Sari la conținut
Forum Roportal
eusebio__

Windows XP 64 bit

Postări Recomandate

Buna tuturor. Stiu ca s-a discutat despre acest subiect,referitor la XP 32 si XP 64 biti. Nu cer amanunte despre afisarea memoriei ( 3 sau 4 gb rm),stiu exact cum stau lucrurile. Am 4 gb ram in PC,procesorul "stie" si 64 biti. M-ar interesa,in primul rand,sa stiu ce avantaje are 64 ,fata de 32 biti? Se misca mai repede sistemul de operare?(ma refer la orice fel de aplicatii). Booteaza mai repede? Exista mari diferente intre programele / kiturile /driverele / jocurile / 32 si 64 biti ? Si daca tot am intrebat de avantajele ce le-ar putea aduce XP 64 ,as intreba si ce dezavantaje ar aduce?Toate driverele mele ( motherboard,placa video,sunet ,etc) au suport si pt XP 64,asadar la capitolul drivere nu as avea probleme. Va rog sa ma lamuriti.Multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna tuturor. Stiu ca s-a discutat despre acest subiect,referitor la XP 32 si XP 64 biti. Nu cer amanunte despre afisarea memoriei ( 3 sau 4 gb rm),stiu exact cum stau lucrurile. Am 4 gb ram in PC,procesorul "stie" si 64 biti. M-ar interesa,in primul rand,sa stiu ce avantaje are 64 ,fata de 32 biti? Se misca mai repede sistemul de operare?(ma refer la orice fel de aplicatii). Booteaza mai repede? Exista mari diferente intre programele / kiturile /driverele / jocurile / 32 si 64 biti ? Si daca tot am intrebat de avantajele ce le-ar putea aduce XP 64 ,as intreba si ce dezavantaje ar aduce?Toate driverele mele ( motherboard,placa video,sunet ,etc) au suport si pt XP 64,asadar la capitolul drivere nu as avea probleme. Va rog sa ma lamuriti.Multumesc anticipat.

 

avantaj: merg mai repede aplicatiile ca stiu sa ruleze pe 64biti.

 

dezavantaj: nu toate aplicatiile ruleaza pe 64biti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unul din putinele avantaje ar fi acela ca,codul optimizat pe 64 bit este executat mult mai rapid, insa pe de alta parte codul optimizat SSE 2 nu poate fi executat mai repede. Aplicatiile 3D nu au un mare beneficiu din trecerea la 64 bit, probabil din cauza dependentei de procesorul grafic. Driverele video optimizate 64 bit nu aduc nici o crestere semnificativa de performanta, dar nici o scadere extraordinara.

Windows XP 64 bit nu este o optiune in acest moment pentru posesorii de AMD 64, pentru o platforma multimedia si pentru jocuri. Incompatibilitatea cu programele de tip CD virtual si alte programe este una dintre problemele cu care se confrunta acum Windows XP 64 bit. Lucrurile stau cu totul altfel pentru programatori,compilarea programelor este mult mai rapida.

Evident optimizarea codului pentru 64 bit este un pas inainte, insa momentan cel mai mare beneficiu ce poate reiesi din instalarea acestui sistem de operare in acest moment este posibilitatea de administrare a mai mult de 4 GB de RAM.

Testele de pana acum, scot in evidenta faptul ca atat timp cat nu exista o paleta larga de aplicatii optimizate pe 64-bit, trecerea de la Windows x32 la Windows x64 nu este inca justificata, complicatiile ce pot apare din punct de vedere al driverelor si al incompatibilitatii driverelor fiind inca dezavantaje semnificative.

Editat de Orpheus62

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×