Sari la conținut
Forum Roportal
cos71eu

ajutor - excel /macro

Postări Recomandate

Va rog, daca poate cineva sa ma ajute.

 

Am un fisier excel cu doua sheet-uri ("1" si "2").

Pe coloana "A" din sheet-ul "1" am numere consecutive 1,2,3 .... n.

In sheet-ul "2" am in celula A1 un numar (cuprins intre 1 si n) iar in celula B1 un text oarecare.

Am nevoie sa fac un macro care sa im faca <copy/paste special> a continutului din celula "B1" din sheet-ul "2" in sheet-ul "1", coloana "B", dar copierea sa se realizeze pe randul corespunzator valorii din celula A1 a sheet-ului 2.

 

Nu imi dau seama daca se poate face acest lucru si mai ales cum.

Va multumesc!

Cosmin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pui in celula B1 din foaia 1 formula

=IF(A1=Foaie2!$A$1;Foaie2!$B$1;"")

si o tragi pe coloana in jos

 

Multumesc Paul dar cred ca nu m-am exprimat eu foarte bine vis-a-vis de ceea ce am nevoie.

In scheet-ul "2" celulele "A1" si "B1" iau valori diferite. Practic am nevoie in sheet-ul "2" de un macro, asociat unui buton, care la fiecare apasare a butonului sa-mi faca <copy> valorii celulei "B1" si <paste special->value> in sheet-ul "1", pe coloana "B" dar pe randul corespunzator valorii gasite in sheet "2" celula "A1" (fara a modifica celelalte randuri), astfel incat daca continutul celulei "B1" sin sheet "2" se modifica, in sheet "1" sa nu se modifice valoarea inscrisa anterior. Cred ca problema se rezuma la a pozitiona cursorul pe sheet "1", cu ajutorul unui macro, in functie de ce valoare este citita in celula "A1" din sheet "2".

Multumesc mult!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×