Sari la conținut
Forum Roportal
alexeevyci

surse

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

dupa cum stiti la o placa care are nevoie de sursa cu conector de 24 pini poti sa ii pui sursan cu 20 pini, ramanand astfel 4 pini liberi. Pentru ce sunt acei patru pini ramasi??? Daca folosesc sursa cu 20 pini risc sa stric placa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dupa cum stiti la o placa care are nevoie de sursa cu conector de 24 pini poti sa ii pui sursan cu 20 pini, ramanand astfel 4 pini liberi. Pentru ce sunt acei patru pini ramasi??? Daca folosesc sursa cu 20 pini risc sa stric placa?

Firele din conectorul ATX sunt identificate după culoare. Roşu: +5 V, portocaliu: +3,3 V, galben: +12V şi negru - masă. Grupul ultimilor 4 pini include c

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am pus, si inca n-am avut probleme ... acum cred ca depinde ce mai pui si pe placa aia de baza si la sursa aia

 

The ATX form factor has had five main power supply designs throughout its lifetime:

 

* ATX

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am pus, si inca n-am avut probleme ... acum cred ca depinde ce mai pui si pe placa aia de baza si la sursa aia

Tu ai pus pe un anumit model de placă de bază şi a mers. Asta nu e o garanţie că va merge şi pe alt model de placă de bază. Am explicat pe celălalt topic cum stau lucrurile, dar el crede că un nou topic e soluţia :airkiss:

 

Soluţia e să pui conectorul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×