Sari la conținut
Forum Roportal
justin12

ce preferati un notebook sau un calculatore ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cati dintre voi sunt intersati de achizitionare unui laptop http://www.onestore.ro/notebook-toshiba-sa...-p-3068.html,pe mn ma incita ideea :o: ma gandesc la avantaje insa sunt convins si de dezavantaje

-voi enumera cateva avataje si dezavantje ,sa vedem diferenta ...

 

Avantaje:

-mobilitate(renumitu wirlees,se paoate

-usurinta

 

Dezavantaje:

-Acumulator

-Performanta

Editat de justin12

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avantaje:

-mobilitate(renumitu wirlees,se paoate

-usurinta

mobilitate se refera la faptul ca e mobil, il cari dupa tine. "wirlees" poti sa ai pe un desktop :o:

usinta in al pierde... am vazut cat de repede fac picioare laptopurile... dispar imediat, se ascund pe unde apuca :D

 

Puteai sa faci reclama la rubrica de publicitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde acum de nevoile fiecaruia. Pe mine unul nu ma incanta ideea unui laptop deoarece il gasesc cu f multe dezavantaje pentru mine:

-fiabilitate scazuta [mai ales DVD-RW si unde mai pui ca sunt f scumpe]

-nu ii poti face un upgade cu piesele alea il cumperi cu alea si moare sau daca gasesti te ustura rau la buzunar cu desktop scapi ieftin :o:

-performante scazute la preturi ridicate

-durabilitate scazuta a bateriei

-piese de schimb greu de gasit

-multe laptop-uri au drivere doar pentru vista care mananca nene baterie os asta [urasc impunerea asta win vista]

Avantaje

-portabilitate [dar si acolo minunea dureaza 4 ore]

-usor de depozitat si transprtat

Asta e parerea mea. Prefer desktop, unde e placerea aia cand iti tremura tabla cand bagi un cd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este un subiect foarte interesant si de asemenea foarte contruversat ...

Pai... in primul rand aceasta alegere depinde de fiecare persoana

Daca esti o persoana care va folosi in proportie de 75% calculatorul/laptopul numai acasa , sau numai intrun singul loc ar fi bine sa iti iei un PC Dar daca esti o persoana care se tot plimba [doctor sau care practica help-desk sau iti plac foarte mult calatoriile si in acelas timp ai nevoie de calculator] iati un laptop

Eu unul folosesc calculatorul numai acasa deci eu pun vot pt PC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
-fiabilitate scazuta [mai ales DVD-RW si unde mai pui ca sunt f scumpe]

-nu ii poti face un upgade cu piesele alea il cumperi cu alea si moare sau daca gasesti te ustura rau la buzunar cu desktop scapi ieftin :jester:

-performante scazute la preturi ridicate

-piese de schimb greu de gasit

 

 

din ce spui acolo se vede ca nu ai mai dat de mult pe la un shop IT

 

se poate face upgrade la laptop fara probeme eu am marit la al meu memoria de la 256 la 2 gb si nu ma costat mult deloc doar 130 ron asa ca inainte sa dai pareri interesante incearca sa te informezi putin...si piesele de schimb se gasesc garamada la orice shop IT ce se respecta....nu ma crezi da o raita pe site-ul de la emag si convinge-te singur....

 

eu am ajuns la o concluzie oricat ai fi de fan desktop dupa ce folosesti o vreme laptopul cu greu te intorci la batranul PC....si asta am observat la mai multa lume nu numai la mine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda memoria RAM este destul de ieftina, dar procesoru? Dar placa de baza daca se defecteaza...Il arunci ce sa mai faci cu el. Trage putin cu ochiul si la hardisc-uri. Laptop-ul are avantajul ca poate fi transportat usor. E destul de bun pentru oameni care se ocupa cu afaceri care trebuie sa fie informati in orice moment, nu user ca mine. Eu raman tot pe ideea desktop, din punct de vedere al performantei si al adaptabilitatii e mult mai bun. La desktop poti pune si doi tera daca vrei adaugand hardiscuri, laptop-ul te resemnezi cu memoria care ai nu mai poti adauga hdd-uri sau stai cu fire si dispozitive pe langa tine [HDD extern]. Prefer sa am totul intr-o cutie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×