cuvinte sa-l descriu

 

Vorbiti prostii.

Draguta, dupa ce iti tocesti coatele 8 ani si apoi faci o specializare in diverse institutii din tara (sau lume...............) , spune ca 99% din medici sunt "cum sunt". Uitati cu totii ca nu exista domeniu fara rahat sau birou in care toti sa fie ingeri? Ia zi, indiferent in ce domeniu lucrezi, toti colegii tai sunt niste minti stralucite? Nimeni n-a lezat o alta persoana si dati pe-afara de competenti ce sunteti? Daca raspunsul tau e nu, atunci pot eu sa vin sa spun ca "toti informaticienii sunt la fel?

Sau din cauza ca secretara de faculta m-a repezit pt ca stie ca lucrez afara si n-am venit cu cafeaua in geanta, sa spun ca toate secretarele sunt niste papitoaie incompetente care nu sunt in stare sa lege 2 vorbe corect si respectuos?

Trebuie sa plec ca ti-as mai scrie :cry:

 

Ia du-te pe topicul lui Gargbird sa vezi cati au fost traumatizati de Dr Love..............

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ia du-te pe topicul lui Gargbird sa vezi cati au fost traumatizati de Dr Love..............

 

L-am cautat degeaba pe Gargbird asta... era o gluma?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
L-am cautat degeaba pe Gargbird asta... era o gluma?

 

Da, era o gluma (poate nu in totalitate :lol: E un topic aici in care Dr Love da sfaturi. Si bagam eu asa de seama ca probabil o fi facut si el niste greseli care au marcat userii :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vorbiti prostii.

Draguta, dupa ce iti tocesti coatele 8 ani si apoi faci o specializare in diverse institutii din tara (sau lume...............) , spune ca 99% din medici sunt "cum sunt". Uitati cu totii ca nu exista domeniu fara rahat sau birou in care toti sa fie ingeri? Ia zi, indiferent in ce domeniu lucrezi, toti colegii tai sunt niste minti stralucite? Nimeni n-a lezat o alta persoana si dati pe-afara de competenti ce sunteti? Daca raspunsul tau e nu, atunci pot eu sa vin sa spun ca "toti informaticienii sunt la fel?

Sau din cauza ca secretara de faculta m-a repezit pt ca stie ca lucrez afara si n-am venit cu cafeaua in geanta, sa spun ca toate secretarele sunt niste papitoaie incompetente care nu sunt in stare sa lege 2 vorbe corect si respectuos?

Trebuie sa plec ca ti-as mai scrie :haha:

 

Ia du-te pe topicul lui Gargbird sa vezi cati au fost traumatizati de Dr Love..............

Referitor la Dr cam are dreptate sa stii, Jo.

Acum este adevarat ca nu putem generaliza faptul ca toti doctori o fac pentru bani.

Sunt si oameni cu suflet si inimosi care te ajuta mai mult decat lepermite functia sau statutul lor.

Dar din pacate sunt foarte putini. Iar cei buni au plecat din Ro, si pe buna dreptate.

Dar si descrierea ei este destul de realista.

 

De aceea, sfatul meu ar fi, sa mergeti din timp si la cei mai buni! Slava Domnului, informatie avem destula pe net. Mergeti la cei mai buni si lasati macelarii sa moara de foame!!!

Si crezi ca numai simpla informatie iti este de ajuns ?

Nu cred!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×